UWAGA!

Bałtowie i Wikingowie - jakimi byli sąsiadami?

Elbląg, Takie były ich domy w Truso.
Takie były ich domy w Truso.

Badania nad przeszłością naszych okolic przynoszą coraz więcej wiedzy. Niebawem w Elblągu będzie okazja do zapoznania się z tym, co wiemy o czasach plemion bałtyjskach, Muzeum Archeologiczno-Historyczne współorganizuje bowiem konferencję historyków „Colloquia Baltica III” .

Przez trzy dni, od 8 do 10 października, najpierw w Olsztynie, a potem w Elblągu naukowcy będą dzielili się wnioskami z badań archeologicznych. Prelegentami będą znawcy tematu z całej Polski, w tym wielu cenionych profesorów, wśród nich Jerzy Kolendo, Andrzej Kokowski czy Władysław Duczko, który jest jednocześnie członkiem rady naukowej elbląskiego Muzeum.
     Elbląska część konferencji odbędzie się w piątek 10 października. Obejmie część praktyczną - zwiedzanie najbardziej cennych skandynawskich stanowisk archeologicznych, zlokalizowanych pod Elblągiem. Po południu odbędzie się też jedna z pięciu sesji naukowych. Będzie tu mowa właśnie o wpływach skandynawskich, o swoistych „interesach” - zarówno handlu, jak i podbojach wikińskich - od VI do XIII wieku. Przedstawione zostaną badania, obejmujące ziemie między Wisłą a Niemnem. Tej sesji przewodniczy dr Jerzy Marek Łapo. Jednym z prelegentów jest elblążanin, pracownik Muzeum Archeologiczno-Historycznego dr Marek Jagodziński. Badacz grodu Truso mówił będzie o tym, jak postrzegać na jednych ziemiach współegzystencję Prusów i Wikingów. Doktor Jagodziński spróbuje odpowiedzieć na pytanie, czy żyli oni obok siebie, pomiędzy, czy też razem?
     
     „Colloquia Baltica” odbywaja się już po raz trzeci. Ich organizatorami są: Towarzystwo Pruthenia, Ośrodek Badań Naukowych w Olsztynie i Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu. Wspomagają ich: Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, olsztyński oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego i Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny w Olsztynku.
ET
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama