UWAGA!

Pierwsi emeryci i renciści otrzymali nadpłatę podatku

 Elbląg, Pierwsi emeryci i renciści otrzymali nadpłatę podatku
Fot. Michał Skroboszewski (archiwum portEl)

Pierwsi emeryci i renciści, których wysokość świadczenia mieści się w przedziale 4920 zł -12 800 zł, wraz ze świadczeniem za luty otrzymali zwrot nadpłaconego podatku za styczeń – poinformowała prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Wyrównania otrzymali już emeryci i renciści, których wypłata świadczeń wypada na 1 dzień miesiąca (1 lutego). ZUS będzie przelewał kolejne środki - zgodnie z terminami wypłaty świadczeń. Emeryci i renciści otrzymają zwrot na mocy rozporządzenia Ministra Finansów.

 

- Nie ma potrzeby składania jakichkolwiek wniosków czy podań. Zwrot nastąpi w terminach wypłaty świadczeń w lutym - powiedziała profesor Uścińska.

 

Szefowa ZUS dodała, że chodzi o osoby pobierające świadczenie od 4 920 do 12 800 zł, które w lutym otrzymają zwrot nadpłaconego podatku.

 

- W lutym tego roku blisko 430 tys. osób otrzyma wyrównanie na łączną kwotę 41,7 mln zł - powiedziała profesor.

 

Według danych ZUS 8,2 mln osób (95,1 proc. ogółu emerytów) ze świadczeniem do 4920 zł brutto – po wprowadzeniu Polskiego ładu zyska wyższą wypłatę na rękę.

 

7 stycznia Minister Finansów podpisał rozporządzenie zmieniające technikę poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. W tej sytuacji emeryci i renciści, których wysokość świadczenia mieści się w przedziale 4920 zł-12 800 zł będą mieli obliczaną zaliczkę na podatek i składkę na ubezpieczenie zdrowotne starych zasadach.

 

Oznacza to, że dla tej grupy świadczeniobiorców (4 920 zł-12 800 zł) wprowadzenie Polskiego Ładu jest neutralne. Nic nie stracą, emerytury i renty nie będą pomniejszanie.

 

- Zgodnie z założeniami Polskiego Ładu roczna kwota dochodu wolnego od podatku wzrośnie do 30 tys. zł. Wzrośnie też do 120 tys. zł pierwszy próg podatkowy. Kolejna zmiana dotyczy składki zdrowotnej – nie będzie pomniejszała zaliczki na podatek – mówi Anna Ilukiewicz, rzecznik ZUS w województwie warmińsko-mazurskim.

Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama