UWAGA!

Historia polskiego kina w fotosach

Elbląg, Historia polskiego kina w fotosach
(fot. rp)

Widzom kina Światowid do 6 września radzimy przyjść do kina nieco wcześniej przed filmem, by nie przegapić otwartej wczoraj (11 sierpnia) wystawy „100 lat polskiego filmu”. Na wystawie zaprezentowano 130 najważniejszych tytułów wybranych ze stuletniego dorobku polskiej kinematografii. Jak powiedziała Natalia Chojna, kuratorka wystawy, jest to historia kina opowiedziana za pomocą fotosów.

Wczorajszy wernisaż otworzyły Natalia Klonowska z elbląskiego Światowida i Natalia Chojna z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Natalia Klonowska nie kryła radości z tego, że udało się w Elblągu zaprezentować tę wystawę. Podkreśliła, że jest ona efektem współpracy Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Muzeum Kinematografii w Łodzi oraz Filmoteki Narodowej. To, co powstało w wyniku pracy tych trzech instytucji, możemy do 6 września podziwiać w holu przy sali kameralnej.
       - Wystawa powstała z okazji stulecia kina, a za symboliczną datę przyjęliśmy 22 października 2008, kiedy to minęło 100 lat od premiery filmu „Antoś po raz pierwszy w Warszawie” - powiedziała podczas wczorajszego wernisażu Natalia Chojna. - Są tu przedstawione w porządku chronologicznym wybrane najważniejsze filmy w historii polskiego kina. Ich wyboru dokonali Rafał Marszałek i Andrzej Bukowiecki. Wystawa zaczyna się od dwóch pierwszych filmów z 1908 roku, a więc „Antoś po raz pierwszy w Warszawie” i niedawno odnaleziony przez profesorów Małgorzatę i Marka Hendrykowskich w filmotece francuskiej film „Pruska kultura”, a kończy się na nagrodzonym Grand Prix na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2008 roku „Małej Moskwie”- dodała.
       Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami, jest to nowoczesna, interesująca wystawa. Szczególnie dla tych, którzy kochają kino w ogóle, a to polskie w szczególności. Prezentacja „100 lat polskiego filmu” to zaproszenie do podróży po naszej pamięci. Każdy film reprezentowany jest przez najważniejszy, ikoniczny obraz, taki, który najbardziej się z danym tytułem kojarzy, najlepiej oddaje jego nastrój. Dzięki tym charakterystycznym kadrom z danego filmu możemy przypomnieć sobie obrazy dawno niewidziane, zapomniane. Lub też uświadomić sobie swoją niewiedzę na ten temat i wrócić do domu z wypisanymi tytułami do natychmiastowego obejrzenia. Uzupełnieniem fotosów są fragmenty recenzji, utworów literackich, na podstawie których powstały scenariusze, lub najsłynniejsze dialogi filmowe. One pozwalają osobom, które nie widziały filmu, zorientować się co do charakteru tego filmu, a tym, którzy obraz widzieli, miło będzie przypomnieć sobie zacytowane kwestie. Oprócz tego podczas prezentowania wystawy w holu jest dostępny komputer, na którym można obejrzeć wykłady Rafała Marszałka na temat wybranych filmów.
      

 


      
      

kos
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama