UWAGA!

Giełdowe granie na spadki – akcje czy kontrakty CFD?

 Giełdowe granie na spadki - akcje czy kontrakty CFD?

Gra na spadki – wszyscy słyszeli, mnóstwo osób je radzi, a grają głównie duzi gracze. Zarabianie na spadkach to nie jakieś mrzonki, tylko faktyczny sposób inwestowania na giełdzie, który jednak przeznaczony jest dla trochę bardziej zaawansowanych inwestorów, przede wszystkim posiadających wiedzę na ten temat, a i doświadczenie nie jest tutaj bez znaczenia.

Giełdowe granie na spadki to dość skuteczna metoda zarabiania na akcjach, zwłaszcza przy gorszych koniunkturach branż, spółek, krajów czy w trakcie trwającej bessy (chociaż i na hossie można grać na spadki). Samo hasło grania na spadki jest wśród graczy bardzo popularne i często przytaczane na forach i grupach dyskusyjnych, jednak realnie tylko bardzo niewielka cześć inwestorów, decyduje się na takie rozwiązanie.

Na czym polega krótka sprzedaż akcji?

Na czym w praktyce polega gra na spadki? Inwestor pożycza akcje określonej spółki, a następnie sprzedaje je po aktualnej cenie rynkowej. Mając gotówkę w ręku, za jakiś określony czas, inwestor będzie zobowiązany do odkupienia z rynku pakietu wspomnianej wcześniej spółki i oddaniu ich. Kluczowe jest tutaj kupno po niższej cenie niż ich wcześniejsza sprzedaż, a powstała różnica jest tutaj zarobkiem dla inwestora.

Brzmi prosto tak, jakby nie trzeba było posiadać żadnego kapitału i można ryzykować w ciemno. Grając na spadki, należy pamiętać, że zysk jest teoretycznie ograniczony ceną akcji, zaś strata nie ma żadnego ograniczenia i może być bardzo bolesna. Gra na spadki nie jest też możliwa na każdej giełdzie i na każdych akcjach, o tym również należy pamiętać.

Dla kogo jest gra na spadki?

Gra na spadki w formie krótkiej sprzedaży akcji, jest niestety najczęściej domeną dużych podmiotów, np. funduszy hedgingowych (działające na dużą skalę ze względu na lewarowanie – mechanizm dźwigni finansowej). Krótka sprzedaż akcji rzadziej spotykana jest wśród inwestorów indywidualnych.

Ci chętniej korzystają z innych opcji gry na spadki - kontraktów terminowych czy kontraktów CFD. Do tego grona instrumentów pochodnych należy też zaliczyć Opcje, choć te akurat są szczególnie popularne na amerykańskim rynku akcji.

Zalety kontraktów CFD

Dużą popularnością przy graniu na spadki cieszą się kontrakty CFD, które cechuje mnóstwo zalet. Umożliwiają one korzystanie z lewarowania (dźwignia finansowa), posiadają relatywnie wysoką płynność (co jest korzystne z punktu widzenia inwestora), oferowane są przy niskich prowizjach, a także nie są narażone na ryzyko nagłego pompowania akcji (short squeeze) i oferują szeroki zakres instrumentów bazowych.

Materiał 124284

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Najnowsze artykuły w dziale Strefa biznesu

Artykuły powiązane tematycznie