UWAGA!

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (wybrany wątek)
  • RobertKoliński Znowu panegiryk kapitalizmu, w dodatku bynajmniej wolnorynkowego, ale prusko-państwowego, wstecznego i etatystycznego. Kapitalista Schichau nie był żadnym super-przedsiębiorcą i wizjonerem swoich czasów, tylko jednym z większych wyzyskiwaczy tej ery, który zbił swój majątek na kontraktach państwowych, czyli zrobił coś podobnego, co np. wiele lat po nim zrobił np. Doktor Jan Kulczyk, podobnie znany filantrop - czy to powód do stawiania pomników? Wątpię. Przypomnę również, że zakaz budowania w Niemczech jednostek wojennych, oraz kryzys związany z nagłym przerwaniem tej dziedziny wytwórczości, jak i nieudane próby nawiązania trwałych związków z armatorami cywilnymi, spowodowały upadek przedsiębiorstwa Schichaua (w sierpniu 1920 odbył się strajk i manifestacja robotników, następstwem było zwolnienie wszystkich pracowników i ponowne przyjęcie tylko części z nich). Klasyczny kapitalista - wyzysk, lokaut, profit. Ważna sprawa - podczas tych i wcześniejszych strajków doszło m. in. do zajść, strzelania i pobicia robotników przez policję. Były również ofiary śmiertelne. Do dziś historycy się różnią - czy za te ofiary odpowiadał Schichau, czy może jego zięć? A może jeszcze kto inny? Warto by wyjaśnić różne takie kwiatki, zanim wyrzucimy kolejne 160 tys. zł na kolejny pomnik wrażej reakcji w mieście; Hashtagi: #historia, #edukacja, #pomnikoMania
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    10
    80
    RobertKoliński(2021-02-07)
  • @RobertKoliński - Roberto, Schichau zmarł w 1896 roku. .. czytamy z ze zrozumieniem. ..
  • @RobertKoliński - Jpr człowieku przestań wypowiadać się na temat ludzi pracy ludzi z wizją swojej firmy swoich działań dlaczego udajesz mądrego skoro jesteś de. .il który nigdy nieskalał się żadna ciężką uczciwą pracą co Ty wypisujesz skąd Ty możesz wiedzieć jak mają działać przedsiębiorcy skoro nigdy nim nie byłeś i nie będziesz nim jesteś za głupi i za leniwy aby prowadzić swoją firmę przestań zadręczać nas swoimi lewackimi wypocinami
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    43
    10
    WróglewakaRobertaK(2021-02-07)
  • @RobertKoliński - Widac ze jakis amator cieplych klusek z Pana, probujesz cos napisac, bez ładu i składu, moglbys chociaz na beznadziejna wikipedie wejsc poczytac, ale nieeee, walne kleksa umysłowego, wyleje obstrukcje swojej nieomylnosci na forum :D
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    31
    4
    AdolfHeiter(2021-02-07)
  • @RobertKoliński - Wez juz komuchu sie nie udzielaj i wypad na Kube albo do KRL. Tam takich potrzebuja towarzyszy
  • @Htp - tacy towarzysze to teraz w Polsce, około30%
  • @RobertKoliński - "Panegiryk kapitalizmu"Hmmm. Panegiryk kojarzy się z gatunkiem literackim pełnym przesadnego zachwytu często o charakterze pochlebczym. Już rzymski rektor Kwintylian pisał, że właściwościami pochwały są wyolbrzymienie i ozdobność. Chociaż bym bardzo chciała, nie widzę w artykule powyższych cech. Przywołane jest z wielką starannością kompendium wiedzy historycznej młodego elbląskiego historyka. Ferdinand Schichau - nie taki "czysty"Niemiec - syn Holendra. Co robił dla ludzi, robotników, rozwoju miasta, Krynicy Morskiej. .. .wszystko to już opisano niejednokrotnie. 1920 rok - wydarzyło się bardzo dużo, ale to już 24 lata po śmierci Schichau'a (sic!). Zdumiewa lekkość używania wyrażenia; "wraża reakcja"w mieście - kojarzy mi się jednoznacznie. W kształtowaniu świadomości politycznej i w jej funkcjonowaniu dużą rolę odgrywają stereotypy i przesądy. Jedne i drugie są bardzo rozpowszechnione w ludzkiej świadomości, są bardzo trwałe i raczej trudno je zmienić by kształtować świadomość polityczną sprzeczna z nimi. Schichau. .. ? - wiem, kto to był. Bartosz Skop. .. ? - wiem kto to jest. Robert Koliński ? - nie wiem, nie znam człowieka. Antonina5
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    28
    3
    Antonina5(2021-02-07)
  • @Antonina5 - Ów lewak chciałby być kimś i to wszystko co jemu wychodzi "chcecie"po za tym nic w życiu osobistym nie osiągnął dosłownie nic
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    13
    6
    WróglewakaRobertaK(2021-02-07)
  • @Antonina5 - Jego życiowe osiągnięcie he he
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    7
    7
    WróglewakaRobertaK(2021-02-07)
  • @Antonina5 - Jego sukces
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    6
    6
    WróglewakaRobertaK(2021-02-07)
  • @WróglewakaRobertaK - I wszystko jasne. Teraz już rozumiem. .. Co wyróżnia ludzi sukcesu od tych, którzy nie mogą go osiągnąć? Czasami brak sukcesu jest rezultatem braku mądrości, czasami okoliczności niezależnych od nas, ale ileż można? Sukces w polityce i biznesie już dawno przestał robić wrażenie. Teraz rozgłos można uzyskać tylko spektakularnym jego brakiem. ..
