UWAGA!

W mieście już 200 kamer, będą kolejne

 Elbląg, Kamery zostaną zamontowane m.in. na tym skrzyżowaniu. Kilka dni temu doszło tu to groźnej kolizji
Kamery zostaną zamontowane m.in. na tym skrzyżowaniu. Kilka dni temu doszło tu to groźnej kolizji (fot. Michał Skroboszewski)

Władze Elbląga planują rozbudowę systemu miejskiego systemu monitoringu. Kamery pojawią się na skrzyżowaniu ul. Pionierskiej z ul. Robotniczą i Płk. Dąbka. Zostaną też zmodernizowane dotychczasowe instalacje na starówce i przy ul. 3 Maja.

W przetargu, który dzisiaj ogłosiły władze miasta, poszukiwane są firmy, które dostarczą i zainstalują kamery (w sumie 15 sztuk, w tym trzy obrotowe) w obrębie skrzyżowania ul. Pionierskiej z ul. Płk. Dąbka i ul. Robotniczą), a także zmodernizują dotychczasowe instalacje monitoringu przy skrzyżowaniu ul. Stary Rynek z ul. Studzienną (5 kamer, w tym jedna obrotowa) i z ul. Wigilijną (1 kamera),a także na skrzyżowaniu ul. 3 Maja z ul. Bałuckiego (5 kamer, w tym jedna obrotowa). Potrzebna jest także dostawa macierzy dyskowej o łącznej pojemności 96 terabajtów.

Zainteresowane firmy mogą składać swoje oferty do 18 marca. Zwycięzca przetargu będzie miał 60 dni na realizację zamówienia od daty podpisania umowy.

Obecnie w Elblągu w system monitoringu jest wpiętych około 200 kamer. W ostatnim czasie przybyło 29 kamer w zmodernizowanym parku Dolinka, ze środków budżetu obywatelskiego mają zostać zamontowane 33 kamery w parku Traugutta. Na jednym z ostatnich posiedzeń komisji bezpieczeństwa i spraw samorządowych radni zwracali uwagę na problem ze zbyt małą liczbą strażników miejskich, którzy obserwują obrazy z kamer w Centrum Monitoringu przy ul. Orzeszkowej.

- Zasady i teorie skutecznego wykorzystania monitoringu miejskiego mówią o tym, że jeden operator powinien obsługiwać pomiędzy 14 a 20 kamer. Przy naszej ilości powinniśmy zatrudnić bardzo dużą ilość osób. Podstawowym celem monitoringu jest to, aby udokumentować wykroczenie lub przestępstwo. Aby potencjalny sprawca wiedział, że nie jest anonimowy. Możemy dołożyć etat, czy dwa, ale przy tej skali wzrostu ilości kamer, to i tak nigdy nie będziemy zadowoleni. Podstawowym celem monitoringu nie jest obserwowanie miasta, tylko udokumentowanie niepożądanych zdarzeń – zauważył wówczas radny Marek Osik, były komendant elbląskiej policji.

RG

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama