UWAGA!

Kościół i galeria sztuki w jednym, czyli przewodnik po katedrze

 Elbląg, Kościół i galeria sztuki w jednym, czyli przewodnik po katedrze
Fot. Michał Skroboszewski

Właśnie ukazał się Przewodnik po katedrze elbląskiej, który przybliża zainteresowanym historię tej charakterystycznej świątyni miasta. Publikacja pełna jest ciekawostek, ilustracji, a nade wszystko opisu zabytków, których katedra jest przecież pełna.

Wczoraj (24 maja) w kościele katedralnym dokonano prezentacji przewodnika, a przy okazji podano sporą garść faktów dotyczących świątyni i Elbląga. Główny autor przewodnika, Bartosz Skop, opowiedział, czego można spodziewać się po nowej książce.

A można spodziewać się wiele, bo historia katedry mówi wiele o historii samego miasta i jego mieszkańców. Dwukrotnie odbudowana świątynia pozostaje do dziś charakterystycznym, widocznym z daleka punktem Elbląga.

- Dzisiejszy kościół katedralny to właściwie taka galeria sztuki gotyckiej, renesansowej i późniejszych epok – mówił Bartosz Skop. Wskazywał, że spacer po katedrze wystarczy, by przekonać się, jak wiele zabytków z miasta czy regionu zachowało się właśnie w jej murach. Tak jest choćby z ołtarzem Trzech Króli z dawnego kościoła Trzech Króli, którego dziś już w Elblągu nie ma...

  Elbląg, Kościół i galeria sztuki w jednym, czyli przewodnik po katedrze
Fot. Michał Skroboszewski

Katedra, co warto podkreślić, ulegała z upływem kolejnych wieków wielu przemianom, choćby dlatego, że zmieniał się poziom miejskich ulic. Dodajmy do tego pożar kościoła 26 kwietnia 1777 roku czy jego zburzenie 2 lutego 1945 w czasie działań wojennych...

To jednak dość znane fakty z historii Elbląga. Prawdziwą ciekawostką jest choćby... stan ławek w końcu XVII w., co opisywał jeden z proboszczów katedry.

- W prowadzonej przez niego kronice mamy informację, że ławki, wtedy jeszcze ustawione na sposób luterański, były w tak złym stanie, że w czasie kazań dosłownie zapadały się pod wiernymi – mówił elbląski historyk, nie kryjąc rozbawienia.

Kiedy rozpoczęto budowę świątyni? Jaki był związek między dużą liczbą księży pracujących w parafii a dawnymi cechami i bractwami? Jak na losy kościoła wpłynęła reformacja? Te informacje, ukazujące niemal osiem wieków historii katedry i Elbląga, znajdziemy w publikacji.

- Przewodnik zawiera także kody QR, skanując je, będziemy mogli m. in. posłuchać brzmienia kościelnych organów – wskazywał ks. Marek Piedziewicz. Duchowny w czasie prezentacji przybliżył zebranym historię katedralnych witraży. Te, choć przedstawiają przede wszystkim ukazaną w Biblii historię zbawienia, kryją też sporo nieoczywistych elementów. Jednak nie zdradzajmy wszystkiego.

W przewodnik można zaopatrzyć się w parafii katedralnej. Na łamach portElu o przygotowaniach do jego wydania pisaliśmy tutaj.

Wkrótce na naszym Facebooku pojawi się też konkurs, w którym do wygrania są trzy przewodniki.

TB

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Tu cytuję ". .. a nade wszystko opisu zabytków, których katedra jest przecież pełna. .. ."jakim cudem kiedy po 1945 zostały tylko "fundamenty"?! Inna sprawa te ciekawostki z języka niemieckiego tłumaczone?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  5
  No_ciekawy(2021-05-25)
 • W tytule jest błąd. Przewodnik po KATERZE.
 • @no ciekawy-Chodzi o zabytki w formie dzieł sztuki jak obrazy, ołtarze, c a nie zabytki ruchome.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  poinformowany(2021-05-25)
 • oczywiście chodziło mi o zabytki o zabytki ruchome jak ołtarze, dzieła sztuki, a nie o zabytki nieruchome.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  poinformowany(2021-05-25)
 • Przewodnik to ciekawy tekst i estetyczne wydanie. Zdjęcia staranne, kolorowe na dobrym papierze. Jak ktoș ma wątpliwoșci w jaki sposób zabytki ruchome przetrwały wojnę, to dowie się tego z tej książki. Nie jest droga, do kupienia za 20 zł w informacji turystycznej, więc to też atut i szansa że wiedza o naszej katedrze trafi "pod strzechy". Ten koșciół to perełka której chyba nie doceniamy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  0
  Bramka(2021-05-25)
Reklama