UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Na myszy poluje jeszcze lepiej niż kot (Opowieści z lasu, odc. 175)

 
Elbląg, Keven Law [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)]
Keven Law [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)]

Tak sądzą przyrodnicy i wskazują na jej zdolność do wślizgiwania się w korytarze wydrążone przez gryzonie. Pozwala jej na to smukłe ciało, jednak jego proporcje sprawiają, że łasica zużywa bardzo dużo energii. Żeby utrzymać się przy życiu musi nieustannie polować. - To najmniejszy ssak drapieżny w Polsce – mówi Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg i dodaje, że można ją spotkać m.in. na Wysoczyźnie Elbląskiej.

Jak informuje rogowskie Centrum Edukacji Przyrodniczo - Leśnej samce łasicy osiągają długość ciała do 23 cm i wagę do 120 g. Samice są o połowę mniejsze. Zwierzę to jest opisywane jako zwinne, ruchliwe, szybkie "jak błyskawica". Wydłużone ciało oraz mała głowa pomagają łasicy skutecznie polować na gryzonie, które stanowią główny składnik jej diety.
       "Większość swoich ofiar łowi w ich własnych kryjówkach pod ziemią lub pod śniegiem, w norach, pomiędzy kamieniami lub korzeniami" – opowiada Dariusz Graszka – Petrykowski na łamach CEPL w Rogowie.
       Ma to jednak swoją cenę, tak tłumaczy to wyżej wspomniany autor: "Niestety, przy swoim wydłużonym kształcie i niewielkich rozmiarach, ciało łasicy charakteryzuje się bardzo niekorzystnym stosunkiem objętości do powierzchni skóry, co powoduje znaczne straty ciepła. Dlatego też dla zrekompensowania strat energetycznych łasica zmuszona jest do wzmożonego żerowania. Dzienne zapotrzebowanie pokarmowe jednego osobnika wynosi około 1/3 masy ciała. Oznacza to, że przy średniej długości życia wynoszącej około 1 roku (zaledwie ok. 1 proc. młodych przeżywa na wolności więcej niż 2 lata) jedna łasica jest w stanie zjeść imponującą liczbę ponad 1000 gryzoni". Łasicę uważa się zatem za sprzymierzeńca rolników, drapieżnika skuteczniejszego od domowych kotów.
       Kto jest naturalnym wrogiem tego ssaka?
       "Polują na nią zwłaszcza sowy i ptaki szponiaste, jak myszołowy i jastrzębie. Niebezpieczne dla łasic są także bociany, czaple siwe, kuny, lisy, oraz wałęsające się psy i koty. Łasica nie jest jednak łatwą zdobyczą" – czytamy w artykule "Łasica – małe zwierzątko z walecznym sercem", umieszczonym na stronie Polskie Parki Narodowe. - "Porusza się z niewiarygodną prędkością, ma doskonały refleks, a schwytana broni się zaciekle ostrymi jak igły ząbkami. Niejeden drapieżnik, po kilku minutach walki, rezygnuje z polowania na łasicę i oddala się w poszukiwaniu łatwiejszego celu".
       Żyje w lasach, polach uprawnych, w zaroślach czy na łąkach.
       - W ciągu roku łasice mogą wyprowadzić dwa mioty. Ciąża trwa około pięć tygodni, później młode zostają przy matce, która je karmi. Samodzielne życie zaczynają po około trzech miesiącach – dodaje Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg. - Warto również dodać, że łasica to gatunek chroniony.
oprac. mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Reklama