UWAGA!

Walentego znajdziesz w kościele

Elbląg, Świętego Walentego można zobaczyć również w elbląskiej Katedrze
Świętego Walentego można zobaczyć również w elbląskiej Katedrze (fot. Konrad Kosacz)

Z wykształcenia lekarz, z powołania duchowny, biskup, a ostatecznie święty. Powszechnie uważa się go za patrona zakochanych, ale święty Walenty sprawuje również pieczę nad...umysłowo chorymi, znerwicowanymi oraz epileptykami. Jak się okazuje jego podobiznę można znaleźć w elbląskiej Katedrze.

Zmarł ponad 1700 lat temu, był biskupem rzymskim i jak głosi legenda został ścięty, ponieważ sprzeciwił się ówczesnemu cesarzowi, Klaudiuszowi II Gockiemu. Władca uważał, że młodzi żołnierze nie powinni mieć rodziny, z czym nie zgadzał się święty i potajemnie udzielał ślubu młodym legionistom.
       Najczęśniej przedstawiany jest z kielichem w lewej dłoni, w momencie, gdy uzdrawia epileptyka. I właśnie taki obraz można znaleźć w elbląskiej Katedrze. Jest on umieszczony w kaplicy, przy nawie południowej. To ołtarz późnogotycki z Fundacji Przewoźników Wiślanych (został wykonany po 1511 r.), a pierwotnie znajdował się w dawnym  Kościele Najświętszej Maryi Panny. Obecnie mieści się tam Galeria El.
      
      
      
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • fajna informacja, pójdę zobaczyć :)
  • Wie ktoś może ile Fundacja Przewoźników Wiślanych zapłaciła artyście malarzowi za ten portret ? Hero.
  • " To ołtarz późnogotycki z Fundacji Przewoźników Wiślanych (został wykonany po 1511 r. ), a pierwotnie znajdował się w dawnym Kościele Najświętszej Maryi Panny" - po polsku powinno to lecieć tak: To późnogotyckie retabulum fundacji Bractwa Przewoźników Wiślanych (wykonane po 1511 r. ), a pierwotnie znajdujące się w dawnym kościele Najświętszej Marii Panny. Ortografii nie wyjaśniam, ale ołtarz to tylko i wyłącznie stół do sprawowania liturgii, wszelkie ozdoby niegdyś związane z tym stołem (związek ten zerwano na mocy przepisów Vaticanum II) - obrazy, rzeźby, ornamenty nazywamy z łaciny retabulum, a po naszemu nastawą ołtarzową. Fundacja pisana wielką literą to błąd ortograficzny, który dodatkowo utożsamiony z rzeczownikami bractwo lub cech, mniej zorientowanych wprowadza w błąd - nie było żadnej " Fundacji Przewoźników" tylko Bractwo (cech) Przewoźników, który ufundował retabulum z Walentym na drzwiczkach predelli nastawy ołtarza, będącego pod opieką Bractwa Przewoźników Wiślanych. Ołtarz kosztował tyle, że jak się ludzie dowiedzieli to w Elblągu został tylko jeden kościół katolicki i to po interwencji władz centralnych.
  • Z wielką znajomością rzeczy napisane. Ośmieliło mnie to do zadania pytania: jakie prawdziwe imiona mieli Apostołowie i Ewangeliści, bo przecież nie Andrzej, Łukasz, czy Tadeusz ? Kto im je pozamieniał?
  • Niby dlaczego? Andrzej i Łukasz to imiona greckie a Tadeusz - aramejskie. Google nie gryzą; )
  • To mnie nie przkonuje, imiona chyba były izraelskie np. Izaak, Tewje, Chaim, Szmul, Ryfka, Sara. Z Icka można zrobić Jacka, ale z Chaima zrobić Tadeusza to raczej dziwaczne, lub karkołomne, lub świadomie zmanipulowane. I nie traktujmy Googla jako autorytet.
Reklama