UWAGA!

Jak pomóc seniorom?

 Elbląg, Jak pomóc seniorom?
(fot. Paweł Serocki)

W poniedziałek 10 września w kamieniczkach elbląskich przy ul. Św. Ducha odbyła się otwarta debata z udziałem prezydenta Elbląga Henryka Słoniny, dotycząca działań na rzecz poprawy jakości życia osób starszych w Elblągu.

Spotkanie mieszkańców z prezydentem odbyło się w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Masz głos - masz wybór”, której celem jest zainteresowanie społeczności lokalnych sprawami swojej gminy. Organizatorem debaty są elbląski organizacje pozarządowe. Pierwsze takie spotkanie odbyło się w maju i wtedy ustalono temat dzisiejszej debaty.
     - Chcemy wychodzić naprzeciw wszystkim osobom starszym - rozpoczął prezydent Henryk Słonina - ale koncentrujemy się na tej grupie, która szczególnie potrzebuje pomocy. Jednym z najważniejszych osiągnięć władz miasta, jakie udało się zrealizować od majowego spotkania, jest trwający remont Domu Pomocy Społecznej przy ul. Toruńskiej. Prócz podniesienia standardów życia w DPS, zwiększono również liczbę dostępnych tam miejsc. Rozbudowa zakończy się wcześniej niż planowano i nastąpi to najprawdopodobniej pod koniec tego roku. Chcemy zwiększyć również wydatki na inicjatywy społeczne - zapewnia prezydent. - Będzie to dotyczyło szczególnie dzieci i młodzieży, ale nie zapomnieliśmy o osobach starszych.
     W trakcie dyskusji swoje osiągnięcia i plany dotyczące starszego pokolenia elblążan zaprezentowały także elbląskie organizacje: Liga Kobiet Polskich, Stowarzyszenie „Rozwój
     i praca przyszłością samorządu”, Stowarzyszenie „Razem” oraz redakcja miesięcznika „Razem z Tobą”, MOPS, Uniwersytet III Wieku i Osób Niepełnosprawnych”, „Lazarus”, Polski Związek Emerytów i Rencistów oraz Agencja Pośrednictwa Pracy Osób Niepełnosprawnych.
     Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oferuje seniorom świadczenia pieniężne (m.in. zasiłki)
     i niepieniężne (np. pracowników socjalnych, poradnictwo). W ramach pomocy środowiskowej realizuje kilka programów, wśród których są kampania medialna „Samotność to śmiertelna choroba”, mająca na celu uwrażliwienie społeczeństwa na osoby starsze, czy też program „Bezpieczna starość”, dzięki któremu możliwe jest m.in. wykupienie lekarstw dla najbardziej potrzebujących. Organizowane są także różnego rodzaju imprezy, np. biesiada seniorów, majówka dla seniorów czy spotkania seniorów z dziećmi. W ramach pomocy stacjonarnej osoby starsze mogą uzyskać wsparcie w Domach Pomocy Społecznej i w Domu dla Bezdomnych Mężczyzn, gdzie utworzono właśnie oddział socjalny zapewniający miejsca dwunastu osobom starszym.
     Także elbląski „Lazarus” w ciągu swojej siedmioletniej działalności zrobił wiele, by ułatwić życie seniorom. Organizowanie transportu, pozyskiwanie urządzeń ortopedycznych czy rehabilitacja to tylko niektóre z tych rzeczy.
     Ale nie tylko sukcesy były przedmiotem dyskusji. Irena Mularczyk z Polskiego Związku Emerytów i Rencistów zwróciła uwagę na przeszkody, jakie pojawiają się na drodze seniorów, szczególnie dużo uwagi poświęcając toczącej się w Sejmie bezskutecznej walce o waloryzację rent i emerytur.
     - Kolejną „bolączką” jest fakt, że bardzo mało osób starszych zgłasza się w poszukiwaniu jakiejkolwiek pracy, a i pracodawcy zainteresowani są raczej młodszymi pracownikami - mówiła przedstawicielka Agencji Pośrednictwa Pracy Osób Niepełnosprawnych.
     Spokojne do tej pory prezentacje nabrały ostrości, kiedy poruszono temat świadczeń rodzinnych, zasiłków pielęgnacyjnych i kryteriów dotyczących pozyskiwania dodatków zdrowotnych.
     Przy okazji podjęto też temat realnego i fikcyjnego bezrobocia na terenie Elbląga, zahaczając przy okazji o „inwalidów społecznych”, którym tak naprawdę pracować się nie chce.
     Podczas całego spotkania, przy wszystkich prezentacjach i wnioskach pojawiało się jedno, najważniejsze zagadnienie - informacja. Ludzie są niedoinformowani. Robi się dużo dla seniorów, ale osoby starsze nie wiedzą, gdzie to wszystko znaleźć. Głównym wnioskiem w tej sprawie był postulat otwarcia punktu konsultacyjno-doradczego, gdzie starsi mieszkańcy Elbląga mogliby dowiedzieć się wszystkiego na temat miejsc, w których mogą uzyskać pomoc, także o świadczeniach oferowanych przez instytucje do tego powołane.
     Spotkanie zakończono optymistycznym akcentem. Klub Seniora i stowarzyszenie „Razem” poinformowały, iż nawiązały współpracę z Domem Dziecka. W ten sposób integrowane są działania różnych pokoleń, różnych grup wiekowych. Ma to na celu budzenie świadomości, już wśród najmłodszych, że człowiek starszy też zasługuje na szacunek, że jest takim samym człowiekiem, jak oni.
Radosław Śmietanko
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Zainteresowanych tematyką i przebiegiem debaty zapraszam na stronę www.razemztoba.pl art. Czy powstanie w Elblągu program dla osób starszych, na miarę czasu? Szczegółowa relacja portelu + art. redakcji "Razem z Tobą" daje pełniejszą informację i lepiej naświetla problem.
 • Jeśli się komuś wydaje, że starość to odległa i nierealna sprawa to zapewne się głęboko myli, bo niezależnie od światopoglądu i życiowego uposażenia ten proces go prędzej czy później dopadnie. Wieloletnie konfabulowanie socjalistów i obecnych na ten temat (mimo wielu wysiłków ludzi oddanych sprawie) nie przyniosło żadnych pozytywnych rezultatów, bo nadal tkwimy w sowieckim systemie wspólnego gara doskonale zabezpieczając byt recydywistom, hochsztaplerom i różnej maści wyrodkom narodu, którzy korzystają znacząco z przywilejów i darmowej kasy. Nie widać nawet na horyzoncie jakichkolwiek najmniejszych oznak zmiany tego problemu, bo przesłaniają go rozliczne ostatnio procesy wyborcze zastępując nam rzeczywisty obraz sytuacji marnej jakości kiełbasa wyborczą, która w żaden sposób nie przewiduje jakichkolwiek zmian skostniałego systemu ubezpieczeń społecznych. I długo jeszcze będziemy musieli czekać (według mej oceny parę pokoleń ~ 100 lat), aby wykluły się, choć zręby nowego sposobu na spędzenie emerytury i odebrania państwu możliwości pełnego dysponowania kasą (tym samym rozmiarom socjalu i głupiego rozdawnictwa) zapracowaną przez potencjalnych emerytów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  AborygenMiejscowy(2007-09-11)
 • Trudno się nie zgodzić z Aborygenem ( w tej sprawie ;)), bo rzeczywiście z emeryturami jest jedna wielka tragedia. Większość emerytów po wielu latach pracy, na starość staje się de facto żebrakami, bo samodzielnie nie jest w stanie się utrzymać. Samotny emeryt jest najczęściej bez szans - musi się z kimś złożyć, żeby utrzymać mieszkanie, coś jeść i leczyć się, aby nie umrzeć nie skorzystawszy z dumnego statusu "zasłużonego". { Emeryt - Etym. - łac. emeritus 'weteran; (n.łac.) zasłużony profesor-emeryt' z emerere 'zasłużyć; wysłużyć'; e- zob. eks-; merere, (słownik wyrazów obcych Kopalińskiego )}
Reklama