UWAGA!

Są chętni do budowy nowej drogi na Zatorzu

 
Elbląg, Przez koszary będzie biegła wkrótce nowa droga
Przez koszary będzie biegła wkrótce nowa droga (fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)

Trzy firmy wystartowały w przetargu na budowę nowej drogi łączącej ulicę Akacjową z Lotniczą. Miasto na ten cel chce przeznaczyć 11,6 mln złotych. Każda z ofert była tańsza od szacunków urzędników.

Otwarcie ofert w przetargu odbyło się dzisiaj w Ratuszu Staromiejskim. Najtańszą ofertę na budowę drogi łączącej ul. Akacjową z Lotniczą złożyła firma MTM z Gdańska, szacując swoje usługi na 8 mln 560 tys. złotych. Niewiele droższy okazał się STRABAG (8 mln 671 tys. zł) i Colas Polska (8 mln 818 tys. zł).

O tym, która z ofert jest najkorzystniejsza, zdecyduje komisja przetargowa po szczegółowym zbadaniu złożonej dokumentacji. W związku z tym, że oferty potencjalnych wykonawców są o wiele niższe niż szacunki urzędników (11,6 mln zł), wszystko wskazuje na to, że przetarg zostanie rozstrzygnięty i prace będą mogły ruszyć jeszcze w tym roku.

Droga łącząca ul. Lotniczą z Akacjową przebiega przez teren byłych koszar wojskowych. Przez lata była niedostępna dla mieszkańców. Za prezydentury Jerzego Wilka, kilka lat po przejęciu koszar przez miasto, powstał łącznik, który umożliwił kierowcom jazdę przez ten teren. Droga jest jednak w złym stanie technicznym, dlatego obecne władze miasta chcą ją przebudować. Inwestycja ma być prowadzona w latach 2021-22, ma powstać nowa jezdnia o dwóch pasach ruchu (szerokości 6 metrów), z zatoczkami autobusowymi, chodnikiem i ścieżką rowerową oraz zjazdami. Powstanie też kanalizacja deszczowa, drogowe oświetlenie i nowe oznakowanie. Zwycięzca przetargu będzie miał na wykonanie prac 10 miesięcy od przekazania placu budowy.

Władze miasta szukają też firmy, która ma pełnić nadzór inwestorski nad budową drogi. W tym przypadku przetarg jednak unieważniono, bo jedyna nadesłana oferta zawierała , jak informują urzędnicy, „rażąco niską cenę”. Przetarg będzie więc wkrótce powtórzony.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Jeżeli droga ma służyć jako alternatywna trasa na Zatorze dla zakorkowanej ulicy Grunwaldzkiej to 6 metrowa jezdnia będzie po prostu za wąska. Dodatkowo jezdnia będzie ograniczona krawężnikami co utrudni wymijanie się samochodów ciężarowych, które mogą się pojawić w przyszłości na tej drodze. Zaprojektowanie i wybudowanie jezdni o 1 metr szerszej (7m)to kilka do kilkunastu procent całości inwestycji. Jednym słowem szkoda. Przez kolejne kilkadziesiąt lat nikt już tego nie zmieni, a wybudowana droga nie będzie spełniała oczekiwań kierowców dnia dzisiejszego nie mówiąc już o zapotrzebowaniu użytkowników w nieodległej przyszłości.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  30
  8
  Inżynier(2021-07-20)
 • Każda inwestycja poprawiająca stan infrastruktury Elbląga jest na „in plus”. Jednak są ulice, których stan daje wiele do życzenia, choćby przy ul. Żurawiej, gdzie UM sprzedaje działki budowlane mając w poważaniu, że inwestorzy od ponad 10lat jeżdżą po płytach betonowych. Ciekawostką jest fakt, że ułożyli je z własnych środków.
 • prace będą mogły ruszyć jeszcze w tym roku. - mamy lipiec, gratulujemy elblaskim urzędnikom szybkości dzialania.
 • Czy tereny wzdłuż drogi będą na sprzedaż ?
 • zbudować drogę bez krawężników. po co utrudniać parkowanie na chodniku? Hashtagi: #dziedzicpruski
 • Będzie tam komenda policji to drogę trzeba zrobić, taka to inwestycja.
 • To jest hicior „rażąco niską cenę”za nadzór inwestorski. Oj bogaty ten Elbląg
 • Oj, niską cenę za wykonastwo firma odbije sobie ściąganym mytem za przejazd i jeszcze na tym zarobi !.
 • A te 3 miliony kto przytuli?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  3
  TeofilDebil(2021-07-20)
 • Czy ktoś w tym urzędzie myśli???? Drugi etap obwodnicy wschodniej który miał kosztować wg szacunków około 13 milionów odłożony na nie wiadomo kiedy bo nie ma pieniędzy, a jest 11 milionów na ulicę która przecież istnieje!! Czyli nie powstanie droga, która odblokowała by ul. Łęczycką i Bema a powstanie ulica którą dziennie jedzie kilkadziesiąt samochodów! Ludzie czy Wy tam myślicie?????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6
  13
  elblagpieknemiasto(2021-07-20)
 • Ciekawe jak z hangaru przez tą drogę będą kołowały samoloty na pas startowy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  2
  ksamol(2021-07-20)
 • @Stary dzik - Skoro tak, to pójdźcie z UM na układ i pokryjcie część kosztów, a nie tylko dej dej dej
Reklama