UWAGA!

Ćwiczą przed wyjazdem do Kosowa

Od początku stycznia 2010 roku na terenie poligonu Wojsk Lądowych w Bemowie Piskim trwa szkolenie zgrywające siły i środki XXII Zmiany PKW KFOR, która już w marcu odleci do Kosowa. Główny komponent tej zmiany stanowią żołnierze 9 Brygady Kawalerii Pancernej z Braniewa wchodzącej w skład 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.

27 stycznia, w ramach ćwiczenia pk. „PRISZTINA – 10”, zostaną przeprowadzone praktyczne działania poszczególnych elementów Zmiany, a w tym m. in.:
       • Strzelanie sytuacyjne podczas zasadzki. Ewakuacja rannego (MEDEVAC);
       • Działanie interwencyjnego patrolu KFOR podczas napadu grupy przestępczej na budynek magazynowy;
       • Działanie punktu medycznego (MEDCAP) rozwiniętego w mieście. Działanie patrolu interwencyjnego KFOR podczas próby zakłócenia przebiegu działania MEDCAP;
       • Działanie połączonych sił porządkowo – ratowniczych (Policji, Straży Pożarnej, ŻW) oraz sił KFOR podczas akcji ratowniczo – ewakuacyjnej Urzędu Miasta;
       • Działanie patrolu KFOR podczas udaremnienia próby samosądu (linczu);
       • Działanie patrolu saperskiego KFOR podczas rozpoznania i likwidacji niewybuchu.
       - Ćwiczenie zostanie przeprowadzone w sposób nowatorski i chyba jak dotychczas jedyny w swoim rodzaju – zapowiada mjr Zbigniew Tuszyński, rzecznik prasowy 16 PDZ. - Niektóre jego elementy zostaną praktycznie przeprowadzone na terenie miasta Orzysz – za pełną zgodą i akceptacją jego władz – w tym w oparciu o budynek Urzędu Miasta. W rolach głównych wystąpią m. in. Burmistrz Orzysza, Rada Miasta oraz urzędnicy. W ćwiczeniu wezmą także udział: Policja, Straż Pożarna oraz ŻW, co pozwoli na doskonalenie wspólnego działania tych służb nie tylko na potrzeby KFOR, ale także w wypadku podobnych sytuacji w naszych, krajowych realiach.
       Kulminacją odbywanego aktualnie szkolenia będzie „certyfikacja zmiany”, czyli praktyczne, komisyjne przedstawienie wyników i praktycznych umiejętności, które są efektem dotychczasowego szkolenia i zgrywania poszczególnych elementów XXII Zmiany KFOR.
      
mjr Zbigniew Tuszyński, rzecznik prasowy 16 PDZ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama