UWAGA!

Rosną ceny ciepła. W Elblągu o 2 procent

 Elbląg, Kotłownia EPEC przy ul. Dojazdowej
Kotłownia EPEC przy ul. Dojazdowej (fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)

Mieszkańców Elbląga czeka kolejna podwyżka cen za ogrzewanie i ciepłą wodę. Wejdzie w życie 15 października i wyniesie 2 procent. - Powodem jest dalszy, wysoki wzrost cen uprawnień do emisji CO2. To koszt niezależny od EPEC – tłumaczy Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w komunikacie rozesłanym do mediów.

- Cena za ciepło wzrosła, ponieważ wzrosły opłaty, jakie trzeba ponieść za zakup uprawnień do emisji CO2. Jest to jeden z najważniejszych czynników kształtujących cenę ciepła. Z problemem boryka się cała branża ciepłownicza i energetyczna. Cena uprawnień do emisji CO2, która jeszcze w listopadzie 2020 wynosiła 26,37 euro za tonę, w dniu zatwierdzenia zmiany taryfy EPEC wynosi już 60,62 euro za tonę. Firmy chcą podwyżek nawet o 57 proc.! EPEC wystąpił o 2 proc. - informuje Małgorzata Pryśko-Grobelna, z firmy Inntu, która pełni funkcję biura prasowego EPEC.

Nową taryfę EPEC dla ciepła zatwierdził już Urzędu Regulacji Energetyki. Wejdzie w życie 15 października. Średnia stawka ogółem za 1 gigadżul i megawat wzrosła o 2,09 proc. Cena za dystrybucję ciepła pozostaje bez zmian.

Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki, cytowany przez „Puls Biznesu” poinformował, że w skali kraju dotychczas zatwierdzane przez URE taryfy na ciepło są średnio o 20 proc. wyższe od poprzednich. Od 1 kwietnia do 13 września 2021 r. przedsiębiorcy wnioskowali do URE o wzrost opłat o od 0,12 proc. aż do 57,5 proc. (w tym ostatnim przypadku postępowanie w URE trwa).

- Wzrost kosztów uprawnień do emisji CO2 dotyka wszystkich wytwórców ciepła i energii w Polsce, pracujących w technologiach opartych o węgiel i - w mniejszym stopniu tych, którzy korzystają z gazu. Z tego powodu wzrosła też taryfa na gaz - od 1 sierpnia cena błękitnego paliwa dla odbiorców indywidualnych jest wyższa o 12,4 proc. - dodaje EPEC w swoim komunikacie.

Przypomnijmy, że w czerwcu tego roku EPEC podniósł ceny za ciepło średnio o 9,7 proc., co było efektem nowej taryfy Energi Kogeneracji, głównego producenta energii cieplnej w mieście.

oprac. red. na podst. inf. EPEC

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Z czegos trzeba finansowac fanaberie urzędasów. Teraz na pomnik zbieramy.
 • nooo elblążanie w EPECu jest jeszcze biuro prasowe. Co jeszcze Wy musicie utrzymywać ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  48
  4
  ja_mam_gaz(2021-09-29)
 • Ciekawe jak szybko euroentuzjazm Polaków wyparuje. Podejrzewam, że w tempie kolejnych etapów Zielonego Ładu, tak dzielnie wynegocjowanych przez byłego doradcę Tuska, Morawieckiego. Trzymajcie się za kieszenie, bo z wiatraków i baterii domu nie ogrzejecie, z Atomówki którą budujemy od czterdziestu lat również. Francuzi z elektrowni atomowych zaspokajają 70% zapotrzebowania, my z elektrowni węglowych praktycznie 100%. Dlatego kopalnie trzeba zamknąć. Zostanie gaz kupowany od Putina, za pośrednictwem naszych przyjaciół Niemców, którzy oczywiście będą dbać o konkurencyjność polskiego przemysłu, bo jak wiemy doskonale, UE to klub serdecznych przyjaciół.
 • Cena za ciepło wzrosła, ponieważ wzrosły opłaty, jakie trzeba ponieść za zakup uprawnień do emisji CO2.Nic już się nie zmieni bo ceny gazu rosną jeszcze szybciej. Jakby nie patrzeć plecy zawsze z tyłu.
 • @hd- niestety przyjacielu masz rację z małym ALE. Kto odmówił ruskim budowę nowej nitki gazociągu przez Polskę ?Tusek?Kto sie wypiął na ruski gaz? kto wybudował sobie terminal gazowy i podpisał umowę o dostawy gazu z USA? Tylko podobno umowa jest z USA a gaz z Rasiji- Ot biznesmeny.
 • Oto efekty podpisywania różnego rodzaju pakietów klimatycznych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  28
  5
  Do_pomorskiego(2021-09-29)
 • Rzady pisu
 • najpeirw biera hajs za emisje co2 zeby nie bylo za cieplo a teraz podnoszą ceny zeby bylo cieplo, lewaki z ejropy tfu
 • Panie prezydencie!!!! Gdzie obniżenie kosztów!!!!! O 20% czyli teraz byś Pan wyszedł z twarzą - której i tak już nie masz-obniżka powinna być dużo większa.
 • W listopadzie 2020 było 3 procent więc w ciągu roku razem prawie 15 procent ! Oj odczujemy ! Bo ciepła woda bieżąca też podrożeje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  29
  1
  Słupy .(2021-09-29)
 • Trzeba sp. .z tego miasta.
 • Pakiet Klimatyczny jest tylko w Europie, żadnych Chin i USA i Ameryki południowej to nie obchodzi
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24
  0
  Dzieci buthaprenu(2021-09-29)
Reklama