
Charakterystyczną cechą działalności władz partyjnych szczebla powiatowego w okresie stalinizmu było dążenie do objęcia swoim nadzorem całości aktywności społeczno - politycznej obywateli. Ustawa o radach narodowych, jako organach jednolitej władzy terenowej z 1950 roku, ostatecznie zlikwidowała resztki samorządu terytorialnego w Polsce.
W związku z tym nic dziwnego, że egzekutywa Komitetu Powiatowego PZPR w Elblągu zajmowała się tak prozaicznymi kwestiami, jak przygotowania do organizacji wczasów dziecięcych w powiecie elbląskim latem 1951 roku. Łącznie na terenie powiatu wytypowano osiem miejsc kolonijnych: trzy w Krynicy Morskiej, poza tym w Tolkmicku, Kadynach, Suchaczu, Połoninach i Rangutach. O skali wpływu instancji partyjnych na życie społeczeństwa w realnym socjalizmie świadczy fakt, że elbląska powiatowa instancja partyjna zajmowała się podczas posiedzenia na początku czerwca 1951 roku tak abstrakcyjną z dzisiejszego punktu widzenia kwestią, jak organizacja letnich dziecińców wiejskich na terenie wybranych wsi powiatu elbląskiego. Łącznie zorganizowano je przy szkołach wiejskich w ośmiu miejscowościach na terenie powiatu: Milejewie, Pomorskiej Wsi, Tropach, Jeziorze, Węglach, Markusach, Rachowie i w Ząbrowie.
Są trudności w ściągnięciu od rodziców odpłatności za kolonie
- Na kolonie letnie zakwalifikowano i przebadano stosownie do limitu 300 dzieci. Nie wpłynęły jeszcze do wydziału oświaty wszystkie karty zdrowia, gdyż są trudności w ściągnięciu od rodziców odpłatności za kolonie. Dzieci na półkolonie letnie w Tolkmicku są zakwalifikowane (50), lecz jeszcze nie przebadane przez lekarza - pisano w raportach.
- Na dziecińce dzieci są przebadane częściowo w dwóch punktach: w Milejewie i w Tropach. W sześciu punktach dzieci nie są przebadane. Nasze dzieci wyjeżdżają na kolonie letnie w lipcu i sierpniu do Bielawek (powiat tczewski) po 90 osób i w sierpniu do Grabówka koło Gdyni - pisali partyjni urzędnicy.
Obcych placówek kolonijnych na terenie tutejszego powiatu będzie osiem
- Placówki tamtejsze przygotowane zostaną przez miejscowe wydziały oświaty. Personel wychowawczy i administracyjny został wytypowany, zaś higieniczno - lekarski zapewniony przez tutejszy wydział zdrowia. Obcych placówek kolonijnych na terenie tutejszego powiatu będzie osiem: trzy w Krynicy Morskiej i pięć nad Zalewem Wiślanym.
Kolonia 1 – Krynica Morska – obiekt Polskich Linii Oceanicznych z Gdyni
Odbywa się tam lekki remont. Brak pompy do wody bieżącej do 15 kwietnia zostanie zmontowana. Wyposażenie punktu na 80 dzieci jest na miejscu.
Kolonia 1 st. 2 – Krynica Morska. Obiekt (2 baraki) prezydium MRN w Elblągu
Potrzebny jest lekki remont pomieszczeń, oczyszczenie otoczenia i urządzenie boiska. Remont nie rozpoczęty. Wyposażenie na 100 dzieci dostarczy organizator.
Kolonia 3 – Krynica Morska. Obiekt (2 budynki) C.H. Spółdzielni Samopomoc Chłopska z Gdańska
Jeden z budynków w remoncie kapitalnym, drugi w budowie (baraki). Zakończenie robót ma nastąpić do 20 kwietnia. Wyposażenie dostateczne przesyła własne organizator na 100 osób.
Kolonia 4 – Tolkmicko szkoła – organizator Szkoła Powszechna nr 5 z Tczewa
Potrzebny lekki remont pomieszczeń w suterenach łącznie z kuchniami, magazynem i jadalnią, naprawienie zbiornika na ciepłą wodę, obielenie ustępów i dorobienie sedesów oraz sporządzenie nowego śmietnika. Wyposażenie na 100 dzieci jest już na miejscu. Sprzęt kuchenny uzupełniony zostanie sprzętem ze świetlicy szkolnej w Tolkmicku.
Kolonia 5 – Kadyny pałac. Obiekt - własność Ministerstwa Finansów
Zarezerwowany został dla Polonii zagranicznej. Budynek gotowy do rozpoczęcia wczasów, wyposażenie dla 100 dzieci. Warunki bardzo dobre.
Kolonia 6 – Suchacz szkoła - świetlica gromadzka
W świetlicy konieczny lekki remont, oczyszczenie otoczenia. W szkole należy rozszerzyć kuchnię przez zainstalowanie na powietrzu dwóch kotłów, należy urządzić w pralni umywalnię na ciepłą wodę, zaś koło studni zwykłe mycie się. Konieczne jest opróżnienie ustępów z nieczystości. Organizator, czyli Cukrownia Malbork przywiezie całkowite wyposażenie na 100 dzieci. Remontu jeszcze nie rozpoczęto.
Kolonia 7 – Połoniny - szkoła rolnicza. Organizator Wydział Rolnictwa i Leśnictwa w Gdańsku
Organizator Wydział Rolnictwa i Leśnictwa w Gdańsku, Kolonia w pierwszym turnusie na 100 dzieci. Kolonia może być uruchomiona pod warunkiem większego remontu w dwóch budynkach, gdzie obecnie mieści się internat. Trzeba: odświeżyć wszystkie pomieszczenia, zbudować nowy ustęp, urządzić specjalną umywalnię z bieżącej wody, zbudować śmietnik, doprowadzić na drugie piętro wodę, uporządkować otoczenie. Kosztorys na remont opracowany na 20.000 zł, kredyt otwarty. Remontu jeszcze nie rozpoczęto. Wyposażenie na 100 dzieci zapewnia organizator.
Kolonia 8 – Ranguty - dawny dom wczasów dziecięcych
Obiekt w dobrym stanie, lecz brak wyposażenia: placówka na 60 dzieci zarezerwowana dla Polonii zagranicznej.
Dziecińce wiejskie:
- Szkoła w Milejewie: brak wody, której dowożenie musi zorganizować prezydium Gminnej Rady Narodowej
- Szkoła w Pomorskiej Wsi: urządzić umywalnię
- Szkoła w Tropach: odświeżyć kuchnię, zapewnić sprzęt kuchenny, urządzić umywalnię
- Szkoła w Jeziorze: poprawić przewody kominowe (kuchnia dymi), odświeżyć pokój przeznaczony na drugą salę szkolną, urządzić umywalnię zapewnić sprzęt
- Szkoła w Węglach: odświeżyć kuchnię i umywalnię (weranda), wywieźć zawartość ustępów, zapewnić sprzęt na 30 dzieci
- Szkoła w Markusach: szkoła, poprawić kuchnię (dymi) i odświeżyć, urządzić umywalnię, zapewnić sprzęt na 30 dzieci
- Szkoła w Rachowie: poprawić kran kuchenny, odświeżyć kuchnię i na górze urządzić umywalnię i zapewnić sprzęt na 35 dzieci
- Szkoła w Ząborwie: odświeżyć kuchnię, urządzić umywalnię, zapewnić sprzęt na 25 dzieci
Kolonie letnie i półkolonie dla własnych dzieci obsadzony przyszkolnym personelem wychowawczym. Nie obsadzono jeszcze dziecińców z braku 8 wychowawczyń.