UWAGA!

W muzeum o książce i wystawie

Elbląg, Spotkanie w Kawiarence Historycznej Clio rozpocznie się o godz. 17.30 w Muzuem
Spotkanie w Kawiarence Historycznej Clio rozpocznie się o godz. 17.30 w Muzuem (fot. AD)

Dzisiejsze (27 kwietnia) spotkanie w Kawiarence Historycznej Clio zostanie poświęcone najnowszemu wydawnictwu Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu – „W żuławskim domu” autorstwa Krystyny Laskowskiej. Zapraszamy na spotkanie z autorką 27 kwietnia o godz. 17.30 do muzealnego budynku Gimnazjum – wejście od ulicy Zamkowej.

Żuławy – kraina niezwykła, z fascynującymi, jeszcze zachowanymi bogatymi świadectwami jej przeszłości. Ziemia wydarta delcie Wisły pracą wielu pokoleń jej mieszkańców, której imponującym śladem są uregulowane nurty rzek, system wałów przeciwpowodziowych, rowów odwadniających, charakterystyczne nasadzenia śródpolne. Praca, pomimo wielu klęsk wojennych i przede wszystkim naturalnych – wielkich powodzi – opłaciła się wielokroć. Region przez stulecia wyróżniał się bogactwem. W oczach dawnych postrzegano go jako przysłowiową „krainę mlekiem i miodem płynącą”. Podziwiano i jednocześnie zazdroszczono mieszkańcom ich majątków, obszernych zabudowań gospodarczych, bogatych domostw, dobrze wyposażonych także w przedmioty o charakterze zbytkownym. W przypadku Żuław nie możemy mówić o chatach chłopskich, lecz o domach, które przewyższały skalą i formą większość dworów szlacheckich w pozostałych regionach Rzeczypospolitej (później w Królestwie Prus), a w ich właścicielach należy widzieć raczej sprawnych zarządców wysokotowarowych gospodarstw, niż chłopów.
       Śladem wspaniałej przeszłości Żuław są, m.in. domy dawnych mieszkańców, najpełniej ją charakteryzujące domy podcieniowe i zagrody w typie holenderskim. Zostały one dosyć dobrze rozpoznane w swoich formach budowlanych. Natomiast ciągle słabo upowszechniona jest wiedza dotycząca ich wnętrz i wyposażenia. Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu wychodzi naprzeciw rosnącemu zainteresowaniu Żuławami. Przygotowało niewielką objętościowo publikację dotyczącą tego zagadnienia, która w przystępny sposób ma przybliżyć wyobrażenia o tym, jak dawniej żuławiacy mieszkali. Bardzo starannie przemyślany został dobór ilustracji, przede wszystkim archiwalne już zdjęcia i rysunki, pokazujące typy najbardziej charakterystycznych zagród i domów żuławskich, rozplanowanie wnętrz oraz przykłady różnorodnych elementów wyposażenia.
       Autorką opracowania jest Krystyna Laskowska, etnograf od 1978 r. związana z naszym Muzeum. Twórczyni kolekcji etnograficznej obejmującej przede wszystkim region żuławski. Podczas spotkania zaprezentuje ona również cenne obiekty, przechowywane w magazynach muzealnych i czekające na konserwację.
       Wydawnictwo jest także rodzajem komentarza do ekspozycji pod tym samym tytułem, prezentowanej w Muzeum elbląskim. Autorem pięknej oprawy plastycznej wydawnictwa jest muzealny plastyk Stanisław Czuba. Skład został opracowany w elbląskim Wydawnictwie URAN Marzenny Brackiej-Kondrackiej. Teksty opracowano w języku polskim i niemieckim.
      
       Organizatorzy spotkań w Kawiarence Clio: Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu i elbląski Oddział PTH. Wstęp wolny.
      
      
      
Wiesława Rynkiewicz-Domino, Muzeum
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama