UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Od Mielczarskiego do Olkuskiej (Historia elbląskich ulic, odcinek 90)

 
Elbląg, Kościół pw. Trójcy Świętej pochodzi z XIX wieku
Kościół pw. Trójcy Świętej pochodzi z XIX wieku (fot. autor)

Gdzie mieści się na Zatorzu dąb pamięci? Kiedy powstał kościół przy ul. Kieleckiej? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź w dziewięćdziesiątym już odcinku „Historii elbląskich ulic”. Oprowadza jak co tydzień Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK.

Omawiane dziś ulice położone są w dzielnicy Zatorze i Nowe Pol. Powstały w okresie na początku XX wieku i zostały zabudowane domami wielo i jednorodzinnymi, w większości były przeznaczone dla personelu pobliskiego lotniska.
      
       Romualda Mielczarskiego
       Przebiega od ul. Kilińskiego do ul. Skrzydlatej. Przed wojną jej patronem (jeszcze przed 1937 r.) był Ferdinand Schultz, elbląski działacz SPD z początku XX wieku. Po 1945 r. nadano jej obecną nazwę.
       Przy ulicy istnieje Szkoła Podstawowa nr 14 im. Jana Brzechwy, którą oddano do użytku w 1957 r. Brzechwa jest jej patronem od czerwca 1970 r. Obok szkoły posadzono dąb pamięci i ustawiono płytę pamiątkową ku czci: por. Piotra Szajewskiego, zamordowanego w Charkowie, por. Wincentego Kostkiewicza, zamordowanego w Katyniu i aspiranta policji Franciszka Bidzińskiego, zamordowanego w Twerze.
      
       Ludwika Idzikowskiego
       Powstała w tym samym okresie co ulica Kilińskiego. Łączy ul. Mielczarskiego z ul. Skrzydlatą. Przed wojną jej patronem był Max Immelmann (1890-1916), niemiecki pilot wojskowy. Po 1945 r. nadano jej obecną nazwę na cześć polskiego pilota wojskowego majora Ludwika Idzikowskiego (1891-1929), który zginął w czasie przelotu nad Atlantykiem.

  Elbląg, Obelisk przy dębie pamięci, który znajduje się przy SP nr 14
Obelisk przy dębie pamięci, który znajduje się przy SP nr 14 (fot. autor)


      
       Łódzka
       Przebiega od ul. Malborskiej do ul. Skrzydlatej. Do 1945 r. nosiła nazwę Kosa (Amselweg), Przy Łódzkiej, w dawnym domku jednorodzinnym, funkcjonuje Kościół Chrystusowy. Jest to chrześcijański kościół protestancki o charakterze ewangelicznym. Na placu na wysokości kościoła znajduje się pętla autobusu nr 6.
      
       Kielecka
       Przebiega od ul. Łódzkiej do ul. Olkuskiej. Przed 1945 r. nosiła miano drogi Zięby (Finkenweg). Po prawej stronie, patrząc w kierunku kościoła, działa filia Urzędu Pocztowego nr 2, poprzednio był to samodzielny Urząd Pocztowy nr 8.
       Najbardziej charakterystyczną budowlą przy ul. Kieleckiej jest kościół pw. Trójcy Świętej. Powstała w 1838 r. jako świątynia ewangeliczna dla parafian ze wsi Cyganek. II wojnę światową przetrwała w dobrym stanie. W latach 1950-1975 obiekt służył za magazyn, a przez kilka następnych lat był niewykorzystany.
       Zdewastowany i pozbawiony poprzedniego wyposażenia został przekazany w 1989 r. nowej parafii. 11 listopada 1992 r. kościół został poświęcony przez ówczesnego arcybiskupa warmińskiego Edmunda Piszcza i biskupa elbląskiego Andrzeja Śliwińskiego. Wieża i prezbiterium zostały pobudowane w 2010 r., w wieży umieszczono cztery dzwony.
      
       Olkuska
       Przebiega od ul. Kieleckiej do ul. Skrzydlatej i jest bardzo krótką ulicą. Przed 1945 r. nazywana była drogą Sikorki (Meisenweg), obecną nazwę otrzymała już od polskich władz po 1945 r.
      

