UWAGA!

Świat natury w życiu i wyobraźni dawnych elblążan. Otwarcie wystawy

Jak uczono przyrody w Gimnazjum Elbląskim, jak elblążanie wyobrażali sobie zwierzęta żyjące na odległych lądach i czy interesowali się fauną i florą swoich okolic? Zapraszamy na bliskie spotkanie ze światem natury widzianym przez pryzmat ilustracji z dawnych ksiąg znajdujących się w naszych zbiorach zabytkowych. Otwarcie wystawy „Świat natury w życiu i wyobraźni dawnych elblążan” odbędzie się w czwartek, 16 września o godz. 17:30.

W zbiorach zabytkowych Biblioteki Elbląskiej znajdziemy wiele woluminów o tematyce przyrodniczej. Są wśród nich teksty z pogranicza nauki oraz fantazji, opisy bliskiej i odległej przyrody, teksty stricte naukowe, zawierające systematykę świata przyrody, a także kalendarze ukazujące człowieka w szerokiej sieci oddziaływań kosmicznych i przyrodniczych. Książki te zasiliły elbląski księgozbiór różnymi drogami.

Wiele z nich to dary mieszczan elbląskich dla biblioteki dawnego Gimnazjum Elbląskiego, inne znalazły się w tym zbiorze drogą celowych zakupów. Książki te kształtowały wiedzę przyrodniczą uczniów Gimnazjum Elbląskiego oraz obywateli miasta. Opisy lokalnej przyrody pozwalały lepiej poznać najbliższe otoczenie, a teksty dotyczące egzotycznych gatunków roślin i zwierząt oddziaływały na wyobraźnię i poszerzały horyzonty. Fragment z katalogu, który będzie można otrzymać odwiedzając wystawę.

 

Program otwarcia wystawy:

17:30 (sala „U św. Ducha”)

Radosław Kubus – Poznawanie świata przyrody. Rozwój lekoznawstwa od czasów najdawniejszych do końca XVIII i początków XIX wieku;

dr Aleksandra Girsztowt – Kunstkamery – pierwsze muzea przyrodnicze;

Maciej Badowicz – Między Mendlem a Miczurinem – spojrzenie na świat przyrody w nauce polskiej przed i po II wojnie światowej;

18:15 (Regioteka)

Joanna Sroka – Kuratorskie oprowadzenie po wystawie starodruków.

 

Wystawa będzie prezentowana w Bibliotece Elbląskiej w dniach 16 września - 14 listopada.

Zadanie dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra.

Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w tym dziale

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama