UWAGA!

Sprawdzone ćwiczenia na staw skokowy

 Sprawdzone ćwiczenia na staw skokowy

Skręcenie stawu skokowego jest jednym z najczęstszych urazów kończyny dolnej. To konsekwencja nieprawidłowego przeniesienia siły działającej na staw, np. w wyniku złego ustawienia stopy podczas biegu lub marszu po nierównym podłożu. Ta siła jest tak duża, że dochodzi do rozciągnięcia torebki stawowej i więzadeł stawowych, czasami nawet może doprowadzić do rozerwania torebki stawowej. W leczeniu urazów stawu skokowego takich jak skręcenie kostki bardzo ważną rolę odgrywa rehabilitacja. Należy udać się do lekarza lub fizjoterapeuty, którzy dobierze odpowiednie ćwiczenia po skręceniu stawu skokowego. Z dalszej części artykułu dowiesz się, dlaczego rehabilitacja po skręceniu stawu skokowego jest taka ważna i jak powinna przebiegać.

Skręcenie stawu skokowego – leczenie zachowawcze

Mobilizacja stawu skokowego to ważny etap leczenia po urazie stawu skokowego, jednak ćwiczenia powinno się zacząć wykonywać dopiero wtedy, gdy ból i stan zapalny nieco ustąpią. Dlatego w pierwszej kolejności skupiamy się na uśmierzeniu dolegliwości bólowych.

 

Postępowanie lecznicze zależy od stopnia uszkodzenia struktur. Wyróżniamy aż trzy stopnie skręcenia stawu skokowego, więc w pierwszej kolejności należy przeprowadzić dokładną diagnostykę i ustalić rozpoznanie, a następnie na tej podstawie opracować plan leczenia [1].

 

Zalecenia po skręceniu stawu skokowego

Pacjentom po skręceniu w przypadku dolegliwości bólowych występujących w obrębie stawu skokowego zwykle zaleca się [1,2]:

- odpoczynek i odciążanie chorej nogi (przenoszenie ciężaru na drugą nogę przy pomocy kul łokciowych),

- zastosowanie opaski elastycznej, ortezy lub stabilizatora,

- stosowanie chłodzenia w razie obrzęku (przez co najmniej 10 minut co 2–3 godziny),

- unoszenie kończyny podczas odpoczynku ponad poziom klatki piersiowej (serca).

 

Gdy uporczywe objawy zaczną ustępować, można udać się do fizjoterapeuty, który podpowie, jakie ćwiczenia na staw skokowy warto wykonywać, aby odzyskać pełną sprawność.

 

Rehabilitacja stawu skokowego po skręceniu – dlaczego jest ważna?

Skręcenie stawu skokowo-goleniowego to poważny uraz, który często bywa bagatelizowany. Tymczasem nieleczone skręcenie stawu skokowego może prowadzić do wielu powikłań, np. niestabilności stawów, a nawet złamań. Odpowiednio prowadzona rehabilitacja wzmacnia poszczególne partie mięśniowe i przywraca utraconą ruchomość. Co więcej, regularnie wykonywane ćwiczenia mogą zmniejszyć dolegliwości bólowe występujące w obrębie stopy i stawu skokowego. Rehabilitacja to najlepszy sposób na zoptymalizowanie procesu powrotu do normalnego funkcjonowania [2].

 

Jak wzmocnić staw skokowy? Ćwiczenia na staw skokowy

Przedstawiamy kilka propozycji ćwiczeń umożliwiających stopniowe przywracanie funkcji stawu skokowego [3]:

  1. Usiądź na podłodze z wyprostowanymi nogami. Załóż taśmę rehabilitacyjną dookoła kontuzjowanej stopy i złap jej końce w ręce. Trzymając kontuzjowaną nogę, przyciągnij taśmę do siebie, wytrzymaj 30 sekund, następnie puść ją i odpocznij. Wykonując to ćwiczenie, powinieneś czuć "ciągnięcie" zarówno w stopie, jak i w łydce. Powtórz ćwiczenie kilka razy.
  2. Leżąc na podłodze, przyjmij pozycję mostka – ustaw stopy na szerokość bioder, biodra trzymaj uniesione nad podłożem, ręce ułóż wzdłuż tułowia i lekko odwiedź do boku. W takiej pozycji unoś wysoko pięty, ustawiając stopy na palcach. Postaraj się wytrzymać w takiej pozycji kilkanaście sekund.
  3. Usiądź na krześle z dłońmi opartymi o udo po stronie skręconej kostki, tak aby nadawały lekki opór. W tej pozycji wespnij się na palce, zatrzymaj ruch na 5s i opuść stopy na ziemię.
  4. Stań na jednej nodze i zegnij ją w kolanie, drugą nogę unieś do góry. Dotykaj obiektów wokół siebie przez stopę nogi zdrowej, jednocześnie utrzymując równowagę i stabilność.

Pamiętaj, aby przed właściwymi ćwiczeniami zrobić rozgrzewkę. Najprostsze ćwiczenie rozgrzewkowe to zgięcie grzbietowe i podeszwowe stawu skokowego oraz wykonywanie ruchów okrężnych (rysowanie kółek).
      
       Przygotowane w ramach płatnej promocji marki Diky

Bibliografia:

  1. Sułko J., Skręcenie stawu skokowego, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2017 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/ortopedia/choroby-urazy/165580,skrecenie-stawu-skokowego (dostęp: 2022.09.20.)).
  2. Łęgosz P., Sarzyńska S., Małdyk P., Podstawowe zasady postępowania w leczeniu zachowawczym urazów związanych z rekreacyjnym uprawianiem sportu, Z praktyki ortopedy, 3 września 2019, NR 15 (Sierpień 2019).
  3. Aptowicz J., Biernat R., Biernat U. i in., Fizjotrepia po skręceniu stawu skokowo-goleniowego, Centrum Rehabilitacji Ruchowej im. Stefana Bołoczko.

 

Materiał 132896

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Najnowsze artykuły w dziale Strefa biznesu

Artykuły powiązane tematycznie