UWAGA!

Pomysły na świąteczne kraszanki

 Elbląg, W tym roku nie będzie święcenia pokarmów, ale symboli wielkanocnych nie powinno na stole zabraknąć
W tym roku nie będzie święcenia pokarmów, ale symboli wielkanocnych nie powinno na stole zabraknąć (fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)

W tym roku ze względu na panującą epidemię uroczystego poświęcenia pokarmów w koszyczkach nie będzie, co nie oznacza, że musimy zrezygnować z przygotowania świątecznego stołu i śniadania. Jajka to jeden z symboli wielkanocnych, podstawowa potrawa na świątecznym stole, tradycyjny podarunek i rekwizyt świątecznych zabaw. Bez pisanek i kraszanek te święta nie byłyby tak kolorowe i smaczne. Jak je pokolorować nie kupując farb i nie wychodząc z domu?

Jajko od najdawniejszych czasów uważano za symbol życia, wszelkiego początku, rozrodczości, miłości, zdrowia, szczęścia, wiecznie odradzającego się życia i - w tradycji chrześcijańskiej - zmartwychwstania. To dlatego, dawniej udając się ze świąteczną wizytą do rodziny i znajomych obdarowywano się pisankami i kraszankami. I choć obecnie ten zwyczaj jest w zaniku, to tradycja na rodzinne zdobienie kraszanek i pisanek nie przeminęła i ma się dobrze. Pomysłów na zdobienie nie brak. Floryści zdobią je nawet rafią i cekinami. Dzieci robią wyklejanki z włóczki, zdobią jajka specjalnymi kalkomaniami, kolorują flamastrami, oblepiają pazłotkiem lub po prostu upiększają skorupki różnymi naklejkami np. ze swoim imieniem.

 

Barwienie kraszanek

Obecnie kraszanki powstają przez moczenie jaj w pojemniku ze sztucznym barwnikiem. Dawniej stosowano metodę bardziej ekologiczną używając do barwienia, dostępnych i dziś produktów naturalnych z dodatkiem ok. łyżki octu na szklankę. Jajka gotowane w barwnym wywarze z roślin nie mają bardzo intensywnych kolorów, ale za to nie zawierają sztucznych substancji i często są dostępne w domu (bez konieczności ich zakupu w sklepie). I tak z dodatkiem ok. łyżki octu na szklankę uzyskamy:

- brązowy z łupin cebuli lub kawy

- czarny z kory dębu, olchy lub łupiny orzecha włoskiego (oznaczał otchłań, wieczność i pamięć także o tym, że każdy z nas kiedyś umrze)

- żółty z kory młodej jabłoni, kwiatów nagietka, kurkumy lub szafranu (radość ze zmartwychwstania Jezusa)

- fioletowy z łupin czerwonej cebuli, płatków kwiatu ciemnej malwy lub czerwonej kapusty (symbolizował żałobę wielkopostną, a umieszczenie ich na wielkanocnych pisankach oznaczało jej koniec i czas radości ze zmartwychwstania)

- zielony z pędów młodego żyta, pietruszki lub listków barwinka (symbol nadziei, wiosny i rodzącego się życia)

- różowy z soku z buraka (symbolizował krew przelaną przez Chrystusa)

- jasny pomarańczowy z dyni i marchwi (radość ze zmartwychwstania Jezusa, ale też wytrzymałość, siłę oraz cierpliwość)

- biały – jajko naturalne bez barwienia (symbolizuje niewinność czystość, oraz narodziny)

 

Pisanki

Najbardziej znane formy zdobienia jajek to batik, czyli forma „pisania” wzoru na jajku roztopionym woskiem oraz technika rytownicza polegająca na wydrapywaniu wzorów ostrym narzędziem na uprzednio zabarwionej skorupce. Wiele radości może też sprawiać wspólne oklejanie jajek wycinankami z papieru, włóczką, baziami przyniesionymi ze spaceru czy barwionym sitowiem.

mk

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Mamy pytanie do tych dwóch co składają życzenia . KIEDY mieszkancy Elbląga otrzymaja bezplatne maseczki. W olsztynie już dawno rozdaja maseczki a wy na co czekacie.
  • idz i sobie zrob jesli zycie ci mile, wszystko tylko na tacy bys chcial, maeczka to pikus przy twojej mentalnosci
  • Wielkanoc. I znów Święta Wielkanocne i znowu pisanki jakieś bazie w flakonie kwiaty malowanki, i szynka przybrana gałązką borówki zając z czekolady i cukrowe krówki, Pachnący sernik babka lukrowana coroczny śmigus- dyngus od samego rana. Przy tym słońce, słońce i dużo radości, spotkania rodzinne i wypady w gości rodzinne rozmowy śpiewy hej sokoły i drzewa odziane w słomiane chochoły i radość ludzka jak w amoku szał , ,WESOŁEGO ALLELUJA, , Jezus z martwych wstał. Henryk Siwakowski
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    0
    Kaczor(2020-04-11)
Reklama