UWAGA!

Historia okolic Elbląga: Stara Kościelnica i Bystrze (odc. 186)

 Elbląg, Budynki mieszkalne we wsi Bystrze przed wojną
Budynki mieszkalne we wsi Bystrze przed wojną

Kontynuujemy naszą wędrówkę po miejscowościach gminy Miłoradz, która w latach 1975-98 leżała w granicach województwa elbląskiego. O historii wsi Stara Kościelnica i Bystrze opowiada Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK.

Stara Kościelnica

Po raz pierwszy o wsi wspomniano w akcie lokacyjnym wystawionym w 1323 r. przez wielkiego mistrza Wernera von Orselna, ale z dokumentu tego wynika, że wieś istniała już przed tym rokiem. Wieś po upadku państwa zakonnego znalazła się na terenie Prus Królewskich, po 1772 r. pod zaborem pruskim, a w okresie 1920-1939 na terenie Wolnego Miasta Gdańska.

W Starej Kościelnicy znajduje się kościół pw. św. Jerzego. Został wzniesiony pod koniec XIV w., w początkowej wersji posiadał wieżę, której podstawa była murowana a zakończona konstrukcją drewnianą. Taki typ wież kościelnych był typową konstrukcją występującą na Żuławach. Drewniane zwieńczenie wieży uległo zniszczeniu w tym samym czasie, co w Gnojewie -19 stycznia 1818 r. w wyniku potężnej burzy, jaka nawiedziła Żuławy.

Dach remontowano dwukrotnie: w 1913 i w 2018 r., przy okazji pierwszego remontu dobudowano kruchtę. Ze świątyni zgodnie korzystali w tym czasie zarówno katolicy jak i ewangelicy. Przedtem ewangelicy mieli swój dom modlitewny mieszczący się naprzeciw wspomnianego kościoła, ale uległ on żywiołowi ognia w połowie XVII w.

W wyposażenie kościoła wchodzą elementy pochodzące z czasów gotyku: granitowa chrzcielnica, rzeźby. Młodszy, bo barokowy, ołtarz pochodzi z XVIII w.

Na ścianach widoczne są otwory maculcowe, zresztą charakterystyczne dla wielu budowli pochodzących z tamtego okresu. Są to prostokątne otwory powstałe dla mocowania belek rusztowań przy ich wnoszeniu.

Do 1945 r. miejscowość nosiła miano Altmünsterberg, aby po tym roku przyjąć obecną nazwę. W początkach swego istnienia wieś nazywano też Ossyn, Ośno oraz Monsterberg.

 

Bystrze

Po raz pierwszy wieś została wymieniona w akcie lokacyjnym z 1343 r. wystawionym przez wielkiego mistrza Ludolfa Königa. W miejscowości istniał kiedyś kościół katolicki pw. św. Jakuba Apostoła, wzniesiony w pierwszej połowie XIV w., jednak ze względu na stan ruiny - w jaką popadł mimo przeprowadzenia kilku remontów w poprzednich okresach - na początku XVIII w. został rozebrany.

  Elbląg, Bystrze przed wojną
Bystrze przed wojną

W pobliżu kościoła w tym samym czasie pobudowano kaplicę cmentarną. Uległa ona zniszczeniu w 1590 r. po uderzeniu weń pioruna, po czym była kilkukrotnie odbudowywana, po raz ostatni w 1970 r. Obecnie jest to ossuarium (ossarium), czyli kaplica cmentarna o wymiarach 2,24 m. na 2,42 m. i wysokości ok. 3 m., w której złożone są szczątki poległych w wojnie trzynastoletniej (1454-1466). Stan ossuarium jest niestety tragiczny.

Wewnętrzne ściany obiektu zdobiły kiedyś polichromie przestawiające sceny związane z przeznaczeniem obiektu, niestety ze względu na działanie warunków atmosferycznych uległy one zniszczeniu. Ossuarium jest jedynym takim zabytkiem pochodzącym z okresu gotyku na ziemiach polskich.

Do innych zabytkowych obiektów zaliczamy: pozostałości po cmentarzu menonickim, dom podcieniowy – szachulcowy z 1819 r. pobudowany przez Jakuba Jamveta i inny dom podcieniowy z również z początku XIX w.

Do 1945 r. wieś nosiła nazwę Biesterfelde, jeszcze poprzednio nazywano ją Bysterfeld, Bysterfelde, Biesterfeld, Beisterfeld. Obeną nazwą obdarzono wieś oczywiście po 1945 r.

WyKa

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • ,, Młodszy bo barokowy ołtarz pochodzi z xviii\w. ''. no niestety styl barokowy istniał po gotyckim. Do poprawy.
  • O. K. Ale w Starej Kościelnicy powstala też jedna z najleprzych Rolniczych Spółdzelni Produkcyjnych pod wodzą prezesa Jerzego Jóżwiaka, która nie wytrzymała nacisków Balcerowixzów itp. Slavek @
  • No niestety, Autor po raz kolejny się nie popisał: " była kilkukrotnie odbudowywana, po raz ostatni w 1970 r. Obecnie jest to ossuarium (ossarium), czyli kaplica cmentarna o wymiarach 2,24 m. na 2,42 m. i wysokości ok. 3 m. .. " Po pierwsze: jak mogła zostać odbudowana w 1970 r. , skoro nadal są w niej zabytkowe polichromie - może miał miejsce wtedy po prostu jakiś remont? I po drugie - nie jest to OBECNIE ossuarium, tylko ossuarium było od samego początku, a obecnie to popada ono w ruinę. I kolejna uwaga - nie jest to jedyne gotyckie ossuarium w Polsce - są ossuaria (kostnice) przylegające do kościołów (np. niedaleko w Lisewie Malborskim), a kolejne wolnostojące możemy zobaczyć w Brzoziu Lubawskim, o innej formie architektonicznej, ale jednak jest. Fakt, że są to unikaty, ale to w Bystrzu nie jest jedyne, jak Autor raczył naściemniać. Tym, co je wyróżnia spośród innych to te nieszczęsne, ginące polichromie, które wołają o pomstę do nieba. Dla zarządcy ważniejsze widać sanktuarium bł. Doroty w Mątowach Wielkich, bo wszelka kasa na remonty idzie właśnie tam i to od lat, co jest oczywiście godne i sprawiedliwe (bo też ważny zabytek), ale nie że jedno dostaje, a drugie - tak ważne - popada w ruinę. No, ale tam nie da się ściągnąć pielgrzymów.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    0
    Autor kalosz(2019-11-03)
  • @poinformowany - Akurat ołtarz jest faktycznie młodszy, bo jak sam piszesz, barok znacznie póŹniejszy od gotyku. Więc to Ty popełniasz błąd logiczny, a nie autor. Autor natomiast w d. .. był i g. .. widział, bo w Bystrzu jest tylko jeden dom podcieniowy, a nie dwa. Po co wypisywać takie kocopoły?
  • Skąd też informacja, że w Bystrzu znajdują się "pozostałości po cmentarzu mennonickim"? To był cmentarz użytkowany od powstania kościoła, który rozebrano w XIX w. A w zasadzie rozebrano jego "pozostałości". Cmentarz użytkowano do 1945 r. i nie był mennonicki.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Autorze doucz się(2019-11-04)
  • Zabytków w Bystrzu było więcej, był pałacyk, były duże stare domy, dlaczego o tym nie wspominacie, urodziłam się tam i pamiętam
Reklama