UWAGA!

Czołg solidarności z Ukrainą

 Elbląg, Czołg solidarności z Ukrainą
fot. Anna Dembińska

Czołg T-34 stojący przy al. Armii Krajowej od niedawna jest w barwach ukraińskich i polskich. Przypomnijmy, że jeszcze niedawno trwała prawnicza batalia między władzami miasta a wojewodą warmińsko-mazurskim o pozostawienie tego obiektu.

Czołg T-34 stoi na cokole przy ul. Armii Krajowej od 1976 roku. To był pomysł ówczesnego prezesa elbląskiego oddziału PTTK Mariana Szynkielewskiego. Jak głosi napis na tablicy, czołg jest symbolem walki 1. Warszawskiego Pułku Czołgów im. Bohaterów Westerplatte z hitlerowskim najeźdźcą. Pułk stacjonował w Elblągu do 1952 r.

W 2013 roku grupa pasjonatów odświeżyła pomnik, przywracając mu zielono-czarne barwy. Gdy parlament uchwalił ustawę dekomunizacyjną, czołgi tego typu znalazły się na liście Instytutu Pamięci Narodowej jako obiekty przeznaczone do usunięcia z przestrzeni publicznej. W 2018 roku trwała wymiana korespondencji między wojewodą warmińsko-mazurskim a władzami Elblaga w sprawie pozostawienia czołgu na swoim miejscu.

- Informuję, że czołg T-34, który stoi przy al. Armii Krajowej w Elblągu został przekazany Muzeum Archeologiczno-Historycznemu w Elblągu i stanowi eksponat muzealny” - napisał wówczas w odpowiedzi do wojewody Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga.
       - Skoro czołg jest obiektem muzealnym, jak twierdzi elbląski ratusz, to nie podlega ustawie dekomunizacyjnej - napisała wówczas w odpowiedzi na nasze pytania rzeczniczka wojewody.

Od kilku dni na czołgu znajdują się ukraińskie barwy narodowe z napisem "Solidarni", a poniżej flaga Polski.

RG

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • PATETIC. Czołg którego głównym celem jest strzelanie do obiektów ludzi - jest teraz symbolem solidarności.
 • @Tralala - Czołg też jest symbolem ataku na wroga, ruseczku
 • już czas zezłomować !!!!!
 • Nie lekceważcie tego czołgu - to strategiczna rezerwa naszego uszczuplonego batalionu - jeszcze będziecie go zdejmować z cokołu; ). .. PS. Jak krytykowałem zasypywanie piaskiem schronów na podwórku przy 1-Maja/ Hetmańskiej - masa owiec się nabijała, a teraz. .. nie trzeba było być wielkim jasnowidzem, żeby logicznie myśleć. .. owce mają to do siebie, że nie myślą wcale - tylko mają włączony TV zamiast mózgu. .. tak to później się kończy - jak zwykle strachem i paniką. .. i o to z owcami chodzi - "owce całe życie boją się wilków - a do rzeźni prowadzi je pasterz. .. "
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  31
  3
  Wiedźmin(2022-03-08)
 • @POLAK 44 - Chodzisz też w takim dresie z wydrukowanym kawałkiem orła i opaską na ramieniu? Na samochodzie masz kotwicę, a Polakiem nie jesteś.
 • Powinien byc przeniesiony do muzeum wiec a nie straszy i niszczeje, złom jeden:/
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  35
  107107(2022-03-08)
 • @Tralala - Naprawić i na front
 • Czy nawet teraz musicie pokazywać swoje wredne charaktery? Wykażcie chociaż trochę dobrej woli i nie wylewajcie z siebie złośliwości.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  29
  8
  Bożena L.(2022-03-08)
 • To jest kicz, pic na wodę a nie gest solidarności. Zdajemy egzamin jako społeczeństwo i jako Państwo. Rynek pracy przyjmie tysiące osób byle nie kosztem Polaków, bo jak wiadomo Ukrainiec zawsze tańszy.
 • Ataku na wroga, co nie zmienia faktu, że strzelania do ludzi.
 • Radziecki czołg, który utknął w Elblągu, w wyniku trafienia go pociskiem, w 1943 roku, został unieruchomiony, ten czoło pewnie strzelał do ludzi i do zabudowań w mieście na pewno nie jest powodem do dumy. * Zatankować i na granicę; )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  13
  PifPaf(2022-03-08)
 • Co jeszcze flagi mamy wozić za szybą jakbyśmy Ukraińcami byli? Ludzie oprzytomniejcie. Kibicujemy im z całych sił bo oni są naszym buforem między Putinem i naszym krajem. A doskonale wiemy, że jakby sympatią ich nie darzymy co najwyżej ludzkim współczuciem.
Reklama