UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dziecięce jazzowanie

 
Elbląg, Gosia Szmuda i występujące dzieci
Gosia Szmuda i występujące dzieci (fot. AD)

Żywiołowe piosenki, muzyczne zagadki i konkursy, dużo tańczenia oraz rytmu – tak wyglądała dzisiejsza (22 lipca) jazzowa niedziela dla dzieci w Galerii El, która odbyła się w ramach Festiwalu Jazzbląg. Zobacz zdjęcia.

Wszyscy, zarówno ci starsi, jak i młodsi, którzy dzisiaj (22 lipca) zjawili się w Galerii El mieli okazję wysłuchać koncertu „Jazz dla dzieci” w wykonaniu Gosi Szmudy z zespołem. Jak się okazuje, historia jazzu dla dzieci w Elblągu ma swoje tradycje.
       – Przez trzy lata, kiedy byłam szefową „Pałacyku”, czyli Zakładowego Domu Kultury „Zamech”, w połowie mniej więcej lat osiemdziesiątych, organizowaliśmy Małą Akademię Jazzu, która odbywała się pod patronatem Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego i obejmowała trzy województwa: dawne województwo bydgoskie, gdańskie i elbląskie. Raz w miesiącu, w wolną sobotę, spotykały się dzieci z klasy pierwszej, drugiej i trzeciej z ówczesnej Szkoły Podstawowej nr 2. Były to te same dzieci, które przychodziły przez cały rok na kolejne zajęcia, a wykładowcami byli muzycy klasy Jan Ptaszyn Wróblewski, Leszek Dranicki, Henryk Miśkiewicz czy Krzysztof Sadowski. Przyjeżdżali ze swoim instrumentem podstawowym, demonstrowali na czym polega gra na nim i dzieci w tym uczestniczyły. Były gry i zabawy, a także konkurs na plakat. Na zakończenie roku, nazwijmy to "akademickiego", wręczano dyplom ukończenia tej klasy – opowiadała Teresa Wojcinowicz, prezes Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego. – Uznałam, że festiwal jazzowy w Elblągu to także miejsce dla dzieci, bo trzeba sobie tę publiczność wykształcić, wychować, pokazać, że jest to fajna muzyka. Jak widać po dzisiejszej zabawie dzieci to lubią, tak tylko im się „wmawia”, że jest to muzyka trudna i niesympatyczna. Mam nadzieję, że ci rodzice, którzy dziś przyprowadzili swoje dzieci wcześniej sami uczestniczyli w takiej Małej Akademii Jazzu.

 


       Również i rodzice aktywnie brali udział w niektórych muzycznych zabawach, które pojawiły się podczas koncertu.
       – To bardzo fajny pomysł, bardzo fajna sprawa, w Elblągu nie ma zbyt wielu rzeczy więc to jest świetny pomysł. Jeżeli taka impreza się powtórzy na pewno wrócimy – mówił pan Maciej, który przyszedł wraz z żoną i z synem
       – Ogólnodostępna muzyka dla dzieci w Polsce jest bardzo słaba. Słuchając zagranicznych piosenek widać, że linia melodyczna rytmiczna jest tam o wiele lepiej rozwinięta. Jazz to jest gatunek rytmiczny o wiele bardziej skomplikowany, rytm jest zmienny, waha się na różne strony przez to rozwija o wiele bardziej niż piosenki oparte na prostym rytmie – mówił pan Konrad, który również przyszedł z dziećmi.
       – Świetny pomysł, bardzo mi się podoba, a myślałam, że to będzie takie bardziej poważne, takie bardziej „dorosłe” – mówiła pani Ania, która przyszła razem z córką.
       Czy jazz dla dzieci będzie akcją jednorazową?
       – Mam nadzieję, że poza tą formą ten jazz dla dzieci zaistnieje częściej. W Gorzowie Mała Akademia Jazzu istnieje już ponad 20 lat. Jest to najstarsza tego typu akademia w Polsce, również na Śląsku widać takie akademie, może i u nas się to przyjmie? Gdybyśmy sobie wychowali widownię na koncerty to już byłoby nieźle. Jazz jest zabawą, ten rodzaj muzyki prowokuje do tego, żeby nie stać w miejscu, żeby się ruszać. Oczywiście są różne jej rodzaje, ale generalnie ta, którą słyszymy dziś to jest muzyka, która powoduje, że dzieci mogą się ruszać, nie muszą sztywno siedzieć, a więc uczestniczą w tym, nie nudzą się – dodaje Teresa Wojcinowicz.
      

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama