UWAGA!

7 proc. więcej dla emerytów i rencistów

 Elbląg, 7 proc. więcej dla emerytów i rencistów
Fot. Michał Skroboszewski (archiwum portEl)

Od 1 marca tego roku, emerytury i renty wzrosną równo o 7 procent. Tyle wyniesie tegoroczna waloryzacja. W kwietniu świadczeniobiorcy otrzymają też tzw. trzynastki.

Waloryzacja procentowa polega na pomnożeniu kwoty świadczenia brutto z 28 lutego 2022 r. przez wskaźnik, który w tym roku wynosi 107 proc. Wysokość wskaźnika waloryzacji zależy od wzrostu cen towarów i usług oraz od wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Na przykład: jeśli w lutym 2022 roku emerytura wynosiła 2000 zł brutto, to w marcu wzrośnie o 140 zł brutto (bo: 2000 zł x 107% = 2140 zł brutto).

 

- W sprawie waloryzacji nie trzeba składać wniosków, odbywa się ona automatycznie. Każdy emeryt i rencista otrzyma decyzję o nowej wysokości swojego świadczenia. Wysyłka decyzji waloryzacyjnych rozpocznie się nie wcześniej niż w kwietniu. Wraz z decyzjami o waloryzacji wyślemy również decyzje o przyznaniu tzw. trzynastki. Wcześniej informację o wysokości waloryzacji będzie można sprawdzić na swoim koncie w Platformie Usług Elektronicznych ZUS – mówi Anna Ilukiewicz, rzecznik ZUS w województwie warmińsko-mazurskim.

 

W ZUS waloryzacji podlegają świadczenia długoterminowe, m.in.: emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, a także dodatki do tych świadczeń, np. dodatek pielęgnacyjny czy dodatek dla sierot zupełnych, a także świadczenia i zasiłki przedemerytalne oraz renty socjalne. Waloryzacja obejmuje świadczenia przyznane do końca lutego 2022 roku.

 

Minimalna emerytura w górę

W związku z waloryzacją wzrośnie między innymi minimalna emerytura. Otrzymują ją osoby, które zgromadziły niewiele składek emerytalnych, ale mają długi staż ubezpieczeniowy (kobieta – co najmniej 20 lat, mężczyzna – co najmniej 25 lat). Od 1 marca minimalna emerytura będzie wynosiła 1338,44 zł brutto, czyli o prawie 88 zł więcej niż dotychczas. Tak samo wzrośnie minimalna renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna.

 

Minimalna renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy od marca będzie wynosiła 1003,83 zł. Świadczenie przedemerytalne wzrośnie do 1350,70 zł. Dodatek pielęgnacyjny wyniesie 256,44 zł.

 

Trzynastki w kwietniu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się też do wypłaty tzw. trzynastek. W tym roku wyniosą 1338,44 zł brutto.

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne otrzymają osoby pobierające m.in.: emerytury, renty, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające, świadczenia przedemerytalne i zasiłki przedemerytalne a także świadczenie pieniężne przysługujące cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych.

 

Tzw. trzynastkę dostaną pod warunkiem, że mają prawo do wypłaty jednego z tych długoterminowych świadczeń na 31 marca. ZUS wypłaci trzynastki razem ze świadczeniami przysługującymi za kwiecień. To znaczy, że emeryci i renciści otrzymają jeden przekaz lub przelew, który będzie sumą ich comiesięcznego świadczenia i trzynastki.

Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Za Rudego- 3,50 zl/mies. Garbusiarz cyklista
 • za hyżego ruja było 1,13 zł,
 • 1,30 i wszystkim na wszystko wystarczało a teraz ledwo wiążą koniec z końcem :(dziki pisuarom
 • Brawo i okazuję się że można. Wystarczyło zabrać mafiom watowskim i wszelkiej maści cwaniakom i wystarcza żeby dać duże podwyżki naszym polskim emerytom i rencistom.
 • Nauczyłeś się żyć w biedzie - czemuś biedny bo głupi, czemuś głupi bo biedny !
 • @TeofilSkorupa - Wystarczyło pobierać za emisję co2 25 mld złotych i powiedzieć że to unia
 • Teofilu pispropaganda dokonała spustoszenia i ograniczyła myślenie. Waloryzacja to suma wskaźnika inflacji za zeszły rok + wskaźnik wzrostu wynagrodzeń. W/g zaniżanych rządowych wyliczeń /wiadomo dlaczego/ było odpowiednio 5,1 + 3 co daje 8,1%. I tyle powinna wynosić waloryzacja /108,1 %/. Widać, że okradanie mają we krwi. Według niezależnych ekonomistów realna roczna inflacja to 7.8 %. Teofil sobie wyliczy waloryzację. A za PO ile to inflacja wynosiła ?
 • l4u0blz Hashtagi: #❤️Berylwanttomeetyou!ClickHere:http://inx.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  6ovtu9(2022-02-17)
 • aż się nei chce czytać tego bezdennebo biurokratycznego bełkotu. .. .może na początek przestaniecie zabierać 5x więcej kasy dzieciom i wnukom tych emerytów? A za PLAN demię i inne późniejsze wynalazki typu "tarcza antyinflacyjna"(niezły oksymoron; )- to będą płacić już pra pra wnuki (a ich los będzie bardziej przypominał niewolników na galerze niż wasze dzisiejsze beztroskie życie na minimum socjalnym na fake-emeryturze, za którą płaciliście całe zawodowe życie, którą wam podwójnie opodatkowano, i której PODATKIEM INFLACYJNYM odbierają wam po kilka miesięcznie, niezależnie ile 13-te, 14-tek, 15-tek wymyślą. ..
 • @Zbyszek 1 - Znasz zasadę naliczania wysokości rewaloryzacji rent i emerytur! za "Rudego"jak go nazwałeś jest prawdą, że rewaloryzacja była niska. A była niska gdyż ceny produktów były niskie więc inflacja była niska. Porównaj sobie wysokość inflacji za "Rudego"i wysokość inflacji za "Morawego"wystarczy sprawdzić inflację za rządów poprzednich i obecnych od 2015 roku i bedzie wszystko wiadomo, dlaczego wysokość rewaloryzacji w tamtych latach było po 5 zł, a teraz będzie po 80 zł. Do obecnej rewaloryzacji była brana inflacja zeszłoroczna czyli 5,1%, za rok wysokość rewaloryzacji będzie jeszcze wyższa, bo teraz mamy już około 10%. Oczywiście zostanie to przekute na to, że ten rząd daje tak dużo dla emerytów bo o nich dba!
 • @TeofilSkorupa - Następny nawiedzony propaganda nie znający, zasad naliczania wysokości rewaloryzacji. Aż dziwne, że ludzie nie potrafią samodzielnie nic znaleźć, tylko łykają "papkę"propagandową rządzących.
Reklama