UWAGA!

EPEC: Nieprawidłowości w przetargu na sieć ciepłowniczą

 Elbląg, EPEC: Nieprawidłowości w przetargu na sieć ciepłowniczą
(fot. Michał Skroboszewski)

W przetargu na modernizację miejskiej sieci ciepłowniczej, którą przeprowadziło Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej były nieprawidłowości – twierdzi Urząd Zamówień Publicznych. Wyniki kontroli trafiły już do instytucji, która dofinansowała tę inwestycję. EPEC nie zgadza się z tym zarzutem.

Chodzi o przetarg z 2014 roku, o wartości 20,5 miliona złotych brutto, na modernizację 12 kilometrów miejskiej sieci ciepłowniczej wraz z wymianą prawie 90 węzłów ciepłowniczych. Przystąpił do niego tylko jeden oferent – konsorcjum firm GPEC Serwis, ALU-Centrum, Przedsiębiorstwo Specjalistyczne Energoterm, które wygrało przetarg. Po zakończeniu inwestycji kontrolę w EPEC przeprowadził Urząd Zamówień Publicznych, który dopatrzył się nieprawidłowości w procedurze przetargowej.
      
       Problem z rurami
       Kontrolerzy, opierając się na pięciu opiniach biegłego, dopatrzyli się trzech nieprawidłowości w tak zwanej Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia, kluczowym dokumencie, który określa, jakie wymogi muszą spełnić oferenci, by stanąć do przetargu. Zdaniem kontrolujących SIWZ ograniczał konkurencję, umożliwiając start w przetargu tylko jednemu wykonawcy. EPEC odwołał się od tej decyzji do Krajowej Izby Odwoławczej, która odrzuciła dwa zarzuty kontrolujących, ale jeden – dotyczący parametrów rur preizolowanych niezbędnych do modernizacji sieci – uznała za słuszny.
       „Jeden z wymogów SIWZ wprost wskazuje na okoliczność, że jedynie producent systemów rur preizolowanych LOGSTOR oferował produkty spełniające postawione w SIWZ wymagania, wobec czego Izba uznała, ze Kontrolujący zasadnie zarzucił Zamawiającemu (czyli EPEC – przyp red.) naruszenie art. 29 ust. 2 w zw. z art. 7 ust. 1 ustawy Prawo Zamówień Publicznych” - czytamy w uchwale Krajowej Izby Odwoławczej.
      
       EPEC się nie zgadza
       Prezes Elbląskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej zapowiada, że spółka będzie walczyć o zmianę niekorzystnej dla siebie decyzji. - Nie zgadzamy się z uchwałą Krajowej Izby Odwoławczej. Uważamy, że sprawa tej kontroli jeszcze nie została zakończona – mówi Łukasz Piśkiewicz, prezes EPEC. - Po naszych zastrzeżeniach do wyników kontroli Urząd Zamówień Publicznych dwa z nich uznał za zasadne i przyznał nam rację. Pozostał jeszcze jeden zarzut z kontroli KIO, z którą się nie zgadzamy i mamy na to dowody. Przygotowujemy odpowiednie kroki prawne, by udowodnić, że to my mamy rację i postępowanie przetargowe w sprawie modernizacji sieci ciepłowniczej przebiegało zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych.
       Informacja o wynikach kontroli dotarła już do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który dofinansował elbląską inwestycję w sieć ciepłowniczą.
       - Narodowy Fundusz analizuje aktualnie wynik kontroli Prezesa UZP oraz inne dokumenty dotyczące postępowania przetargowego w celu ustalenia, czy wykazane naruszenia wypełniają kryteria definicji nieprawidłowości – poinformował nas Krzysztof Walczak z Departamentu Strategii i Komunikacji NFOŚiGW w Warszawie. - Jeśli prowadzona analiza potwierdzi, że mamy do czynienia z nieprawidłowością, Narodowy Fundusz może zastosować korektę skutkującą pomniejszeniem maksymalnej kwoty przyznanego dofinansowania.
       Dofinansowanie unijne dla tej inwestycji EPEC wynosiło około 12 milionów złotych.
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • A proszę sprawdzić poprzednie przetargi. Jakoś dziwnym zbiegiem okoliczności wygrywa zawsze ta sama firma. A jak to się robi ? Wpisuje się takie wymagania które spełnia produkt tylko jednej firmy. Czasami są to śmieszne wymagania, ale niestety mające ogromny wpływ na wynik przetargu. Może następne EPWiK ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  28
  1
  for_ever(2016-01-29)
 • bo przetargi są w ogóle chore. Trzeba wspierać lokalne firmy i tyle! a nie tylko cena!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  6
  zdroweprzetagi(2016-01-29)
 • Do EPECu powinno wejść CBA i dokładnie prześwietlić cały zarząd i prezesa czy wszystko jest zgodne z prawem.
 • Prezesie decyzja UZP i KIO w tym zakresie jest ostateczna i nie podlega zaskarżeniu do sądu okręgowego.
 • Już niedługo audyt kat że polecą głowy.
 • Pis zabiera sie za porządki w Samorządach więc to kwestia czasu kiedy dotra do róźnych przekrętów w firmach.
 • Nie rozumiem dlaczego się czepiacie najjaśniejszego mega menadzera są osoby, które się nim zachwycały i zachwycają Mnie ciekawi dziś opinia Jankowskiego, Gerlert i Wcisło w tej sprawie ale rown9eż Nowaczyka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  2
  PO-milczy?(2016-01-29)
 • Wszystkie spółki komunalne to siedlisko kolesiostwa, bizancjum i geszeftu. Trzeba sprywatyzować to dziadostwo i wywalić lewackich nierobów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18
  1
  KapitanŻbik(2016-01-29)
 • Tak samo jest z podłączeniem prądu. Aby wykonać przyłącze musi być przetarg, bo w Elblągu nie ma fachowców. A to trwa czasem do 12 miesięcy. Paranoja.
 • Kilka lat temu błazny wycenili EPEC na około 30 mln zł z linia rur około 110 km, a w 2014 za 12 km zapłacili 20 mln?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  1
  Kat.Na.Idiotów(2016-01-29)
 • Kiedy zostanie powołany nowy Zarząd?
 • Tak i jak przyjdzie oddać w jakiejś części dofinansowanie unijne lub całe, to Kto to pokryje EPEC, czy elbląski podatnik ?? Miasto nie panuje nad swa spółką ? A Radni zajmują się. .. czym ??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  2
  pampi-ZAWADA(2016-01-29)
Reklama