UWAGA!

Poznaj prawdę

 Elbląg, Poznaj prawdę
Fot. Anna Dembińska

305 premier – tyle właśnie wybija na zegarze Teatru im. A. Sewruka. Już dziś (30 grudnia) widzowie w Elblągu będą mogli obejrzeć spektakl "Prawda". Zobacz zdjęcia z próby generalnej.

- Spektakl, który państwo za chwilę zobaczą przed premierą, to utwór Floriana Zellera - mówił przed ostatnią próbą Mirosław Siedler, dyrektor Teatru im. A. Sewruka. - Napisał m. in. "Prawdę", ale napisał też "Kłamstwo" i ten drugi utwór zamierzamy zrealizować w przyszłym roku – zaznaczył.

"Prawda" zaczyna się spotkaniem kochanków w hotelu, a potem są kolejne spotkania: małżonków, "najlepszych przyjaciół", znów kochanków... Na scenie wystąpią: Natalia Krystowska (Alice), Karina Węgiełek (Laurence), Piotr Szejn (Paul) i Krzysztof Żabka (Michel). Ich bohaterowie skonfrontują się (a także widzów) z pytaniami: jaką wartość ma tytułowa prawda, czy rzeczywiście zawsze chcemy ją znać, a może... może jednak lepiej nie wiedzieć? Jak bohaterowie spektaklu przebrną przez romanse, małżeńskie zdrady, wystawione na próby relacje? O tym już muszą przekonać się sami widzowie elbląskiego teatru.

- Spektakl jest w gruncie rzeczy o kłamaniu, o tym, co się stanie, jak jesteśmy zmuszeni do tego, żeby przestać kłamać – mówi Andrzej Bartnikowski, reżyser, w filmie elbląskiego teatru zapowiadającym premierę. - Prawda to jest pewien abstrakcyjny koncept, dopóki nie zderzy się z konkretnymi sytuacjami, w tym wypadku są to sytuacje zdrady i różnych dziwnych konfiguracji miłosnych - mówi. - Spektakl jest przede wszystkim o relacjach, o naszym pogubieniu – dodaje.

  Elbląg, Poznaj prawdę
Fot. Anna Dembińska

- Wyzwaniem było to, że wszystko ma się ze sobą przenikać, mieszać, być obok siebie, sceny się nakładają - mówi Paweł Walicki, odpowiedzialny za scenografię i kostiumy 305. premiery "u Sewruka". - Nie chciałem stawiać na przesuwanie mebli, na zmiany dekoracji w międzyczasie, więc wszystko jest ustawione w jednej przestrzeni. To, gdzie się dzieje akcja, zaznaczają aktorzy, światło i sama akcja.

- Czekamy, aż będziemy mogli państwu pokazać efekt (przygotowań – red.), palimy się do tego – zachęca do obejrzenia "Prawdy" Krzysztof Żabka.

Jak już wspomniano, dziś (30 grudnia) o godz. 19 premiera komedii Floriana Zellera, w tym roku będzie ją można obejrzeć jeszcze w ramach "spektaklu sylwestrowego". Kolejne spektakle 5, 7, 8 i 9 stycznia.

Autor "Prawdy", Florian Zeller, urodził się w 1979 r. w Paryżu. Prozaik, dramaturg i reżyser w tym roku otrzymał wraz z Christopherem Hamptonem Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany filmu "Ojciec" z Anthonym Hopkinsem.

- Florian Zeller jeden z najciekawszych dziś autorów francuskich młodego pokolenia, w swojej ostatniej sztuce stawia pytanie o to na ile jesteśmy uczciwi w miłości? Czy potrafimy i mówimy o niej szczerze? Czy może gramy przed sobą nawzajem, zakładając maski? - czytamy o "Prawdzie" na stronie Teatru Powszechnego w Łodzi.

TB

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kina i teatr

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Wow bilety wyprzedane prawie do zera. Na szczęście udało mi się jeszcze kupić.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  4
  rotatedowl(2021-12-30)
 • Sympatycy Sztuki Teatru proszą o jedną Premierę, ale znaczącą. Taką, która otworzy nowe kierunki myślenia, pobudzi zmurszały Elbląg do działania. , z Aktorów zmiecie kurz. .. .
 • No I jestem w swym żywiole, mówiě prawdę bo tak wolę, czy naprawdę zdrada boli?, czy tak chcę, by z własnej woli, robić to co lubię zawsze, zdradzam Cię gdy ktoś mnie głaszcze, zdradzam Cię, bo jestem sama, I NIE klękaj na kolana, zawsze bědę to robiła, kiedy mnie zostawisz samą, chyba kiedyś głupią byłam, nazywałeš mnie swą damą.
 • Słyszałem że partia za wystawienie "Dziadów"pozbawiła finansowania teatr w Krakowie. A tzw minister edukacji czarnek nazwał sztukę naszego wieszcza "dziadostwem"choć nawet nie widział. Pis to ciule
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  4
  Takie buty(2021-12-30)
 • @Muchomor? - tak żałosne
 • slowo ma moc przekazu, ale na portelu trzeb je cenzurowac bo ludzie sie obudzą i wywiaza wierchuszkę na taczkach
 • czas na zmiany
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  Carpenter 1(2022-01-02)
 • Na tym Portalu, tylko tyle wpisów? Przecież to ustawka
 • Niestety spektakl kiepski, bardzo. Scenografia nieprzemyślana. Siedząc z boku filary zasłaniały widzów, ale można jeszcze to przeżyć. Fabuła kiepska, spektakl przegadany, bez polotu. Główny bohater naiwny, a aktor go grający jakby wyszedł ze spektaklu "Plotka". Zero chemii między aktorami. Pani Krystowska i Pan Szejn nawet w porządku, ale Pani Węgiełek- to jest tragedia. Już oglądając "Wesele"czuło się brak charyzmy, ale tutaj to kompletne nieporozumienie. Brak jakichkolwiek emocji, a papieros i golizna nie uratowały roli. Może będzie lepiej następnym razem, ale. .. No właśnie, niesmak pozostaje.
 • @AnnaSqmp - Hahaha. Tak się zastanawiałem skąd ja to znam. I proszę, znalazłem. Burzliwe życie Lejzorka Rojsztwańca. Ta sama kalka hejtu. Ten sam bełkot o braku charyzmy. Zna Pani jakies inne atrybuty aktorstwa poza tym jednym, bliżej nieokreślonym i skrajnie w ocenie subiektywnym? Jeszcze gdzieś to widziałem niedawno, ale nie chce mi się szukać. BTW - To słodkie, że współczuje pani aktorom, którzy z powodu siedzących z boku filarów nie mogli oglądać widzów. Pewnie dlatego byli pozbawieni "charyzmy". :)(cytuję: "Siedząc z boku filary zasłaniały widzów"). .. hahaha Chce pani robić za wyrocznię kulturalną w Elblągu a nie potrafi Pani się nawet wysłowić? Specjalistka od scenografii. Bo niby nieprzemyślana - pisze biedactwo, które dwóch zdań zamieszczanych na forum nie jest w stanie przemyśleć. Chyba, że Pani przemyślała. Tym gorzej. A jak fotele? Nie za ciasne? PS - Na obrazku - komentarz po Lejzorku - dla zainteresowanych. Pozdrawiam. Pani Anno.
 • @Jamborek - A ja się muszę ze smutkiem z Panią Anną zgodzić.
 • @AnnaSqmp - Wygląda na to, że byliśmy na różnych spektaklach. Moim zdaniem scenografia jest w punkt. Oszczędnie niezbędna prostota. Te wąskie kolumienki stanowiące cezurę poszczególnych stref sceny Pani przeszkadzały? Gdybym miał się przyczepić to chyba tylko do tych jasnych płyt po bokach sceny, na tle których aktorzy toczą częściowo dialog w czasie sceny tenisa. A co do aktorów - Pan Żabka (na którym spoczywa większość spektaklu)świetnie się broni utrzymując wiarygodność w balansie naiwności i głupoty swojej postaci. Pozostali aktorzy, choć pozostają w jego orbicie, też radzą sobie co najmniej nieźle. Choć tu - mój ranking - też jest inny niż u Pani. A co do charyzmy. To nie aktor, ale postać grana przez niego może się cechować charyzmą lub nie. Czasami jest to wręcz niewskazane. Wygląda też na to, że nie do końca zrozumiała Pani przekaz. Główny bohater taki właśnie miał być. Naiwny i często - wydaje się - głupi w swojej filozofii życiowej. NIe wiem dlaczego robi Pani z tego zarzut. A Pani wpis rzeczywiście nosi cechy hejtu (jak pisze @Jamborek). Nawet jeśli była Pani na słabszym niż ja przedstawieniu, to chyba nie usprawiedliwia takiej "krytyki". Tym bardziej, że jak się wydaje, nie ma Pani kwalifikacji do wygłaszania takich opinii. Chyba, że tak właśnie pojmuje Pani "wolność słowa".
Reklama