UWAGA!

Międzynarodowy Dzień Rodzin

Ponad 175 milionów ludzi mieszka i pracuje poza krajem swojego urodzenia i obywatelstwa. Dlatego przypadający dzisiaj (15 maja) Międzynarodowy Dzień Rodzin został poświęcony określeniu wpływów migracji na rodzinę i upowszechnieniu wiedzy o prawach rodzin pracujących migrantów, które zawarte są w Międzynarodowej Konwencji o Ochronie Praw Wszystkich Pracowników – Migrantów i Członków Ich Rodzin.

Wejście w życie Międzynarodowej Konwencji o Ochronie Praw Wszystkich Pracowników – Migrantów i Członków Ich Rodzin wsparło i uzupełniło system ochrony praw człowieka stworzony w ramach ONZ.
       Konwencja o Pracownikach – Migrantach (art. 2, § 1) „pracownika – migranta” określa jako „osobę, która została najęta do czynności związanej z wynagrodzeniem w państwie, w którym nie jest obywatelem”. Konwencja, która w ostatnim czasie dotyczy także dużej liczby Polaków, wprowadza nowe podejście przy definiowaniu praw odnoszących się do pewnych kategorii pracowników – migrantów i ich rodzin, włączając w to pracowników przygranicznych, pracowników sezonowych, żeglarzy, pracowników instalacji przybrzeżnych, pracowników objazdowych, migrantów zatrudnionych przy realizacji określonych projektów oraz pracowników prowadzących własną działalność gospodarczą.
       Jak pokazuje codzienność pracownicy – migranci często narażeni są na takie zjawiska, jak rasizm, ksenofobia i dyskryminacja. Stykają się z wrogością i podejrzeniami ze strony społeczności, w których żyją i pracują. Wyjątkowo niebezpiecznym zjawiskiem zachęcającym i usprawiedliwiającym ksenofobiczną wrogość i przemoc jest kojarzenie migracji i migrantów z przestępczością. Stereotyp, że wszyscy migranci to osoby przebywające w danym kraju nielegalnie, powoduje częstsze oskarżanie ich o popełnianie czynów karalnych i wykroczeń, co stawia migrantów poza ochroną prawa.
       Celem Konwencji jest zapobieganie i likwidacja wyzysku wszystkich pracowników – migrantów i ich rodzin. Pracownicy bowiem już przed migracją powinni mieć możliwość zdobycia podstawowej umiejętności języka, a także wiedzy na temat kultury oraz prawnych, politycznych i socjalnych struktur państwa, do którego się udają. Dlatego w swoim przesłaniu na tegoroczny Dzień Rodzin Sekretarz Generalny ONZ zwraca uwagę na nasilające się społeczne i ekonomiczne nierówności, które są przyczyną niepokojów i prowadzą do porzucenia domów w poszukiwaniu lepszych szans i możliwości. Wielu ludzi emigruje ze względu na biedę, bezrobocie, konflikty zbrojne i polityczne czy łamanie praw człowieka.
       Rodzice emigrują, aby polepszyć byt swoim dzieciom i innym członkom rodziny. Kobiety i mężczyźni mogą zarobić więcej w krajach, do których emigrują, oraz przesyłać pieniądze rodzinie pozostającej w ojczystym kraju. Emigranci przyczyniają się do rozwoju gospodarek krajów przyjmujących, wzbogacają różnorodność społeczną i kulturową w danym kraju.
       Pomimo jednak wielu korzyści, migracja jest sporym obciążeniem dla członków rodziny. Emigranci często żyją w trudnych warunkach, są narażeni na dyskryminację i otrzymują niskie wynagrodzenie. Nie są objęci ochroną socjalną i cierpią najbardziej w czasach kryzysu. Bezrobocie może zepchnąć wielu z nich na najniższy szczebel drabiny społecznej. Dzieci migrantów narażone są na swoiste problemy emocjonalne i wyzwania ekonomiczne związane z ich sytuacją. Stają się łatwymi ofiarami przemytu ludzi i przemocy, bywają wykorzystywane i przymuszane do pracy. Toteż ważną kwestią jest, aby jak najwięcej krajów na świecie Konwencję o Ochronie Praw Wszystkich Pracowników – Migrantów i Członków Ich Rodzin ratyfikowało oraz aby wszyscy pracujący migranci znali jej treść. Znaleźć ją można TUTAJ.
      
       Źródło: ONZ
      
      
mk

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama