UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Kolejna zima bez Góry Chrobrego

 
Elbląg, Kolejna zima bez Góry Chrobrego
(fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)

Wiele wskazuje na to, że Góra Chrobrego nie będzie czynna także w nadchodzącym zimowym sezonie. Miasto nie zdąży do tego czasu uruchomić stoku, bo wokół tej sprawy są niejasności finansowe i prawne.

Przedsiębiorstwo Turystyczne Góra Chrobrego, które dzierżawiło stok od miasta od 2010 roku, od wiosny 2018 roku praktycznie nie funkcjonuje. Rozwiązało umowę dzierżawy z miastem (w 2019 roku stok już zimą nie funkcjonował), w tym samym roku złożyło do sądu wniosek o upadłość, który został odrzucony. Co ciekawe, od 2017 roku PT Góra Chrobrego nie składa finansowych sprawozdań ze swojej działalności do sądu. Ostatni taki dokument – za 2016 rok – wykazuje stratę ponad 150 tys. zł (od początku działalności, czyli od 2010 roku strata wyniosła w sumie 5,3 mln zł). Pod koniec 2016 roku majątek spółki wyceniano na 3,7 mln złotych.

Sąd gospodarczy uznał jednak, że zgromadzony w tej sprawie materiał daje podstawę do rozwiązania spółki bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego. Takie decyzje są podejmowane, jeśli spółka nie ma majątku i faktycznie nie prowadzi działalności. Skoro nie ma majątku, to kto jest właścicielem infrastruktury zamontowanej na stoku? Jak udało nam się ustalić, jest to osoba prywatna. Co ciekawe, cała infrastruktura jest zajęta przez komornika Jacka Bortnika, który zasłaniając się tajemnicą służbową, nie udziela w tej sprawie żadnych informacji. Ani na czyj wniosek ten majątek został zajęty, ani czy i kiedy odbędzie się jego licytacja.

Prowadzący sprawę spółki wydział gospodarczy Sądu Rejonowego w Olsztynie ogłosił niedawno w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, że prowadzone jest postępowanie dotyczące rozwiązania i wykreślenia spółki Góra Chrobrego z Krajowego Rejestru Sądowego i wzywa wszystkie zainteresowane osoby, których interes mógłby być naruszony taką decyzją o zgłoszenie się do sądu w terminie trzech miesięcy od publikacji ogłoszenia, to jest do 20 listopada tego roku. Dopiero wówczas będzie podjęta decyzja o dalszych losach samej spółki.

Co w takim razie stanie się z infrastrukturą na stoku, zajętą przez komornika? Przypomnijmy, że w 2018 roku podczas negocjacji prowadzonych przez prezydencki zespół z głównym udziałowcem spółki ustalono, że kwota odstępnego za sprzęt miała wynieść 1,3 mln złotych, płatna w trzech rocznych ratach. Transakcję zablokowała ówczesna Rada Miejska, głosami radnych PiS, którzy wówczas mieli większość. Od tamtego czasu trwa impas w tej sprawie, a w międzyczasie okazało się, że infrastruktura stoku nie należy do spółki, czyli osoby prywatnej i nie do końca wiadomo, jaki jest jej stan techniczny.

Zadaliśmy władzom miasta kilka pytań w sprawie Góry Chrobrego. Pytaliśmy m.in. o to, czy toczą się obecnie jakiekolwiek rozmowy w sprawie przejęcia infrastruktury stoku? Czy od momentu, gdy Rada Miejska poprzedniej kadencji odrzuciła propozycję wynegocjowaną przez zespół negocjacyjny, zostały poczynione jakiekolwiek ustalenia w tej sprawie?

- W odpowiedzi na pytania dot. Góry Chrobrego informuję, że temat jest cały czas analizowany. Trwają ekspertyzy sprzętu. Efekty tych prac w pierwszej kolejności zaprezentowane zostaną Radzie Miejskiej – tylko taką odpowiedź otrzymaliśmy od Joanny Urbaniak, rzecznika prasowego prezydenta Elbląga.

- Ta sprawa jest drobiazgowo sprawdzana, by nie popełnić żadnego błędu. Być może skończy się na tym, że miasto nakaże rozbiórkę całej infrastruktury, bo lepiej będzie zainwestować w nowy sprzęt. Jedno jest pewne – w tym sezonie zimowym wyciągi na Górze Chrobrego nie ruszą – mówi nam jedna z osób znających sprawę.

O podobnym rozwiązaniu w sprawie sprzętu na stoku mówi publicznie Michał Missan, szef największego w Radzie Miejskiej klubu Koalicji Obywatelskiej. - Warto dokładnie sprawdzić, ile obecnie jest wart sprzęt, zamontowany na Górze Chrobrego. Moim zdaniem o wiele mniej niż mówi o tym wycena właściciela sprzętu dokonana jeszcze w poprzedniej kadencji. Mam wrażenie, że kupienie nowej infrastruktury byłoby bardziej opłacalne dla miasta – stwierdził Michał Missan w wywiadzie z portEl.pl

