UWAGA!

Czwarty konsulat

Osiągnięto porozumienie w sprawie otwarcia w Kaliningradzie Konsulatu Generalnego Niemiec.

Informacje podały wszystkie najważniejsze rosyjskie agencje, a nad Pregołę wieść dotarła jak przysłowiowa błyskawica. Zdaniem prezydenta Władimira Putina otwarcie Konsulatu Generalnego Niemiec w Kaliningradzie pozwoli mieszkańcom obwodu na rozwiązanie problemów wizowych. Od pewnego czasu trwały intensywne negocjacje pomiędzy przedstawicielami rządów Niemiec i Rosji w tej sprawie. Strona rosyjska, jak zwykle, miała jakieś obawy. Niemiecka zaś już od dawna wyrażała pragnienie utworzenia placówki dyplomatycznej na terenie nadbałtyckiej enklawy.
     Od momentu otwarcia się Rosji na międzynarodowe kontakty wielu mieszkańców obwodu kaliningradzkiego podróżuje do Niemiec i miewa spore trudności w otrzymaniu niemieckiej wizy, po którą trzeba udawać się aż do Moskwy.
     Według prezydenta Putina osiągnięte porozumienie w sprawie konsulatu jest jeszcze jednym krokiem zmierzającym do utworzenia ruchu bezwizowego pomiędzy Rosją i Unią Europejską, a i ten problem był omawiany podczas niemiecko - rosyjskich konsultacji. Uczestniczący w szczycie w Jekaterynburgu ministrowie spraw zagranicznych podpisali oświadczenie, z którego wynika, że obie strony są już gotowe przystąpić do rozpatrzenia - na zasadzie wzajemności - różnych sposobów, zmierzających do uproszczenia podróży obywateli Rosji do Niemiec i niemieckich do Rosji. Już w niedługim czasie powinny pojawić się znaczne ułatwienia w otrzymywaniu wiz. Na początek ułatwienia będą dotyczyć tylko pewnych kategorii podróżnych. Brane jest także pod uwagę - w dalszej przyszłości - częściowe lub całkowite zwolnienie od opłaty wizowej.
     Otwarcie Konsulatu Generalnego Niemiec w Kaliningradzie powinno nastąpić do końca 2003 r. Jak powiedział agencji ABN jeden z przedstawicieli handlowych niemieckiego biznesu w Sankt Petersburgu na tę decyzję czekano Niemczech od dawna i postanowienie to przyjęte zostało z zadowoleniem.
     Konsulat Niemiec będzie czwartym przedstawicielstwem dyplomatycznym w Kaliningradzie. Najwcześniej, bo już w 1992 r. został otwarty Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej. Oprócz polskiego działa także litewski, a od tego roku również konsulat szwedzki.
MUR
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama