UWAGA!

Nie ma instytucji, która działa perfekcyjnie

 Elbląg, Komendant Miejski Policji w Elblągu insp. Marek Osik: Jest dobrze, ale zawsze może być lepiej
Komendant Miejski Policji w Elblągu insp. Marek Osik: Jest dobrze, ale zawsze może być lepiej (fot. WS)

- Był to rok pracowity, skutkował m.in. obniżeniem ilości przestępstw, szczególnie kryminalnych, a także wysokimi wskaźnikami wykrywalności – tak 2013 podsumowuje insp. Marek Osik, Komendant Miejski Policji w Elblągu. A prezydent Jerzy Wilk dodaje: - Dobre wyniki "szkodzą" samej policji, bo to, że jest ona świetna powoduje, że zmniejsza się ilość etatów. Tego żałuję tak, jak izby dziecka. Zobacz zdjęcia z odprawy służbowej.

Wczoraj (30 stycznia) w Komendzie Miejskiej Policji w Elblągu odbyła się odprawa podsumowująca rok 2013. Wzięli w niej udział mundurowi z miasta, powiatu i województwa, ale także przedstawiciele władz samorządowych.
       Jak ocenili ostatnie 12 miesięcy?
       - Policjanci zawsze będą mieli co robić, każdy rok jest pełen wyzwań, ciężkiej pracy i dbania o porządek na terenie miasta i powiatu – mówił insp. Marek Osik, Komendant Miejski Policji w Elblągu. - Rok 2013 był pracowity, skutkował m.in. obniżeniem ilości przestępstw szczególnie kryminalnych, wysokimi wskaźnikami wykrywalności. Ale i- co mnie cieszy najbardziej – była wytężona praca w zakresie edukacji, programów profilaktycznych. To ważne, bo takie będziemy mieli społeczeństwo, jaki wyedukujemy. Łatwiej jest bowiem zapobiegać przyczynom niż leczyć skutki.
       - Straciliśmy dwa etaty, co oznacza więcej pracy dla policjantów i reorganizację jednostki. Straciliśmy także izbę dziecka – kontynuował szef elbląskich policjantów. - Tu jednak dopiero po roku będziemy mogli zbilansować czy miało to wpływ na efektywność pracy z nieletnimi.
       A co jest najważniejszą oceną pracy policjantów?
       - Statystyka, opinie mieszkańców i samorządowców – wymienia insp. Marek Osik. - Te elementy dają nam wskazówki, w którym kierunku powinny pójść zmiany. Nie ma bowiem takiej instytucji, która działa perfekcyjnie, i w której nie ma czego poprawiać poprawiać.
       O pracy elbląskich stróżów prawa z dużym uznaniem wypowiadał się prezydent Jerzy Wilk: - Dobre wyniki "szkodzą" samej policji, bo to, że jest ona świetna i ma coraz lepszą wykrywalność, powoduje, że zmniejsza się ilość etatów. Nasza komenda straciła dwa, w tym zastępcy komendanta. Co roku ubywa tych etatów, czego żałuję. Tak, jak i policyjnej izby dziecka – dodał prezydent Wilk. - Angażujemy policjantów, by jeździli, jak taksówka do Gdańska. Byłem przeciwny tej likwidacji, ale decyzja zapadła na szczeblu centralnym i prezydent miasta nie miał tu nic do powiedzenia. Będę wspierał wszystkie działania policji – zapowiedział. - Miasto przekazuje znaczne środki na jej utrzymanie, najwięcej w województwie warmińsko-mazurskim – zauważył Jery Wilk. - Środki na zakupy, na dodatkowe patrole, na programy bezpieczeństwa.
       Ocena Komendanta Wojewódzkiego Policji jest nie mniej ważna.

  Elbląg, Bardzo wysoko pracę elbląskich policjantów ocenił nadinsp. Józef Gdański
Bardzo wysoko pracę elbląskich policjantów ocenił nadinsp. Józef Gdański (fot. WS)

- Całe nasze województwo nieźle wypadło w roku 2013. Elbląg również – mówił nadinsp. Józef Gdański. - Zanotowaliśmy spadek skuteczności działań. Ale nie wynika on z tego, że gorzej pracujemy, raczej z tego, że spada ilość przestępstw. W 2013 w województwie warmińsko-mazurskim był spadek przestępczości o 5 tys. Jest to optymistyczne, bo oznacza, że 5 tysięcy osób nie doznało tragedii, uszczerbku na zdrowiu, czy utraty mienia. Ale to nie nasz sukces – zaznaczył. - Duża w tym rola mieszkańców, którzy także dbają o swoje bezpieczeństwo. Tak popularne przestępstwa, jak metoda "na wnuczka" – wskazywał na przykład. - Udało się złączyć naszych mieszkańców, szczególnie starszych, by zaczęli myśleć, by spróbowali zapytać wnuczka o szczegóły, by go zidentyfikować. Dużo osób zaczęło odmawiać pseudopomocy pseudoczłonkowi rodziny. Pomagają również debaty społeczne, podczas których wychodzimy z bolącymi tematami do ludzi. Nie boimy się krytyki. Tę wykorzystujemy do poprawy pracy – zapewniła nadinsp. Gdański.
      

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Brawo Panie Prezydencie. Rozsądna decyzja!
 • Feta bez blondynki ?.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  7
  wyborca(2014-01-31)
 • Wykrywalność. Jaka ona jest każdy może się przekonać gdy mu coś zginie. To parodia, kupa smiechu nic więcej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  1
  Soter(2014-01-31)
 • " Byłem przeciwny tej likwidacji, ale decyzja zapadła na szczeblu centralnym i prezydent miasta nie miał tu nic do powiedzenia" nie tylko centralnym bo większość decyzji podejmuje złodziejski olsztyn i prezydent nie ma też nic do gadania
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  0
  Jeż.Wilhelm(2014-01-31)
 • Dobre wyniki?! To chyba jakiś żart. Kiedy zgłosiłam, że ktoś mnie nęka z zastrzeżonego numeru o dość dziwnych porach (na przykład 2 czy 3 nad ranem) to nikt nic nie zrobił w tym kierunku.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  2
  BasiaUla(2014-01-31)
 • kto w ogole wierzy policjantom? a tym bardziej w ich statystyki?
 • Dlaczego Kadra kierownicza KMP w Elblągu nie posiada na lewym rękawie umundurowania służbowego emblematów o treści " Komenda Miejska Policji w Elblągu" z godłem Elbląga, czyżby wstydzili się swojej jednostki ??? Przecież w tej strukturze obowiązuje ISO. .. .. .Panowie oficerowie co z wami?????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  1
  xyzmieszkaniec(2014-01-31)
 • Wycięto mi świerk srebrzysty przed wigilią z posesji zgłosiłem do policji w Tolkmicku a oni po prostu mnie olali taka jest dzisiejsza policja. trzeba samemu złapać delikwenta i przekazać im wtedy poprawią sobie wykrywalność.
 • ale lament stracili dwa etety. .. .ale przeciez zlikwidowali izbe dziecka więc tych kilkunastu " nierobów' musi teraz gdzies pracowac no i jaka oszczędnośc w kosztach utrzymania takiej izby. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  2
  niewletni(2014-01-31)
 • Panie Wilk policji nie szkodza dobre wyniki tylko niwdouczeni policjanci i politycy tacy jak pan mieszajacy sie w nie swoje sprawy. ..
 • W Elblągu zmniejszają etaty na rzecz olsztyna bo tam musi byc do przesady. SKANDAL i dekradacji Elbląga ciąg dalszy przez olsztyn. REFERENDUM I PA te za***ne warmia i mazury.
 • Wszystko ma dwie strony medalu.
Reklama