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • Mowa krótka wyborcze barany, tak wybraliście radnych i prezydenta to macie i kij wam w łeb dalej tak głosujcie.
 • Przy angielskich zimach lepiej odpuscic sobie stok. Zbudowac konkretny lokal gastronomiczny z tarasem widokowym. Tam zresztą kiedyś stał jakis budynek
 • Komentuje tylko po przeczytaniu tytułu, z Górą Chrobrego będzie jak z basen odejdzie w zapomnienie. Zostaną wspomnienia i co roczna dyskusja na ten temat, i tak przez dziesięciolecia, w końcu trafi się Pan meblarz wykupi górę odbuduje budynki które xxx lat temu były a władza mu doprowadzi cywilizację czyli drogi, kanalizę, wodę. Tak będzie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  45
  7
  Tomasz 85(2019-10-30)
 • RobertKoliński Panie Michale, z pana okrągłej i PR-owej odpowiedzi-nieodpowiedzi na pytanie o kąpielisko miejskie (w wywiadzie) wnioskuję, że już się klub POKO i przew. Missan wycofali z poparcia dla projektu rewitalizacji basenu w obywatelskiej lub zbliżonej choćby formie i dziś czekacie wraz z p. prezydentem na deszcz wojewódzkich pieniędzy ze środków UE, aby kontynuować niszczycielski i aspołeczny, robiony wprost pod deweloperkę i interes hotelowego inwestora (za pieniądze podatnika) ratuszowy projekt. Skąd ta powyborcza zmiana, zapytuję? Czy klub POKO jest dziś już oficjalnie za prezydencko-miejskim projektem zniszczenia ponad połowy terenu pobasenowego, okrojenia go i forsowania tam inwestycji hotelowej kosztem podatków, zdrowia i terenu rekreacyjnego mieszkańców? Ciekawi mnie również na jakiej podstawie opiera Pan swoje nadzieje odnośnie szkodniczego pomysłu budowy biurowca i parkingów na Wyspie Spichrzów, że "wiele firm będzie chciało się tu przenosić", skoro tereny i biurowce na Modrzewinie wciąż stoją w dużej mierze niewykorzystane? (. .. ) Hashtagi: #lewica,#LewicaRazem,#basen,#JeziorkoMiejskie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22
  16
  RobertKoliński(2019-10-30)
 • Zima bez stoku narciarskiego, lato bez kąpieliska. Kolej nad zalewem bez pociągów, miasto bez centrum, zarządzanie bez głowy, Elbląg bez gospodarza. A tymczasem w Olsztynie Urząd Marszałka województwa zarezerwowal w budżecie na 2020 138 mln zł. na renowacje hali sportowej Urania, bo jakże to tak żeby w Olsztynie stała jakaś hala z 1978 roku postawiona na ówczesne dożynki centralne i nie miała wyglądu godnego metropolii? Ciekawe jak czuje się nasz prezydent, który ma według siebie takie doskonale relacje z PSLowskim zarządem i marszałkiem Gustawem Brzezinem. Aha, no tak dostał przecież swoje na jakiś skromny tramwaj i biletomat oraz został poklepany po plecach z zapewnieniem że Elbląg to takie ważne miasto, tak jak i Olsztyn w tym zasr... regionie. Nie chce się tego komentować.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  73
  5
  Mogliśmy być normalnym miastem (2019-10-30)
 • RobertKoliński (. .. ) Czy naprawdę nie dostrzegacie faktu, że w Elblągu są inne miejsca i budynki, które z powodzeniem mogłyby te 50 mln zł spożytkować na podniesienie standardu i jakości powierzchni biurowej w mieście, zamiast pchać się w bezsensowny, jednostkowy projekt budowlany, w dodatku nie posiadając ŻADNEJ całościowej koncepcji zagospodarowania Wyspy Spichrzów? Idziecie wspólnie z PiSem i prezydentem w wyborczą prowizorkę, która czkawką odbije się nam wszystkim, tak jak odbija się dziś uprzednio nieprzemyślany i w konsekwencji położony całkowicie pomysł z robieniem centrum biznesowego na Modrzewinie. Czy podobnie nieprzemyślane, robione na łapu-capu, bo akurat PiS sypnął kampanijnym hajsem, pomysły macie odnośnie historycznej Wyspy Spichrzów w Elblągu? Hashtagi: #MiastoToNieFirma,#deweloperka,#PiSPOjednoZlo
 • BUHAHAHA:D Biedrąg:D Kwintesencja tego stanu umysłu, już nie miasta, ale wiochy. ŻAŁOSNE, jak ta wiocha. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  13
  drama(2019-10-30)
 • Zrobić całoroczny igielitowy stok. W zimie, o ile jakaś u nas będzie, zrobić stok śnieżny. W ten sposób przez cały rok kompleks, by się zwrócił. Ludzie by tu przyjeżdżali jeździć, jeść i pić z całej okolicy od Trójmiasta zaczynając. Nasza Bażantarnia to unikatowe miejsce i warte jest promocji. A z taką infrastrukturą przyniosła by w dłuższej perspektywie zyski dla miasta! Nie ma niczego takiego nigdzie dookoła. Kurzętnik w zimę jest najbliżej i słabo tam z jakością śniegu.
 • 2024. Elbląg. Dramatyczne doniesienia. Kolejna zima bez miejskiego ogrzewania. Takie nagłówki za 5 lat będą, ale w kolejnej , przypadającej wtedy kampanii wyborczej kandydat wroblewski obieca ze juz tuż tuż powołany przez niego zespół zaopiniuje wydatkowanie środków norweskich na koncepcję poprzedzającą projekt, który złożymy jako aplikację juz w 2026.
 • Ni wyżyna, ni równina, taaaaaka gmina
 • Rok 2018 - 72 % z premedytacją głosowało na kandydata KWW WW wiedząc jaki to będzie model prezydentury, a teraz zdziwienie, że jest jak jest, tacy byliście zachwyceni, to cieszcie się dalej.
 • Co Wy macie z tą zimą bez śniegu. Zawsze przynajmniej przez miecha jest śnieg
Reklama