UWAGA!

Chcą przywrócenia Małego Ruchu Granicznego

 Elbląg, W spotkaniu z parlamentarzystami PO wzięło udział kilkadziesiąt osób
W spotkaniu z parlamentarzystami PO wzięło udział kilkadziesiąt osób (fot. Anna Dembińska)

460 zł - za tyle przeciętny Rosjanin robił zakupy w Polsce. Statystyczny Polak zostawiał w obwodzie kaliningradzkim 300 zł. Zawieszony od 4 lipca Mały Ruch Graniczny to jednak nie tylko wymiana handlowa, ale także kulturalna oraz kontakty towarzyskie, które też zostały w wielu przypadkach ograniczone. Dzisiaj uczestnicy spotkania w Ratuszu Staromiejskim mówili o negatywnych skutkach decyzji w sprawie zawieszenia MRG i podpisywali się pod petycją do premier Beaty Szydło.

- Jutro biorę ślub z Rosjaninem, ale z jego rodziny nikogo nie będzie, bo nie mają wiz – mówiła mieszkanka Elbląga na spotkaniu w sprawie Małego Ruchu Granicznego, które w Ratuszu Staromiejskim zorganizowali elbląscy parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej. Wzięło w nim udział kilkadziesiąt osób.
       - Na festiwal „Wikingowie w Truso” nie mogła przyjechać grupa odtwórców z Kaliningradu, bo nie zdążyli wyrobić wiz – mówił Wojciech Ławrynowicz, organizator festiwalu.
       - Wyrobiłem zezwolenie dla żony i nie zdążyła ani razu z niego skorzystać – skarżył się inny mieszkaniec Elbląga.
       Ucierpiała m.in. współpraca polskich i rosyjskich Amazonek. Na spadek obrotów narzekają też przedsiębiorcy. Mieszkańcy zwrócili też uwagę na nastroje strony rosyjskiej, które mogą spowodować, że Rosja nie odwiesi MRG nawet wtedy, gdy zrobi to Polska. - W prasie rosyjskiej panuje opinia, że MRG jest szkodliwy dla obwodu kaliningradzkiego – mówił jeden z uczestników spotkania.
       Zagrożona jest realizacja programu „Polska – Rosja”, z którego korzystały instytucje kultury w obu państwach. - Niezależnie od tego, ile tracą przedsiębiorcy, tracimy coś bardzo ważnego. Możliwość pokazania, jaki poziom cywilizacji osiągnęliśmy. W Kaliningradzie mieszkają ludzie, którzy nigdy nie byli w Moskwie, a byli w Elblągu – mówił prof. Krzysztof Luks, nauczyciel akademicki, były wiceminister transportu.
      
       A może pozew?
      
Ci, którzy byli w obwodzie kaliningradzkim, mogli się przekonać na własne oczy, jaka jest różnica w rozwoju obu sąsiadujących ze sobą regionów. Mieszkańcy zwracali także uwagę na szczegóły, które z Warszawy nie są dobrze widoczne, a uprzykrzają życie korzystającym z granicy. - Po tym jak zostali potraktowani w polskim konsulacie w Kaliningradzie moi rosyjscy znajomi, jest mi po prostu wstyd jako Polakowi – wspominał Wojciech Ławrynowicz.
       Mieszkańcy chcieliby, żeby na granicy nie stało się w kilkugodzinnych kolejkach, a do Kaliningradu można było w ten sam dzień pojechać, zwiedzić, załatwić swoje interesy i wrócić. Na spotkaniu pojawiały się różne pomysły „zmuszenia” rządu do przywrócenia MRG. Jednym z ciekawszych był pozew zbiorowy przedsiębiorców przeciwko rządowi o zadośćuczynienie za spadek obrotów z powodu uniemożliwienia Rosjanom zakupów w polskich sklepach.
       Parlamentarzyści zwrócili uwagę na niedorzeczność argumentacji przedstawicieli rządu o nieodwieszaniu MRG z obwodem kaliningradzkim ze względów bezpieczeństwa. - Rosjanie posiadający zezwolenie MRG popełniali co najwyżej drobne przestępstwa w większości polegające na wydłużeniu sobie czasu pobytu – mówił senator Jerzy Wcisła, jeden z organizatorów spotkania.
       - Agenci, szpiedzy, terroryści mają dokumenty w najlepszym porządku i nie potrzebują zezwoleń Małego Ruchu Granicznego – wtórował mu prof. Krzysztof Luks.
      
       Krok w tył, teraz petycja
      
Mały Ruch Graniczny mógłby być szansą na wizyty Polaków w obwodzie kaliningradzkim przy okazji mistrzostw świata w piłce nożnej w 2018 r. Jedną z aren zawodów ma być właśnie stadion w Kaliningradzie. A gdyby jeszcze polska reprezentacja grała na tym stadionie... Takiego tłumu Polaków Kaliningrad jeszcze nie widział. Tymczasem nastąpił krok w tył... - Myśleliśmy, że MRG pójdzie w kierunku rozszerzenia go o przejścia graniczne w portach morskich – mówiła Elżbieta Gelert, posłanka PO.
       Podczas spotkania mieszkańcy chętnie podpisywali petycję do premier Beaty Szydło w sprawie przywrócenia Małego Ruchu Granicznego. Warto wiedzieć, że Mały Ruch Graniczny z Ukraina został przywrócony pod Światowych Dniach Młodzieży. - Liczymy na to, że tak jak rząd potrafił się wycofać z propozycji podwyżek dla ministrów i posłów, tak pod wpływem opinii społeczeństwa przywróci Mały Ruch Graniczny z obwodem kaliningradzkim – mówił Jerzy Wcisła.
       Petycję można podpisywać w biurze parlamentarnym PO, które mieści się w hotelu przy pl. Słowiańskim, w godz. 10-16.
      
Sebastian Malicki

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Dla zainteresowanych podpisaniem się pod petycją informuję, że podano informację o tym iż jutro po godzinie 12:00 będzie można podpisać się za pośrednictwem internetu na stronach Pani Poseł i Senatora.
 • Oczywiście, posłowie PO pochyleni nad ludzką krzywdą. A bo jacyś państwo nie zdążyli wyrobić wiz, a bo inni. .. nie mają wiz, a bo poziom cywilizacji osiągnęliśmy taki, że Rosjanie przyjeżdżają aby go oglądać. A tu takie rzeczy. .. tymczasem zacni sąsiedzi zza miedzy stawiają zasieki na granicy i robią przecinkę lasów. Ta przecinka to pewnie dla autobusów z Rosjanami którzy przyjadą kontemplować nasze cywilizacyjne osiągnięcia. Ręce i nogi opadają. Co to będzie, przyjdzie nam fajki w sklepach kupować, a benzynę na stacjach paliw. Biada, biada. ..
 • Dać zatrudnienie przemytnikom przy przekopie zalewu a nie pozwalać na złodziejstwo
 • Widać że do złodziejstwa są przyzwyczajeni
 • a czy ci ludzie nie moga sobie znależć jakiegoś normalnego uczciwego zajęcia? czy muszą zyc z handlu paliwami i wódką? no ludzie przestańcie wpychac Polaków w takie interesy, oni chca normalnie żyć a nie przemycać
 • Wstyd że po pomaga okradać państwo polskie ryba od głowy gniję
 • Najłatwiej rentę brać i w pasku na granice nieroby po
 • trudno zrozumiec rzady premiera bez wypowiedzi ministra spraw zagranicznych, ktory to on powinien podejmowac kluczowe co do rp znaczne decyzje!!!!. .. .. ukraina ma dostep ? fr nie? wizowcy jeżdżą ? wiec co to ma byc? bo napewno nie obrona granic!!!!!. .. zemsta za smoleńsk? komu to ma służyć? ma być wojna to zamknac granice ze wschodem a nie jakioes ciuciubabki ze jedni mogą a drudzy nie!!!! paranoja!!!
 • Jestem pisiorem ale nie popieram wstrzymania MRG. Otworzyć granicę z ruskami a zamknąć z ukraińcami. Tam jest znacznie większy problem z przybyszami z zagranicy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  42
  8
  WinstonCh.(2016-08-18)
 • Żadnego ruchu nam nie potrzeba, przynajmniej spokój z kacapami tylko kozłów brak
 • @dsads - Chodzi ci o pisiorów? Nie mogą…
 • A przecież rosjanie zaczęli stawiać zasieki na granicy, na długo przed ogłoszeniem przez rząd RP o nie wznawianiu mrg. Przecież pisał o tym portel. No i ciekawe jak chcą zmusić rząd rosji o przywrócenie mrg, jak to pisze autor artykułu "Mieszkańcy zwrócili też uwagę na nastroje strony rosyjskiej, które mogą spowodować, że Rosja nie odwiesi MRG nawet wtedy, gdy zrobi to Polska. - W prasie rosyjskiej panuje opinia, że MRG jest szkodliwy dla obwodu kaliningradzkiego – mówił jeden z uczestników spotkania. " Więc jak widać nie wszystko zależy od strony Polskiej.
Reklama