UWAGA!

Szczepić czy nie szczepić?

2017-10-03
Aktualizowany 2017-10-05 09:43
 
Elbląg, Szczepić czy nie szczepić?
fot. arch.portEl

We wtorek, 10 października o godz. 11 w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu odbędzie się konferencja pn. Rola Jednostek Samorządu Terytorialnego w poprawie dostępności do szczepień ochronnych. Po konferencji odbędzie się spotkanie dla rodziców nt. programu szczepień przeciwko pneumokokom, który planowany jest do wdrożenia dla dzieci z Elbląga jeszcze w bieżącym roku.

Wydarzenie odbywa się w ramach ogólnopolskiego cyklu edukacyjnego „Zdrowie-Człowiek-Profilaktyka” i zostało objęte honorowym patronatem prezydenta Elbląga, Witolda Wróblewskiego. Partnerami merytorycznymi spotkania są organizacje działające na rzecz zdrowia: Stowarzyszenie Parasol dla Życia oraz Fundacja Aby Żyć. Celem spotkania jest omówienie aktualnej sytuacji epidemiologicznej województwa oraz debata nad dalszymi działaniami, mającymi na celu polepszenie stanu zdrowia mieszkańców regionu w perspektywie kolejnych lat. Dla uczestników zaplanowano debatę otwartą, która posłuży wspólnemu zastanowieniu się nad możliwościami poprawy dostępu do skutecznej profilaktyki chorób zakaźnych. Poruszona zostanie też kwestia alternatywnych źródeł finansowania, z których możliwe jest uzyskanie dofinansowania do realizacji nowych programów polityki zdrowotnej. Po konferencji odbędzie się spotkanie dla rodziców nt. programu szczepień przeciwko pneumokokom, który planowany jest do wdrożenia dla dzieci z Elbląga jeszcze w bieżącym roku.
       Podczas wydarzenia o najważniejszych wyzwaniach w profilaktyce chorób zakaźnych opowie lek. med. Anna Zdanowska-Ruskań, konsultant wojewódzki ds. pediatrii dla województwa warmińsko-mazurskiego. Efekty wdrażanych programów profilaktycznych przedstawi Marek Jarosz, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, natomiast podsumowania dotychczas realizowanych Programów Polityki Zdrowotnej finansowanych z budżetu Miasta dokona Paulina Lutomska, inspektor Referatu Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Elblągu.
       O zmianach ustawowych dotyczących programów polityki zdrowotnej opowie Małgorzata Adamowicz, koordynator lokalnego zespołu koordynacyjnego Stowarzyszenia Zdrowych Miast Polskich i Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej, zaś kwestie związane z możliwością pozyskiwania Funduszy Europejskich na działania zdrowotne opowie Edyta Masłowska-Parafian, ekspert ds. Funduszy Unijnych.
       Do udziału w konferencji zaproszeni zostali przedstawiciele samorządu terytorialnego szczebla gminnego i powiatowego województwa warmińsko-mazurskiego, radni, przedstawiciele środowiska medycznego oraz przedstawicie Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
       Początek spotkania o godzinie 11. Serdecznie zapraszamy.
      
       Informacje o cyklu i parterach merytorycznych:
       O cyklu spotkań edukacyjnych
       „Zdrowie-Człowiek-Profilaktyka” – ogólnopolski projekt edukacyjny, skierowany do środowisk samorządowych oraz pracodawców, osób zarządzających zasobami ludzkimi i osób mających wpływ na kształtowanie polityki zdrowotnej w przedsiębiorstwie. Celem inicjatywy jest zwrócenie uwagi na potrzebę angażowania się w profilaktykę chorób zakaźnych (zestawienie kosztów chorób z kosztami działań profilaktycznych), edukacja nt. priorytetowych obszarów zdrowotnych (na czym warto się skupić, w co inwestować), motywowanie do inwestowania w programy profilaktyczne, wskazanie korzyści płynących z inwestycji w profilaktykę chorób (np. wizerunkowych, ekonomicznych, biznesowych, zdrowotnych, rekrutacyjnych), dostarczenie informacji nt. narzędzi, które ułatwią efektywne wdrożenie, przeprowadzenie i ewaluację działań oraz dostarczenie praktycznej wiedzy nt. pozyskiwania alternatywnych środków do realizacji programów z zakresu profilaktyki zdrowia, m.in. z Narodowego Funduszu Zdrowia i UE. Inicjatywa służy również pokazaniu dobrych praktyk (polskich i międzynarodowych) oraz dyskusji na temat potencjału zdrowia człowieka i realizacji działań profilaktycznych w środowiskach lokalnych, w tym w miejscach pracy.
      
       Stowarzyszenie Parasol dla Życia – stowarzyszenie powstało, by działać na rzecz Dzieci cierpiących na skutek inwazyjnych chorób bakteryjnych, przeciwko którym istnieje skuteczna profilaktyka. Wspiera rodziny dzieci, które ucierpiały w wyniku infekcji, służy pomocą psychologiczną i emocjonalną. Edukuje i wspiera wszelkie starania o wyrównanie szans dzieci w ich dostępie do szczepień, niezależnie od statusu finansowego ich rodziców.
      
       Fundacja Aby Żyć – organizacja pożytku publicznego, której celem jest inicjowanie i wspieranie działań prowadzących do poprawy profilaktyki, diagnostyki i leczenia oraz rehabilitacji dzieci i młodzieży dotkniętych chorobami wywołanymi przez meningokoki, pneumokoki, wirusa kleszczowego zapalenia mózgu, a także wirusy z grupy Herpes. Fundacja działa na rzecz dzieci oraz osób dorosłych – zarówno pracujących, jak i w wieku emerytalnym.
      
organizatorzy
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Do lat sześćdziesiątych ludzi nie szczepili po urodzeniu, nie było chemii w żywności a materiał ludzki był jak dzwon. Zaczeli opryski robić, chemie ładować gdzie tylko się da i się dziwią że ludzie młodo umierają albo choróbska łapią czy nowotwory.
 • No pewnie ze szczepic praktycznie kazdy byl szczepiony bo to byl obowiazek i nikomu to na zle nie wyszlo, a te nowoczesne mamuski ktore tylko afere o to robia a same byly szczepione to powiem tak delikatnie w du pach sie wam poprzewracalo i juz nie wiecie co wymyslic.
 • Doktor Mengele też eksperymentował na dzieciach. Absolutnie nie szczepić !
 • Wez kolo i je bnij sie w czolo co to za porownanie...
 • Bardzo dobre porównanie. Popieram.
 • No nie ta wypowiedz o dobrym porownaniu przejdzie do histori tej strony jako najglupsza jaka byla jak mozna szczepionki porownywac do zastrzykow w obozach koncentracyjnych sluchaj kobieto w obozach pseudo lekarze wstrzykiwali wiezniom bezposrednio do serca fenol lub..benzyne konczylo sie wiadomo jak, a nie slyszalem zeby szczepionki byly rozlewane gdzies na cpenie haha ale zeby o tym wiedzieć trzeba chociaz jedna ksiazke przeczytac...mami wiesz zenada ze Polki sa takie...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  3
  Do mami(2017-10-03)
 • zluzuj gume bo ci się w odbyt wpina
 • Zgadzam sie glupota mlodych kobiet nie zna granic i nieszczepienie dzieci ta błąd.
 • Szczepionki nie chronią przed chorobą !!
 • Ale zmniejszaja prawdopodobienstwo zachorowania i nie szkodza!!!! Np szczepionks przeciwko ospie pomogla pomogla epidemi juz niema ale kogo tu przekonywac kodziary....
 • dopalacze i miękkie narkotyki też nie szkodzą w rozsądnych proporcjach, to samo alkohol. Precz ze szczepionkami zagrażającymi zdrowiu narodzonych dzieci ! Precz z lobby farmaceutów! Precz z układami mafijno-politycznymi potężnych koncernów !
 • U mnie w firmie od kilku ładnych lat jest szczepionka na grype za opłate podatku. Najpierw 80% się szczepiło bo prawie za darmo a lud ciemny i głupot nawkładali do głowy, później jużmtylko połowa z czego ten. co się szczepił chorował w większości a ten co nie szczepił nie chorował na grype, później już ze 30% otumanionych się szczepiło a i tak kto miał zachorować to zachorował. Po kilku latach już może ze 2% się szczepi. Dodam że w każdym roku niby potrzebna jest inna szczepionka bo tamta sprzed roku już się uodporniła. Może są jakieś szczepionki które coś pomogą dzieciom ale w większości jest to kłamstwo i nabijanie miliardów dolarów zysku. Zauważcie że rodziców nie informują o składzie szczepionki, o przeciwwskazaniach, o skutkach ubocznych, o skuteczności tylko przychodzi nakaz z urzędu i szczepią jak bydło hodowlane.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  3
  dr.hab.zw.(2017-10-03)
Reklama