UWAGA!

Alstom otworzył nową odlewnię

Elbląg, Alstom otworzył nową odlewnię

25 czerwca Alstom zainaugurował funkcjonowanie nowej odlewni żeliwa sferoidalnego na terenie swojej elbląskiej firmy. Nowy obiekt zlokalizowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie istniejącej już odlewni staliwa, która funkcjonuje od roku 1971.

Wytwarzanie odlewów z elementów zarówno staliwnych, jak i żeliwnych na terenie własnego zakładu umożliwi znacząco zwiększyć kontrolę nad całym łańcuchem produkcji turbin, pozwalając tym samym na uniezależnienie się od producentów zewnętrznych oraz problemów związanych z niewystarczającą zdolnością produkcyjną w odniesieniu do niektórych rodzajów odlewów.
       - Rozbudowa elbląskiej odlewni daje nam olbrzymią przewagę w kontekście strategii produkcyjnej - twierdzi Guy Chardon, wiceprezes Thermal Products w strukturach Alstom Power - gdyż oznacza ona całkowitą niezależność firmy pod kątem procesów odlewniczych wykonywanych dla potrzeb naszych głównych projektów związanych z technologiami parowymi oraz gazowymi, realizowanych na całym świecie.
       Istniejąca w Elblągu odlewnia staliwa produkuje rocznie około 7 000 ton odlewów staliwnych do turbin oraz turbokompresorów, jak również odlewów wielkogabarytowych przeznaczonych dla przemysłu związanego z wytwarzaniem energii. Nowa odlewnia będzie również wytwarzała odlewy wielkogabarytowe, przy zakładanej zdolności produkcyjnej wynoszącej 6 000 ton rocznie, wzmacniając tym samym rolę Elbląga jako głównej bazy produkcyjnej dla przemysłu energetycznego w Europie.
       Nowa odlewnia dysponuje maszynami wyposażonymi w systemy CAD, CAM oraz CAE (projektowanie, produkcja oraz technologia inżynieryjna wspomagane komputerowo), będzie też wykorzystywała niektóre z najnowszych osiągnięć technologicznych, takie jak elektryczne piece indukcyjne, stanowiska sferoidyzacji ciekłego żelaza, jak również urządzenia formiercze, dystrybucyjne oraz regeneracyjne (odzyskiwanie). Nowa aparatura takiego rodzaju pozwoli na dłuższą metę obniżyć koszty eksploracyjne. Standardy dotyczące ochrony środowiska spełnione zostaną dzięki zastosowaniu odpowiednich urządzeń odpylających oraz tłumiących hałas.
       Oprócz 230 pracowników pracujących już w odlewni staliwa, nowa odlewnia żeliwa sferoidalnego stworzy około 75 nowych miejsc pracy, wzmacniając pozycję Alstom jako głównego pracodawcy na lokalnym rynku pracy. W Elblągu utworzony został nowy program studiów, którego celem jest rozwinięcie specjalnych kompetencji absolwentów w zakresie produkcji żeliwa sferoidalnego. Podpisano również umowę dotyczącą długofalowej współpracy z Zespołem Szkół Zawodowych nr 1 w Elblągu, celem stworzenia klasy o profilu technologii odlewniczej oraz utworzenia bazy służącej do kształcenia oraz rozwoju zawodowego przyszłego personelu odlewni.
      
      
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Może przy okazji ODLEJĄ nowe "witacze" na rogatkach z herbem Elbląga? Ta pordzewiała turbinka i pordzewiały statyw - w korelacji z herbem naszego miasta - są obrazą i antyreklamą - nie tylko firmy ALSTOM, ale wszystkich elblążan !!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  złom - na złom!(2009-06-29)
 • zeby tak jeszcze prace elblazanom dawali a nie!! wszystko w miejscu stoi. powinni fabryki otwierac i ludzi przyjmowac nawet bez doswiadczenia. w wielkiej brytanii to dziala wiec czemu u nas ma nie dzialac. pozdrawiam
 • jak otwierac fabryki? ile? przyjmować ludzi bez doświadczenia?? ty wiesz czym oni się zajmują?? było tam kilku bez doświadczenia, którzy rysunek techniczny oglądali do góry nogami, na szczęście już nie pracują. to nie jest sklep z odzieżą uzywaną tylko przemysł ciężki - ludzie bez specjalistycznej wiedzy, mogą sobie tam krzywdę zrobić
 • .. Miałem okazję pracować tam jako ochroniarz przez około 3 lata. .co za tym idzie, miałem równocześnie nieograniczony dostęp do hal produkcyjnych i często obserwowałem cały proces produkcji. .Popieram to co napisał przedmówca. .Osoby bez Specjalistycznej wiedzy i doświadczenia nie mają tam czego szukać. .to co oni tam robią to rzeczywiście -Wyższa Szkoła Jazdy-. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  były Cieć(2009-06-30)
 • ciekawe ile osób w administracji zatrudnią ? już wiem - żadnej !!!!!
 • Tam pracuje jeszcze tuman seroka elektryk z Bożej Łaski sprzedawczyk ?
 • Nie chcę się czepiac ale jak zaczynali budowe tej odlewni to pisali że przybędzie ok 250 nowych miejsc pracy, a teraz juz tylko 75?; )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kolejny malkontent(2009-06-30)
 • Od kiedy Zespół Szkół Tecnicznych podpisał umoę o współpracy z Alstomem - przecięz uczą oni techników związanych z budownictwem
 • a ja bym sobie życzył nawiązania współpracy z przyszłą politechniką elbląską:)
Reklama