UWAGA!

Elbląg 1710 

 Elbląg, Elbląg 1710 
Fot. nadesłana

W najbliższą sobotę (12 lutego) w godzinach 11.00 – 14.30, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu we współpracy z Garnizonem Gdańsk organizuje wydarzenie pod nazwą „Elbląg 1710”. Będzie to rekonstrukcyjna opowieść o losach miasta w czasach wielkiej wojny północnej.

W 1699 r. podpisano porozumienie o oddaniu Elbląga Rzeczpospolitej przez Brandenburczyków. Nikt się wówczas nie spodziewał, przez ile rąk przejdzie miasto w ciągu najbliższych kilku lat.

Wielka wojna północna zbliżała się nieuchronnie i pomimo tego, że Rzeczpospolita była w tym konflikcie neutralna, miasto szybko stało się terenem działań wojennych. Nie było przy tym wystarczająco przygotowane do długotrwałej obrony.

Korzystając z faktu, że miejska fosa zamarzła, 8 lutego 1710 r., o świcie, Rosjanie przystąpili do oblężenia. W tym czasie w mieście stacjonował szwedzki regiment garnizonowy. Pomimo zaskoczenia Szwedzi szybko podjęli walkę. Jednak po trzech godzinach zaciętych bojów miasto zostało zdobyte. Szturm na Elbląg uznaje się za ostatni w historii atak na ufortyfikowane europejskie miasto, który został przeprowadzony bez wsparcia artyleryjskiego, przy pomocy drabin, i odniósł sukces.

 

Podczas sobotniej imprezy rekonstruktorzy przedstawią tamte dramatyczne wydarzenia. Poniżej prezentujemy szczegółowy program pokazów.


       11:00 Ćwiczenia oddziałów na dziedzińcu muzeum
       11:30 Przemarsz na Stary Rynek, scena historyczna
       12:30 Powrót do muzeum
       13:00 Potyczka „Szturm Elbląga 1710”
       14:00 Pokaz mundurów i strojów historycznych
       14:30 Zakończenie, wspólna fotografia uczestników

 

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia dziedzińca Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu w najbliższą sobotę o godzinie 11.00.

Łukasz Mierzejewski, biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Elblągu

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • "Szturm na Elbląg uznaje się za ostatni w historii atak na ufortyfikowane europejskie miasto, który został przeprowadzony bez wsparcia artyleryjskiego, przy pomocy drabin, i odniósł sukces". Jestem dumny, że mieszkam w tym mieście :P
Reklama