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    10
    0
    Antonina5(2021-02-07)
  • @RobertKoliński - Jest różnica między Janem Kulczykiem a Ferdynandem Gottliebem Schichau. Elblaski przedsiębiorca firmowal własne produkty, do których powstania razem ze sztabem dobranych tworcow oraz robotników się przyczynił. Kulczyk robił pieniądze głównie na pośrednictwie. Jest też roznica pomiędzy kapitalizmem i socjalizmem. W kapitalizmie człowiek wyzyskuje czkowieka a w socjalizmie - odwrotnie.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    24
    0
    BEZ ŚCIEM proszę, panie Koli(2021-02-07)
  • @RobertKoliński - Za czasów realnego socjalizmu nie czułem się wykorzystany. Pracowałem za 30 USD miesięcznie, po pracy oglądałem puste haki w masarni, mimo że miałem kartki. Kartki w sumie się mogły przydać w obliczu braku papieru toaletowego, tylko trzeba było mieć twardą pupę. Na szczęście były posiłki regeneracyjne na zakładzie, trochę to przypomina mi obóz pracy za faszyzmu, gdy pracujesz, to dostajesz chleb. Ludzie chodzili do tak bardzo teraz znienawidzonego Kościoła po paczki z zagranicy te, czekolady nawet z ORZECHAMI do dzisiaj wspominam. Te kolejki za szamponem, mydłem, masłem, butami czy ubraniami, za rzetelną pracę musiałeś odstać swoje, czułem się człowiekiem sukcesu gdy udało mi się coś kupić a teraz. .. Pracować trzeba czy za taki, czy inne pieniądze, ale nic mi nie brakuje gdy się z głową rządzi domowym budżetem, najgorzej nie mogę się przyzwyczaić do tego, że tak nadskakują mi w sklepie. .. gdzie te kolejki tylko koni tylko koni trochę żal.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    14
    2
    Ja nie w temacie(2021-02-07)
  • @BEZ ŚCIEM proszę, panie Koli - Może jednak lepiej by było gdyby Ferdynandem Gottliebem Schichau nie pojawił się w Elblągu. Nie wspominalibyśmy z rozrzewnianiem złotych lat Elbląga przed wojnami czy spędu ludzi do Zamechu powstałego na pozostałościach jego koncernu. Nie byłoby żalu do obecnej władzy, że stajemy się wiochą, gdyż wiochą bylibyśmy od zawsze.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    5
    3
    Wieśniak(2021-02-07)
  • RobertKoliński @BEZ ŚCIEM proszę, panie Koli - Stoczniowiec ma oczywiście rację - Ferdka Schichaua nie zna w świecie nikt, oprócz stęsknionych historycznych celebrytów światowego formatu elblążan i garstki historyków z nosami w zakurzonych księgach, a i to pewnie nie dalej, niż do bibliotek uniwersyteckich Torunia i Gdańska; idę wręcz o zakład, że Mikę Figurską (pozdrawiam:)zna więcej osób w Polsce, niż Schichaua:)Odpowiadając tam komuś wyżej - ja oczywiście wiem w jakich latach żył Schichau, ale również wiem, kiedy wybuchały przynajmniej niektóre strajki, o jakich wzmianki mamy już od co najmniej 1890 roku. A podejrzewam - warto by zrobić może jakieś poważniejsze badania w tej dziedzinie, skoro zarząd GE ma za dużo hajsu na promocję:)- że wybuchały one i wcześniej, bo przypomnę niezorientowanym, że lata 1870-1880 to lata największego kryzysu gospodarczego w Prusach w całym XIX wieku. Na 100% odbił się on również na zakładach Ferdka, co najwyżej z pewnym opóźnieniem, ze względu na wcześniejsze, rządowe (!), bezpieczne kontrakty. I wzmianki o takich strajkach pojawiają się co kilka-kilkanaście lat, cyklicznie. Najbardziej ciekawi mnie temat tych ofiar policyjnych siepaczy (tam podobnież ktoś z rodziny Schichauów/Zieseów miał ponoć wydać polecenie - pozaprawne - komendantowi policji; osobiście chciałbym np. wiedzieć ile w tym prawdy, a ile plotek). [zdj. Trust me. .. ] Hashtagi: #historia, #edukacja, #pomnikoMania
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    12
    RobertKoliński(2021-02-07)
  • @RobertKoliński - Twoje docenione wypociny
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    3
    4
    WróglewakaRobertaK(2021-02-08)
  • @Ja nie w temacie - PRL to piękny czas kto teraz daje mieszkania? Praca tylko 8 godzin dziennie. i jeszcze seniorzy narzekają ehh.
  • Kto Panu dał mieszkanie? I po ilu latach? I za co? Jeśli tak było dobrze to dlaczego ludzie wychodzili tysiącami na ulicę w latach 56,70,80.Dlaczego musiano ich pałować i wyjechać czołgami na miasto? Dlaczego większość postulatów Solidarności były ekonomiczne? Wiem, że były osoby partyjne, którym dość dobrze się żyło, do dziś chwalą komunę. Po co miałem pracować więcej niż 8 godz. dziennie pieniądze bez wartości to ja miałem, a kiedy stanąć w kolejce?:)Baltony i Pewexy tylko potwierdzają niewydolność komuny. Ludzie nie rozumieją, pracowali praktycznie za nic. W zamian partia łaskawie, co któremuś dała gdzie mieszkać. Mieszkanie nie było twoje, drogi Panie. Rozumiem pewne sentymenty, kiedyś cukier był słodszy i ta czerwona oranżada:)
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    3
    1
    Ja nie w temacie(2021-02-08)
  • @AdolfHeiter - ale nie ubliżaj towarzyszowi od Panów bo ci sprawę założy w postępowym i demokratycznym niezależnym sądzie, Panowie to byli wyzyskiwacze i złodzieje a towarzysze walczą o wolność i demokrację :D :D :D
Reklama