UWAGA!

Aktywność nie w cenie

Niektórzy dyrektorzy elbląskich szkół czują się wystrychnięci na dudka. - Miasto najpierw obiecało pomoc w zdobyciu pracowni internetowych, a później realizację obietnicy przerzuciło na nas - mówią.

Pracownie komputerowo-internetowe otrzymało czterdzieści elbląskich szkół, pieniądze na ich zakup pochodziły z Europejskiego Funduszu Społecznego. Każdy ze starających się o dotację musiał jednak mieć wkład własny.
     - W specjalnej deklaracji Urząd Miejski zobowiązał się, że przekaże pieniądze m.in. na przeszkolenie nauczycieli, którzy będą się opiekowali pracownią - wyjaśnia dyrektor jednej z placówek, który poprosił o nie ujawnianie swojego nazwiska. – Niestety, dostaliśmy pismo z informacją, że pieniędzy nie będzie i za kurs mamy zapłacić z posiadanej przez szkołę puli na doskonalenie zawodowe nauczycieli.
     Aby wywiązać się z umowy i przeszkolić opiekunów, dyrektor musiał okroić zaplanowane wcześniej wydatki. Pomocy w podnoszeniu kwalifikacji nie otrzymało w związku z tym dziesięciu pedagogów.
     Anna Korzeniowska, naczelnik Wydziału Edukacji elbląskiego ratusza uważa, że problemu nie ma.
     - Informatyka jest w naszym mieście jednym z priorytetów w zakresie zawodowego doskonalenia nauczycieli, a niezbędne do skorzystania z unijnego programu szkolenie można było wcześniej zaplanować - przekonuje naczelniczka.
     Dyrektor, z którym rozmawialiśmy, z taką argumentacją się nie zgadza. - W sprawie pracowni internetowej miasto podpisało osobną umowę, a ponieważ nie wywiązało się z niej, ja nie zrealizowałem zatwierdzonego wcześniej planu wsparcia dla dokształcających się nauczycieli - denerwuje się dyrektor. - Inna sprawa, że gdy przygotowywaliśmy taki plan, jeszcze nie wiedzieliśmy o unijnym programie.
     Wieloletni dyrektor szkoły, a obecnie radny Ryszard Zgirski uważa, że na dodatkowe zadania samorząd powinien przekazywać dodatkowe pieniądze, bo budżety szkół są napięte do granic możliwości.
     - Na szkolenia powinien iść jeden procent funduszu nauczycielskich pensji. Elbląski samorząd przeznacza na ten cel zaledwie jedną czwartą tego - przypomina radny. - W tym roku było to około 300 tysięcy zł. Plany na przyszły rok są podobne, a przecież trudno sobie wyobrazić lepszą inwestycję niż inwestowanie w kapitał ludzki.
     Tymczasem szkoły starają się już o pomoc w ramach kolejnego programu wyposażenia bibliotek w pracownie multimedialne. Dyrektor, z którym rozmawialiśmy, dostał już z Urzędu Miejskiego informację, że i tym razem będzie musiał sam zadbać o pieniądze na wkład własny.
     
     
Joanna Torsh
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • czas, korzeniowska, czas na ciebie, idź i wstydu oszczędź
 • może ktoś (czyt. władz nadrzędnych) zauważyłby, że p.Korzeniewska robi więcej złego niż dobrego - jeśli cokolwiek dobrego zrobiła. Aby opanować i zarządzać oświatą to trzeba się na tym znać.
 • a czy szanowne grono pedagogiczne nie moze dokształacac sie za własne pieniadze.....?????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  malkontent(2006-01-01)
 • Do kolegi wyżej. Chyba nie wiesz, ale nauczyciel, który jest kontraktowy i posiada licencjat zarabia 776 zł. Z czego 300 zł płaci za zrobienie magisterki(co miesiąc). A za resztę musi żyć. Mam prośbę jak nie masz o czymś pojęcia, to się nie wypowiadaj.
 • ta wcześniejsza wypowiedz o zarobkach nauczycieli była do malkontenta.
Reklama