UWAGA!

4 lutego - Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem

Obchody tego dnia ustanowiono na Światowym Szczycie do Walki z Rakiem, który zorganizowano pod patronatem prezydenta Francji i dyrektora generalnego UNESCO w lutym 2000 roku w Paryżu. Obchodzony dziś Światowy Dzień Walki z Rakiem służy szerzeniu wiedzy o nowotworach.

Rak nie musi być wyrokiem śmierci, choć z pewnością jest chorobą przewlekłą, która zbiera współcześnie wielkie żniwo. Według Światowej Organizacji Zdrowia, co roku na świecie wykrywanych jest 11 milionów nowych zachorowań. Nowotwory są także jednym z głównych powodów przedwczesnych zgonów co ósmego mieszkańca Ziemi.
     W Polsce liczbę nowych zachorowań szacuje się na sto tysięcy rocznie. Według statystyk, leczenie we wczesnym stadium choroby podejmuje zaledwie 20 procent chorych.
     Wśród kobiet najczęstsze są nowotwory piersi i szyjki macicy, u mężczyzn - rak prostaty, żołądka, płuc. Nikt jednak nie powinien z tego powodu umierać. Odpowiednio wczesne rozpoznanie zmian nowotworowych i diagnoza to szansa na życie.
     W Polsce każdego roku 3 600 kobiet dowiaduje się, że są chore na raka szyjki macicy. Połowa z nich umiera - to pięć kobiet każdego dnia. Polska jest na pierwszym miejscu w Europie pod względem umieralności na tę chorobę, która rozpoznana odpowiednio wcześnie może być uleczalna. Można temu zapobiec, robiąc regularne badanie cytologiczne, a także zaszczepiając się dostępną w Polsce szczepionką chroniącą przed wirusem HPV, który jest główną przyczyną raka szyjki macicy. Cytologia polega na pobraniu między 11. a 23. dniem cyklu wymazu z kanału i tarczy szyjki macicy.
     Walczyć z rakiem możemy, zmieniając nasze przyzwyczajenia i tryb życia. Ograniczenie palenia papierosów, zdrowy sposób odżywiania się i unikanie nadmiernego spożycia alkoholu - o to może postarać się każdy. Dodatkowo trzeba pamiętać, że oprócz nikotyny dym tytoniowy zawiera szkodliwe i rakotwórcze substancje chemiczne, które wywołują choroby układu krążenia, takie jak choroba niedokrwienna serca, zawał mięśnia sercowego, miażdżyca zarostowa kończyn dolnych, oraz choroby układu oddechowego, takie jak rozedma płuc, rak płuc i języka oraz rak krtani. Warto więc zastanowić się nad porzuceniem rakotwórczego nałogu, który niszczy nie tylko organizm samego palacza, ale i wpływa poprzez dym na zdrowie osób z najbliższego otoczenia. Osoby, które walczą z nałogiem pokrewne dusze i pomocne rady znaleźć mogą na www.rzuceniepalenia.pl
     Za niektóre zachorowania na raka odpowiadają także niektóre infekcje wirusowe i predyspozycje genetyczne. Te ostatnie jednak to 10-20 proc. wszystkich przypadków.
     Dla osób chorych szansą na odzyskanie zdrowia może przeszczep szpiku, dotyczy to szczególnie osób chorych na białaczkę oraz inne choroby układu krwiotwórczego. Obecnie szpik kostny, by uratować komuś życie, najczęściej pobiera się z kręgów, mostka i kości udowej. Informowaniem zarówno chętnych, by zostać dawcą, jak i potrzebujących szpiku do przeszczepu, zajmuje się na dużą skalę Fundacja przeciw leukemii im. Agaty Mróz.
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama