UWAGA!

Projekt LIFEscape

 
Elbląg, arch. portElu,
arch. portElu, fot. Witold Sadowski

Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej uzyskał dofinansowanie dla projektu LIFEscape, realizowanego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Południowy Bałtyk 2007-2013.

Poza Parkiem Krajobrazowym, pełniącym w projekcie rolę beneficjenta wiodącego, partnerami są ponadto: Gmina Tolkmicko (Polska), Park Narodowy Żmudzi (Litwa), Uniwersytet w Kłajpedzie (Litwa), Gmina Lund (Szwecja), Gmina Sjöbo (Szwecja), Uniwersytet Linneusza w Kalmar (Szwecja), Gmina Slagelse (Dania). Wysokość dofinansowania wyniesie 1.164.983,48 euro. Realizacja projektu już się rozpoczęła i potrwa do końca roku 2013.
      
       Pierwotna, polska nazwa projektu brzmiała: „Krajobraz jako byt”. Myślą przewodnią projektu jest ochrona krajobrazu z uwagi na jego piękno, nie zaś jedynie „przy okazji” ochrony siedlisk, zwierząt czy stanowisk roślin chronionych. Często kwestia walorów krajobrazowych regionu jest traktowana jako sprawa oczywista, a zatem nie wymagająca specjalnego zaangażowania w jego ochronę. Prowadzi to wręcz do paradoksu: tereny atrakcyjne krajobrazowo przyciągają wielu chętnych do zamieszkania w pięknej okolicy, zaś po kilku latach okazuje się, że jedyne czym mieszkańcy mogą cieszyć oko to... płot sąsiada.
      
       Motywacją do aplikowania o środki unijne była przyspieszająca w ostatnich latach degradacja krajobrazu Wysoczyzny Elbląskiej, wynikająca głównie z postępującej zabudowy terenów otwartych, w tym najpiękniejszych panoram na Zalew Wiślany i Mierzeję Wiślaną. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim brak planu zagospodarowania przestrzennego w gminie Tolkmicko (obejmującej swoim zasięgiem większą część Parku Krajobrazowego), co pozwala na indywidualne wydawanie zgód na zabudowę tam, gdzie żadnej zabudowy być nie powinno. Nakreślony wyżej problem pojawia się w wielu regionach naszego kraju (i nie tylko), a wiąże się między innymi z niewielkim jeszcze zaangażowaniem we wdrażanie Europejskiej Konwencji Krajobrazowej.
      
       W ramach projektu LIFEscape powstanie sieć współpracy międzynarodowej, gdzie możliwa będzie wymiana myśli i doświadczeń sprzyjających ochronie krajobrazu. W projekt zaangażowane zostaną również społeczności lokalne. Z jednej strony w ramach prowadzonych przez Park warsztatów przybliżany będzie mieszkańcom sens ochrony walorów krajobrazowych, z drugiej zaś planowane jest stworzenie możliwości aktywnego udziału w kształtowaniu otaczającej ich przestrzeni.
       Ponadto we współpracy z ekspertami z różnych dziedzin związanych bezpośrednio lub pośrednio z ochroną krajobrazu zostaną wypracowane wzorce i zalecenia do tworzenia takich planów zagospodarowania przestrzennego, które rzeczywiście chronią najcenniejsze walory krajobrazu regionalnego. W pierwszej kolejności znajdą one zastosowanie przy tworzeniu planu zagospodarowania przestrzennego dla części gminy Tolkmicko (partnera projektu).
       Obszar objęty planem będzie jednym z trzech obszarów pilotażowych, gdzie koncepcje ochrony krajobrazu będą wdrażane. Pozostałe obszary znajdują się na Litwie i w Szwecji.
      
       W ramach projektu LIFEscape w maju tego roku w Łęczu odbył się interdyscyplinarny plener artystyczny, którego efektem była wystawa w Krużganku Galerii EL.
      
       Ufamy, że doświadczenie zdobyte podczas realizacji projektu LIFEscape znajdzie zastosowanie także w innych regionach naszego kraju, a być może jeszcze dalej...
      
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama