UWAGA!

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (wybrany wątek)
  • Fotowoltanika i geotermia w Elblągu? Wolne żarty i marnotrawienie pieniędzy podatników. Jedynym rozsądnym wyjściem jest kogeneracja na silnikach gazowych jak ktoś wcześniej napisał. Które najlepsze? Trzeba porównać oferty Wartsilla, Waukesha, Jenbacher i innych. Skłaniam się ku Jenbacherom J920,o mocy nominalnej 9-10 MWe + 7/8 MW mocy cieplnej. Aby pokryć zapotrzebowanie Elbląga na energię elektryczną potrzeba 10-13 agregatów (już z rezerwą), a do tego mamy około 70 MW mocy cieplnej, którą można przez 2/3 kotły odzysknicowe oddać do sieci ciepłowniczej. No to teraz możecie mi zapłacić za ekspertyzę. A za ciepło i tak nie zapłacicie mniej, bo koszt postawienia takiej instalacji to około 40 mln $ + przeglądy i części zamienne, a musi się to zwrócić.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    5
    0
    Emeryt(2018-05-24)
  • @Emeryt - Geotermalne zła? Obudź się. A skąd weźmiesz tyle gazu!? Od ruskich? Nie żadnych układów z nimi.
  • Mówimy o ogrzewaniu miasta a nie domku jednorodzinnego, obudźcie się wreszcie. Skąd weźmiemy wydajne ilościowo i odpowiednio gorące źródła w Elblągu? Chyba z Karpat. .. :D Aby taka geotermia mogła ogrzać miasto o 100 000 mieszkańcach to woda na powierzchni musi mieć przynajmniej(!) 70 st. C, o wydatku ilościowym nie będę pisał. .. Szczerpanie złoża i obniżenie jego temperatury nastąpi po kilku latach (w najlepszym wypadku) i po całej geotermii elbląskiej.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    1
    Emeryt(2018-05-24)
  • Gaz jest w mieście. Ten z kuchenek jest idealny. Wbrew pozorom te silniki nie pochłaniają ogromnych ilości gazu. Mieszkańcy gotując marnują więcej. My silniki do 3,2 MW testowaliśmy w Elblągu z cysterny z gazem ale tylko dlatego, że jest mobilna i łatwiej się do niej podłączyć. Oczywiście przy 10 agregatach należałoby dobrać odpowiednią przepustowość sieci gazowej i zbudować zbiorniki buforowe ale to wszystko są sprawy technicznie do przejścia. Na jedno typowe osiedle (JAR lub ZAWADA) wystarczą chyba dwa agregaty 1.0 MW - jeden pracuje drugi jest w rezerwie.
  • @Emeryt - Geotedmia się nie zaczerpnięte. To obieg zamknięty a ziemia z tego co wiem ostygnkew za miliony alboymiliardy lat więc? Gaz ok ale trzeba go z węgla kamiennego robić!!!!
Reklama