UWAGA!

Jakie są sposoby na zorganizowany harmonogram pracy?

2019-07-16
11:34
 

Obecnie życie pędzi coraz szybciej przed siebie i coraz trudniej za nim nadążyć. Trzeba nieźle się nagimnastykować, żeby połączyć grafik pracy z nauką i/lub życiem prywatnym. Jak się do tego zabrać? Czy planowanie nie jest stratą czasu? Jak nie wpaść w pułapkę perfekcyjnego planowania? Jak zorganizować harmonogram pracy dla pracowników?

Jak pogodzić pracę na etacie i własne cele?
       Najpopularniejszym rodzajem pracy jest praca na etacie. Jej grafik miesięczny bywa różny. Najczęściej kojarzy się z pracą w stałych godzinach, jednak często dostosowuje się godziny do dyspozycyjności pracowników. Jak pogodzić grafik pracowniczy z własnymi celami? Podstawowym narzędziem będzie planowanie. Jeśli chcesz osiągnąć jakiś swój prywatny cel, na przykład częściej chodzić na siłownię, spotykać się ze znajomymi lub znaleźć więcej czasu na hobby, musisz zacząć planować swój dzień - inaczej czas przecieknie ci przez palce. Pamiętaj jednak, że twoje założenia muszą być realistyczne. Jeżeli nigdy nie postawiłeś nogi na siłowni, to nie zaczniesz spędzać w niej nagle trzech godzin codziennie. Dolicz też czas potrzebny na dojazdy i korki. I pamiętaj, że to, że nie zrealizujesz całkowicie planu, to nie koniec świata. Najczęściej na początku planowania przecenia się swoje możliwości, ale wszystko przychodzi z czasem.
      
       Jak stworzyć harmonogram czasu pracy dla siebie i swoich współpracowników?
       Pomimo popularności pracy etatowej, nie wszyscy pracują “pod kimś”. Część osób prowadzi własną działalność lub pracuje na zlecenia. Często współpracują z innymi podwykonawcami, dlatego przydatny jest dla nich program do układania grafików, który łatwo będą mogli sami ułożyć i podzielić się nim ze współpracownikami. Przydatny w tej materii będzie program do układania grafiku pracy. Dzięki niemu każdy dostanie odpowiednie wytyczne i będzie mógł pilnować swoich terminów. W pracy zespołowej najważniejsza jest komunikacja, a tego typu program będzie ją dobrze wspierał. Warto również zebrać w jednym miejscu informacje o urlopach współpracowników. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której będziesz potrzebować mieć coś zrobione na już, podczas gdy osoba, która mogłaby ci pomóc, będzie się relaksować nad morzem. Jeżeli jesteś dużym przedsiębiorcą i kierujesz wieloma jednostkami, dobrym pomysłem jest grafik pracy zmianowej online. Dzięki elektronicznej formie łatwo naniesiesz poprawki, a także będziesz mieć kontrolę nad tym, kiedy kto pracuje.

  Grafik pracy
Grafik pracy


       Lista priorytetów i dyscyplina
       Nawet najlepszy grafik czasu pracy na nic się nie zda, jeśli nie będziesz go przestrzegać. Aby było ci łatwiej ustal sobie pewne priorytety i odpowiedz na pytanie: dlaczego chcesz robić to, co sobie zaplanowałeś? Wiadomo, są rzeczy, które zrobić po prostu trzeba - na przykład, jeśli pracujesz na etacie, masz określony harmonogram pracy wzór i niewiele możesz z tym zrobić. Dzięki liście priorytetów będziesz mógł lepiej gospodarować czasem wolnym, ponieważ będziesz wiedzieć, które zadania są ważniejsze, a które można zostawić na inny dzień. Natomiast ćwiczenie dyscypliny pozwoli ci działać nawet wtedy, kiedy kompletnie nie masz na to ochoty.
      
       Nie tylko pracą człowiek żyje
       Nawet najlepszy grafik pracy wygenerowany w programie nie zapewni ci całkowitego szczęścia. Pamiętaj, żeby w pogoni za wydajnością znaleźć też czas na rzeczy ważne i przyjemne. Relacje z innymi ludźmi, zdrowie i spokój ducha to nienamacalne dobra, które bardzo łatwo utracić, kiedy w głowie tylko praca, praca, praca. Pamiętaj też, że zmęczony i zestresowany zawsze będziesz mniej wydajny, niż będąc wypoczętym i zadowolonym z życia.
      
      

------------Art. promocyjny-------------
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej