UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Historia elbląskich ulic (odc. 10): Grottgera i Rawska

 
Elbląg, Grafika Ernsta Kossola przedstawiając kościół bł. Doroty jeszcze w Kaczynosie
Grafika Ernsta Kossola przedstawiając kościół bł. Doroty jeszcze w Kaczynosie (fot. archiwum autora)
Reklama

Kiedy powstały koszary przy ul. Grottgera? Skąd przyjechał do Elbląga kościół postawiony przy ul. Rawskiej? O tym w kolejnym odcinku historii elbląskich ulic opowiada, jak co tydzień, Karol Wyszyński, przewodnik PTTK.

Koszary i szkoła
       Ulica Grottgera po raz pierwszy została opisana przed 1937 r. jako ulica Dębicka (Dambitzerstrasse). Wówczas obejmowała także tę część ulicy Łęczyckiej, która biegnie w kierunku cmentarza. Obecną nazwę uzyskała po 1945 r. na cześć malarza, uczestnika Powstania Styczniowego.
       Na rogu Grottgera i Łęczyckiej znajdują się koszary, których budowa została ukończona w 1938 r. Wtedy funkcjonowały jako Gallroitz Kasserne. Po 1945 r. stacjonowała tutaj 1. Brygada Czołgów im. Bohaterów Westerplatte, która przybyła do Elbląga z Modlina. Następnie brygadę przemianowano na 1. Pułk Czołgów w strukturach 16. Dywizji Zmechanizowanej. To między innymi sprzęt z tej jednostki można podziwiać w serialu „Czterej pancerni i pies”. W koszarach na przestrzeni lat stacjonowały różne inne jednostki – m.in. 16. Kompania Chemiczna, 16. Pułk Zmechanizowany, 14. Brygada Zmechanizowana, a w ostatnim czasie to miejsce stacjonowania 21. Wojskowego Oddziału Gospodarczego.
       Z okresu powstania koszar pochodzi też wiele budynków przy ul. Grottgera, obok nich w latach 80. i 90. wyrosło osiedle „Za Politechniką”. Przy osiedlu od lat 50. działa szkoła. Początkowo mieściło się tutaj III Liceum Ogólnokształcące, a od lat 60. Szkoła Rzemiosł Budowlanych, następnie Technikum Budowlane, które w 1995 r. zostało przekształcone w Zespół Szkół Technicznych.
      
       Kościół św. Doroty
       Ulica Rawska przed wojną nazywana była Drogą Gronowską (Grunauwerg), obecną nazwę nadano po 1945 r. na cześć Rawy Mazowieckiej. To przy Rawskiej swoją siedzibę przez kilkadziesiąt lat miała Wojewódzka Spółdzielnia Ogrodniczo-Pszczelarska „Żuławy”. Po jej upadku teren trafił w prywatne ręce, w ostatnich latach budynki wyremontowano, mieszczą się w niej różne elbląskie przedsiębiorstwa.
       Po drugiej stronie ulicy Rawskiej mieści się jeden z najpiękniejszych elbląskich kościołów – Błogosławionej Doroty. (Dorota Schwartze żyła w latach 1347-1394, urodziła się w Mątwach koło Malborka, pochodziła z rodziny wywodzącej się z terenów obecnej Holandii. Po śmierci męża wstąpiła do zakonu w Kwidzynie i została rekluzą, czyli zakonnicą-pustelnikiem).

  Elbląg, Budynek mieszkalny z lat 30. XX w. przy ul. Grottgera
Budynek mieszkalny z lat 30. XX w. przy ul. Grottgera (fot. autor)


       Sam budynek kościoła pochodzi z pierwszej połowy XVIII w. i początkowo znajdował się w Kaczynosie, gdzie po 1945 r. ulegał dewastacji. W latach 1981-1986 r został decyzją władz konserwatorskich przeniesiony do Elbląga i odtworzony. Jest zaliczany do najcenniejszych zabytków sakralnych architektury barokowej na Żuławach. Obok kościoła w podobny sposób odtworzono pochodzący z tego samego okresu dwór. Na przyległym terenie wybudowano współczesną już kalwarię Męki Pańskiej. Świątynia jest także obecnie kościołem garnizonowym elbląskiej policji.
      

WyKa
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Do bardzo ciekawego artykułu zakradła się nieścisłość, szkoła przy ulicy Grottgera nie była siedzibą III Liceum Ogólnokształcącego, III Liceum miało siedzibę przy ulicy Powrotnej /dzisiaj Zbyszka Godlewskiego/ i była to szkoła która łączyła szkołę podstawową i liceum, chodziłam do tej szkoły do roku 1960 a później szkoła została przemianowana na szkołę nr 21 a liceum połączone z I liceum im. Juliusza Słowackiego. Na ul. Grottgera była szkoła podstawowa nr 13 a w 1966 r zostało do tego gmachu przeniesione Technikum Budowlane i Szkoła Rzemiosł Budowlanych z ul. Wybrzeżnej, uczyłam się w tej szkole w pierwszej, żeńskiej klasie. Autora proszę o większą rzetelność w przytaczaniu faktów jednocześnie dziękując za bardzo ciekawą tematykę artykułów. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  27 1
  janka(2014-07-13)
 • Gen. Gallwitz-Kaserne. Był on artylerzystą, a po 1935 r. mieściły się tutaj koszary artylerii ciężkiej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 1
  Kaserne,koszary.(2014-07-13)
 • Zgadza się, że II Gimnazjum znajdowało się w szkole przy Powrotnej ale dopiero od września 1957 r. Przedtem było przy tej właśnie ulicy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 1
  Karol1950(2014-07-13)
 • " . .. Droga Gronowską (Grunauwerg). .. " , może być również ścieżka, trasa; o to mniejsza, kwestia tłumaczenia i ducha języka - ale na pewno nie " werg" tylko WEG, czyli Grunauerweg
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  MirCrow(2014-07-13)
 • Bł. Dorota urodziła się we wsi Mątowy k/Malborka a nie w Mątwach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 1
  abcc(2014-07-13)
 • bardzo fajne zdjecie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 0
  bardzofajnezdjecie(2014-07-13)
 • zdjecie ze strony getto24 na fb
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  pikok(2014-07-13)
 • tego drewnianego kościoła na rawskiej już przecież nie ma, jest inny, murowany. widać że przewodnik ma nie aktualne dane. to co z niego za przewodnik ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 9
  (2014-07-13)
 • tego kościoła nie ma? wczoraj jeszcze był. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 0
  pikok(2014-07-13)
 • nie ma drewnianego który był przeniesiony z innej miejscowości. Obecny był budowany przez parafian
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 4
  (2014-07-13)
 • Kalwarię usypywał ładowarką i równał teren p. Tadeusz Kowalczyk.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2014-07-13)
 • Szkoda, ze przewodnik tak malo wie o tej budowie, tzn. przeniesieniu kosciola zabytkowego na ul. Rawska. W roku 1985 moj tato Edmund z Hamburga zorganizowal akcje pomocy finansowej. Austriacka organizacja koscielna otrzymala od nas dokladna dokumentacje i prosbe aby wesprzec ta inicjatywe. I tak bezposrednio z Austrii plebania otrzymala 30.000 dolarow USA. Mam jeszcze pisma tej organizacji i list z podziekowaniem od proboszcza z ul. Rawskiej. Duza pomoc udzielili takze ogrodnicy z ul. Druskiej - stad te obrazy w kosciele. Szkoda, ze zapomina sie o tym dzis - jakies zaciemnianie najnowszej elblaskiej historii.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 2
  Elb2012(2014-07-13)
Reklama