UWAGA!

ZUS pomoże spłacić dług outsourcerom

Elbląg, ZUS pomoże spłacić dług outsourcerom
fot. AD (arch. portEl.pl)

Firmy, które skorzystały z bezprawnego outsourcingu pracowniczego i dziś mają z tego tytułu długi składkowe, mogą liczyć na pomoc ZUS w spłacie należności. Zakład apeluje do wszystkich zainteresowanych o jak najszybsze zgłaszanie się do jego placówek i składanie wniosków o układ ratalny.

Według szacunków Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, firm, które skorzystały z fikcyjnej pomocy nieuczciwych podmiotów prowadzących tzw. outsourcing pracowniczy, jest w kraju ok. 340. Ich łączny dług z tytułu nieopłaconych składek na ubezpieczenia społeczne to 70 mln zł. Apel ZUS o zgłaszanie się wszystkich, którzy skorzystali z fikcyjnych ofert firm outsourcingowych i dziś mają zaległości składkowe, jest tym istotniejszy, że złożenie wniosku o układ ratalny wstrzymuje narastanie karnych odsetek.
       - Nam, tak samo jak tym przedsiębiorcom zależy na tym by pozostali na rynku i nadal prowadzili swoją działalność – podkreśla Paweł Jaroszek, wiceprezes ZUS ds. finansów i dodaje: - Ustalane przez nas raty zawsze są dostosowane do możliwości finansowych firm, tak by mogły na bieżąco prowadzić działalność i opłacać składki za pracowników.
       Dla części pracodawców duży problem w skorzystaniu z układu ratalnego stanowi konieczność wcześniejszego uregulowanie zaległych składek potrącanych z wynagrodzenia pracowników. Już w grudniu jednak w życie wchodzą nowe przepisy, które umożliwiają rozłożenie na raty i tej części zaległości.
       Specjalnie dla przedsiębiorców mających problemy ze spłatą zobowiązań składkowych Zakład w przyszłym roku wprowadzi w swoich placówkach stanowisko doradcy ds. ulg. Doradcy będą mieli za zadanie przeprowadzić przedsiębiorców przez całość postępowania związanego z układem ratalnym.
       ZUS apeluje też do wszystkich firm, które zamierzają skorzystać z outsourcingu pracowniczego o dokładne zweryfikowanie zawieranej umowy oraz podmiotu, z którym ją zawieramy. Pamiętajmy, że przejęcie pracowników tylko w celu przejęcia wypłaty wynagrodzenia i płatności podatków czy składek, przy pozostawieniu identycznej podległości służbowej oraz identycznego miejsca wykonywania pracy, jest prawnie nieskuteczne i niemożliwe. Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z dnia 13 kwietnia 2010 r. (sygn. akt I PK 210/09): „Outsourcing nie może stanowić przejścia części zakładu pracy na innego pracodawcę, jeżeli nie przemawia za tym kompleksowa ocena takich okoliczności, jak rodzaj zakładów, przejęcie składników majątkowych i niematerialnych, przejęcie większości pracowników, przejęcie klientów, a zwłaszcza stopień podobieństwa działalności prowadzonej przed i po przejęciu zadań.”
      
Agnieszka Cybulska, ZUS Oddział w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • najbardziej podłe urzędy dorzynające sektor drobnych przedsiębiorców znajdują się w Polsce
 • szukanie kasy w kieszeniach ledwo zipiących firm a to dopiero początek klęski ZUS-u wraz z polityką prorodzinną Państwa, ubywa ludzi i przyszłych płacących daninę na cześć marmurowego ZUS.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  bezemeryt(2015-07-20)
 • A pensje RZESZY urzędasów I ICH barbarzyńsko-gigantyczne premię z czegoś trzeba zebrać.
 • To co napisała pani Agnieszka Cybulska, ZUS Oddział w Elblągu jest tylko częścią prawdy. "ZUS wszczął ostatnio kilkanaście tysięcy postępowań (każde dotyczy jednego pracownika), mających na celu podważenie umów zawartych zgodnie z prawem i w dobrej wierze przez polskich przedsiębiorców z wymienionymi powyżej firmami outsourcingowymi należącymi do Zdzisława K. Na mocy tych umów przedsiębiorcy korzystali z usług outsourcingu pracowniczego, płacąc w ramach comiesięcznych faktur należności z tytułu usługi obejmującej składki ZUS za pracowników, za ich pensje oraz podatki od wynagrodzeń. Jednak wymienione spółki outsourcingowe Zdzisława K. otrzymanych od przedsiębiorców pieniędzy w znacznej mierze nie płaciły ZUS-owi, lecz zagospodarowały w inny, sprzeczny z umowami sposób. " Więcej na niezależna. pl. Jak wynika z powyższego to nie przedsiębiorcy są dłużni ZUS-owi kasę, gdyż już raz ją wpłacili, a ZUS powinien teraz ścigać niejakiego pana Zdzisława K. Pewnie łatwiej jest dobrać się do małych firm niż do jakiegoś nadzianego gościa, który pewnikiem ma jakieś super koneksje. Zobaczymy jak to się potoczy dalej lecz jak znam życie to oskubią słabszego.
 • ostatnio dostałem podsumowanie mojego odkładania no i mam 15 zł odłożone przydała by się zmiana płci jak u pewnego posła to by przyspieszyło czas oczekiwania na emeryturę ma ktoś wiedzę lub kontakty jak do tego dojść?
Reklama