WyKa
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Piekny zakatek miasta,wychowalem sie tam wraz z bracmi,jezdzilem tam blaszanym autkiem hehe,moj dziadek bral udzial w budowie tego kosciola,niestety coraz mniej osob zostalo ze starszego rocznika.Kurde tyle lat juz minelo a pamietam to jak dzis,az lezka sie zakrecila w oku gdy patrze teraz na swoje dzieci-sam nie dawno bylem taki maly!!Nauczmy sie kochac ludzi gdyz szybko odchodza!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  0
  wnuk z Olkuskiej(2016-01-24)
 • Mieszkałem na Kilińskiego 23 lata i podstawówki tam nie widziałem za to chodziłem przez 8 lat do 14 ale na lotniczą a później na mielczarskiego gdyż szkola była rozbita na 2 budynki
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  0
  ziom z kilińskiego(2016-01-24)
 • .. .. Przed wojną jej patronem (jeszcze przed 1937 r. ) był Ferdinand Schultz, elbląski działacz SPD z początku XX wieku. Po 1945 r. nadano jej obecną nazwę. .. .. - / Niestety, Pan Karol znowu mocno nadwyrężył zaufanie Czytelników. Panie Karolu, dlaczego sięga Pan bezkrytycznie do skompromitowanego dzieła p. dr Violety E. ? - Ulice Mielczarskiego, Idzikowskiego, Kilińskiego, Skrzydlata, Olkuska, Lotnicza, Fredry itd. - leżały w przedwojennym /Flieger-Viertel/ - czyli dzielnicy lotników, i dlatego Pański działacz SPD (!) - FERDYNAND SCHULZ [1892-1929] i patron ul. Mielczarskiego był szybowcowym mistrzem świata, wybitnym lotnikiem, zginął w dniu 16 czerwca 1629 r. w Sztumie! - Jego tablica pamiątkowa jest na ratuszu w Malborku i była także w Sztumie! - Panie Karolu, prosimy jeszcze raz - jak Pan nie wie to proszę znaleźć kogoś kto wie.
 • zginął w dniu 16 czerwca 1629 r. ----- erg ! 1629 rok ?
 • Dawniej był tam, ,normalny bar'' w tym domku jednorodzinnym przy Łódzkiej, a dopiero później zagościł tam Kościół Chrystusowy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  Ztorzaninprzezparęlat(2016-01-24)
 • Piękna moja szkoła nr 14 mieści i zawsze mieściła się na ulicy Mielczarskiego, a na ulicy Kilińskiego nigdy jej nie było chyba że przez 40 lat życia czegoś nie zauważyłem. Hahaha!! Pozdrowienia dla całego Zatorza!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  0
  Zatorzanin1975(2016-01-24)
 • Panie Karolu Wyszyński przed pisaniem wystarczy wejść na google lub spacerek na Zatorze. Szkoła Podstawowa nr 14 zawsze była przy ulicy Mielczarskiego. Kochane Zatorze spędziłem tam pierwsze 15 lat ( od 0 do 15 roku życia ), mieszkałem przy ulicy Mielczarskiego 22 / 2. Pozdrawiam wszystkich Zatorzan.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  1
  jarock@poczta.onet.pl(2016-01-24)
 • Witam ja też mieszkałam kiedyś na ul. Olkuskiej nazywaliśmy ją "kolonią", a do szkoły chodziłam do 14-stki na ul. Mielczarskiego. Na tej samej ul. Mielczarskiego jest przedszkole. Pozdrawiam
 • Oczywiście, że 16 czerwca 1929 r. w Sztumie. Zresztą wyżej są podane daty życia Ferdynanda Schultza, więc. .. ? - Czeski błąd. Schultz bił rekordy świata na szybowcach a zginął z kolegą lecąc samolotem silnikowym - mieli rzucić wieniec z samolotu na sztumski rynek, gdzie odbywało się poświęcenie pomnika poległym mieszkańców miasta w I wojnie światowej. - Spadli zaraz za tym wieńcem, obok tego pomnika.
 • Na tym placu gdzie stoi obecnie kościół graliśmy w nogę. A dwaj chłopcy z Kieleckiej super grali na gitarach piosenki Czerwonych Gitar --- Dlaczego pada deszcz - 1 płyta więc rok 1965/66.No i jeszcze chodowcy gołębii. Było ich sporo. Pozdrawiam narożnik Kielecka/Olkuska
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  dawnotemu(2016-01-25)
 • na pięknej,pamiątkowej płycie ku czci pomordowanych ktoś nie mógł się powstrzymać i wyrył reklamowe adresy www, ktoś to przyjął, a dyrekcja i nauczyciele polskiego, historii i kultury nawet się nie zająknęli.Wstyd. Dzieci! Zapytajcie ich, co o tym sądzą.
 • Mieszkam tu 35 lat. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Ika1802(2016-01-26)
Reklama