UWAGA!

Bonifikata, ulga, czynsz

 Elbląg, Bonifikata, ulga, czynsz
fot. AD

Spośród uchwał przyjętych na wtorkowej sesji Rady Miejskiej najwięcej emocji – radnych, ale też elblążan – wywołało przyjęcie „Wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Miasta Elbląga na lata 2012-2020”, co dla mniejszości oznacza większe bonifikaty przy wykupie mieszkania komunalnego, dla większości – przyszłoroczne podwyżki czynszów.

Jak na wieloletni program przystało, jest to dokument dość obszerny, składający się z wielu elementów, my przyjrzymy się tylko niektórym z nich. Więcej o programie możecie Państwo przeczytać w innych tekstach portElu (poniżej) oraz na stronach Zarządu Budynków Komunalnych i Urzędu Miejskiego.
      
       Bonifikaty
      
Wzrastają bonifikaty przy wykupie mieszkań komunalnych przez ich najemców: dla lokali zbudowanych w latach 1977-1996 do 85 proc. ceny, zbudowanych w latach 1946-76 – do 90 proc. ceny, zbudowanych przed rokiem 1946 – do 95 proc. ceny.
       To reakcja na zmniejszające się zainteresowanie wykupem lokali (jest tak od 2008 r.). Wykup daje bowiem samorządowi co najmniej dwie korzyści. Pierwsza to wpływy do budżetu i to całkiem niemałe – w latach 2007-2011 sprzedano ich najemcom 1944 mieszkania komunalne, uzyskując łącznie 28,7 mln zł. Druga to pozbycie się problemu utrzymania i remontów mocno zdekapitalizowanych w dużej mierze budynków.
       I tu pojawia się pierwsza wątpliwość – czy Miasto zechce wspomóc wspólnoty mieszkaniowe w kosztach remontu, jeśli te przekraczają ich możliwości finansowe? Możemy sobie wyobrazić kamienicę sprzed 1946 r., w której jest sześć mieszkań własnościowych należących do niebogatych rodzin. Trzeba w niej wymienić dach i osuszyć fundamenty, bo nie zrobiono tego od 1946 r. Większa o 5 proc. bonifikata, jakieś 6-8 tys. zł, na pewno nie wystarczy na udział finansowy w takiej inwestycji. Z jednej strony, nabywca wie, co kupuje (choć wycena rzeczoznawcy dotyczy mieszkania, nie stanu technicznego budynku), z drugiej – jakaś odpowiedzialność na sprzedającym spoczywa. Takiej deklaracji wsparcia jednak nie znalazłem.
       W każdym razie, do sprzedania jest 8351 mieszkań – 2003 w budynkach w całości gminnych oraz 6348 w budynkach wspólnot mieszkaniowych.
      
       Czynsze
      
Zapowiedziana na 1 stycznia 2013 r. podwyżka czynszów, dość drastyczna – z 4,14 na 8,09 zł za metr kwadratowy mieszkania – ma „zmotywować” najemców lokali do ich wykupu. Być może tak właśnie będzie, ale może to dotyczyć jakiegoś procenta najemców, raczej mniejszości niż większości. Trudno to oszacować. Trudno wobec tego oszacować także i to, jak to się przełoży na zadłużenie najemców wobec Zarządu Budynków Komunalnych, które przekroczyło już 50 mln zł.
       Wiadomo, że większa część tej kwoty to scheda po poprzednich władzach miasta, które nic z tym nie robiły, być może nie chcąc psuć sobie notowań u wyborców. Jednak od nowych władz, które przygotowały tak istotny dla elblążan program, oczekiwałbym informacji, ile to jest osób, a zwłaszcza, ilu dłużników nie płaci, bo jak dotąd uchodzi im to na sucho, a ilu nie płaci, bo ich po prostu na to nie stać. Ta wiedza pozwoliłaby oszacować, jak podwyżka czynszów może wpłynąć na zadłużenie najemców wobec ZBK. Ale podejrzewam, że ZBK taką wiedzą nie dysponuje, choć powinien.
       Bardzo dobrze, że uchwała wprowadza ulgi w czynszu, uzależnione od standardu mieszkania i dochodów najemców. Prawo do ulg uwarunkowane będzie wielkością mieszkania, co może wreszcie skłaniać najemców do zamian mieszkań na mniejsze.
       Tyle, że taka możliwość istniała dotąd, ale korzystały z niej wyjątki. Dlatego w „Nowym programie mieszkaniowym” powinien się znaleźć obowiązek inicjatywy w tym względzie zapisany po stronie ZBK. To pracownicy ZBK powinni szukać potencjalnych zainteresowanych zamianą i maksymalnie im wszystko ułatwiać, a nie tylko czekać na maile i telefony od dłużników. To często osoby starsze, czasem może niezaradne życiowo...
       W „Nowym programie mieszkaniowym” powinna się znaleźć reforma Zarządu Budynków Komunalnych, a przynajmniej zapowiedź zmiany sposoby jego działania – z urzędników ślących zza biurek wezwania do zapłaty na menedżerów miejskiego zasobu mieszkaniowego.
      
       ZBK
      
Wyszukałem w internecie przykładowe, maksymalne stawki czynszu w lokalach komunalnych w innych miastach (prawie wszędzie niedawno je podniesiono). I tak, od najmniejszej (w złotych):
      
       3,50 – Kielce
       4,09 – Opole
       4,14 – Elbląg obecnie
      
5,30 – Bydgoszcz
       5,33 – Wrocław
       6,24 – Olsztyn
       6,60 – Warszawa
       8,09 – Elbląg po podwyżce
      
9,70 – Poznań
       10,20 – Gdańsk
      
       Widać z tego, że nasz ZBK nie jest tanim zarządcą. Nie chcę oceniać obecnego kierownictwa ZBK, bo zbyt krótko pełni swoje funkcje. Być może będzie firmę naprawiać.
       Dobrym obyczajem byłoby jednak – to uwaga do autorów programu – gdyby rządzący, nakładając nowe obowiązki i obciążenia na mieszkańców, starali się równocześnie szukać oszczędności i sposobów zwiększenia efektywności podległych im struktur i urzędów.
      
Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Emeryci w mieszkaniach komunalnych umrą z głodu jeżeli będą płacili tak wysoki czynsz. Mając nawet najniższą emeryturę nie załapią się na ulgę z powodu niskiego dochodu. Nowaczyk - będziesz miał krew na rękach.
 • jeśli wykupię, to jaki zapłacę czynsz?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  "zmotywowana" przez ZBK(2012-02-16)
 • Panie Nowaczyk, zapytam wprost:dla czego pan robisz z Elblążan DZIADÓW ?Pana działania są ze szkodą dla Elbląga i Elblążan. Chce pan by większość poszła pod te dwa niedokończone mosty na rzece Elbląg ?Może niech pan podrzuci parę zlotynwestorowi-wykonawcy tych mostów, by obudowali je ścianami, to se tam zamieszkamy, i bedziemy łowić rybki. Prawda jest taka, ze pani dyrektor ZBK NIC NIE MOŻE!Całą sprawą w ZBK "kręci" pan Musiejuk, a tu juz rodzą się wątpliwości (znam przypadek pewnego Elblązanina, któremu dług z 2000 zł w krótkim czasie wzrósł do "tylko" 40 000zł, dla czego?Pytanie pozostawiam do pewnej sugestii Elblązanom, na pewno sie domyśla. Druga sprawa, to MISTO ELBLĄG, a więc WY URZĘDNICY pozwoliliście się lokatorom mieszkań tak adłuzyć. Nie interweniowaliście w porę, "spaliście"?Ten dług jaki ma ZBk, to tak na prawdę to dług Was urzędników, którzy cichym przyzwoleniem pozwoliliście rosnąc nie reagując w porę> Są już znane podobne przypadki w Polsce, gdzie dług lokatora MUSI spłacić gmina, śsą na to wyroki śądowe. Jeśli ten projekt przejdzie, posypią się pozwy do sąduprzeciwko panu panie Nowaczyk, tak zdziwiony pan jest ? Odpracowanie długów za miezkania ZBK TO FIKCJA !. .. CDN
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Odkrywam prawdę(2012-02-16)
 • o stówę niższy
 • .. .cd /Jestem w posiadaniu pewnego dokumentu, w którym Elblązaninowi ZBK ODMÓWIŁ odpracowania długu. Kolejna sprawa:jak chccie by ludzie wykpili mieszkania, s koro większośc zablokowaliście inansowo, kierując sprawy do komornika, byściągnbął dług. A to znaczy, ze ci ludzie długu choćby chciełi wziąść kredyt by spłacić, nie maja takiej możliwości. Jaka gwarancje pan daje Elblążanom, że za chwilę pan z panem lewandowskim nie wymyślicie czegoś nowego? Dla czego lokatorzy mieszkań komunalnych za ciepło wyprodukoane przez EPEC maja płacić dla firmy do Olsztyna, która montowała podzielniki ciepła ? Działa pan, panie nowaczyk na szkodę Elbląga i jego mieszkańców, ludzie panu tego nie podarują.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  odkrywam prawdę...(2012-02-16)
 • z postulatu przeobrażenia urzędników ZBK na menadżerów miejskiego zasobu mieszkaniowego przebija idealizm autora tekstu, że użycie nazwy z języka korporacji jakoś specjalnie umotywuje ludzi pracujących w ZBK - moim zdaniem jedynym skutecznym sposobem jest podzielenie wynagrodzenia pracownika ZBK na część stałą gwarantowaną i część ruchomą uzależnioną od efektów pracy, pytanie tylko czy można tak zrobić w umocowaniu istniejących przepisów na podstawie których tych ludzi się zatrudnia, jeżeli nie to nadal będą tkwili za biurkami
 • I kolejne pytanie, panie Nowaczyk. Jeśli obecnie płacę za 50m2 mieszkanie 702 zł bez ciepłej wody, tio po podwyżce3 bedę musiał płacić za te same 50,2 1404zł ?Gdzie tu logika, przecież mieszkanie "nie urosło", metrów nie przybyło, ciepłej wody jak nie było tak nie ma, budynek wciąż traci 60% ciepła, bo jest nie ocieplony, choć to kamienica poniemiecka. Jaką ekonomie pan kończył i gdzie, panie Nowaczyk ?Człowiek nie spełna rozumu by zrozumiał, że w tym planie mieszkaniowym ZBK coś jest nie tak, a efektem końcowym jest. .. nabijanie kasy Wam urzędasom. Dobrze powiedział Poseł penkalski wam w Um, podczas sesji RM :"JA JUŻ SIEDZIAŁEM, WY JESZCZE NIE". nIECH TA PRZESTROGA DA wAM WIELE DO MYŚLENIA. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Tak myślę...(2012-02-16)
 • To co zrobili z czynszem odbije się tylko na nich ja miałem już wycenione mieszkanie do wykupu za 60 nmetrów 2 pokoje zarządano 14,700 a budynek jest do kapitalnego remontu od dachu po fundamenty tak stare budynki nwinny być sprzedawane za 1% wartości i miasto winno sie z tego cieszyc ze pozbyli sie kłopotu to złodzieje w tej chwili nie płaci 65 procent lokatorów co bedzie kogo bedzie stać majac renty pare groszy nie liczcie na zadne ulgi metraz bedzie przekroczony o metr i figa albo 2 zł ktos bedzie miał za duzo na osobe te stawki to chyba ktoś wziął z muzeum Sztuthof to znaczy kryteria jakie maja nam przysługiwać to bandytyzm zyć cały naród zaczeli od leków mysleli że szybciej wyzdychaja a tu nic to macie jeszcze deser cdn
 • A kiedy w ZBK zwolnienia armii biurokratów, popatrzmy ilu ich jest w każdym pokoju i rejonach. MAMY komputery. OD TEGO ZACZNIJCIE. Dlaczego do tej pory nie robi ZBK tego co spółdzielnie mieszkaniowe:trzepaki, zamykane pojemniki na śmieci, odśnieżanie. Zobaczycie jak po tych podwyżkach czynszów wzrośnie liczba zadłużonych lokali. Podwyższać trzeba ale nie o tyle i to od razu. Za tę podwyżke podziękujemy w wyborach przy urnie.
 • czemu nie można wykupić lokali przy Traugutta?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  jądruś(2012-02-16)
 • cdn Dziwię się ludziom że nie poszli na sesje ja byłem i słyszałem jak jednogłosnie głosowali przeciez ludzie sa bogaci jak nie wezmiemy spraw w swoje ręce bedziemy wszyscy stac z miskami po zupę z brukwi czas sie obudzić gdzie sa zwiazki na sesji powiedzieli że mieli pełne poparcie związków i prowadzili konsultacje społeczne w zakładach to kłamstwo potrafiliśmy zorganizowac sie nw sprawie ACTA czemu nie staniemy w obronie naszej egzystencji i życia naszych dzieci 40 lat charowałem i wtej chwili nie mam pracy ale mam za to kupę chorób nawet zawodowa ale zdolny do pracy jezeli jest to program mieszkaniowy na lata to można było podnosic czynsz stopniowo zeby ludzie zebrali pieniadze na wykup mieszkan my nie bierzemy diet za pie. .. .e w stołek tylko charujemy za marne grosze
 • Niezłe jaja w spółdzielniach kupili mieszkania za symboliczną złotówkę a w ZBK ruiny za takie pieniądze. WSTYD i granda. oj POlecicie.
Reklama