UWAGA!

Nie lękajcie się (opinia)

 
Elbląg, Biskup Jacek Jezierski
Biskup Jacek Jezierski (fot. Witold Sadowski, archiwum portEl.pl)

Biskup elbląski ksiądz Jacek Jezierski znalazł się na niechlubnej liście hierarchów kościoła katolickiego, którzy wg autorów raportu przekazanego ostatnio papieżowi ukrywali lub tuszowali przypadki pedofilii wśród księży. W komentarzach do informacji o tym zawrzało od sprzecznych opinii.

Ksiądz biskup zamieścił w Internecie oświadczenie, w którym stanowczo dowodzi, że nie miał nic wspólnego z takimi praktykami. Trudno jednak nie odnieść wrażenia iż cały jego wywód to czysta kazuistyka. Fakty są takie, że nie potępił w swoim czasie jednoznacznie księdza, który dopuścił się tych obrzydliwych czynów. Jego stwierdzenie, że „księdzem jest się na całe życie” i „jak odbędzie karę, wtedy będziemy się zastanawiać, co dalej” świadczą raczej o przesadnej empatii i trosce o przyszłość upadłego kapłana. Co więcej, w oświadczeniu biskupa Jezierskiego nie można też znaleźć zaprzeczenia informacji podanej w raporcie, że jego były podopieczny po wyjściu z więzienia nadal sprawuje posługę kapłańską. Może tylko został przeniesiony do innej parafii lub nawet kraju? Oczekiwałbym raczej zapewnień, że ten człowiek, nigdy więcej żadnego dziecka nie skrzywdzi, korzystając z przewagi jaką daje księżowska sutanna.
       Nie chcę księdza pacierza uczyć, tym bardziej biskupa prawa kanonicznego, ale molestowanie seksualne osoby małoletniej jest wystarczającym powodem do utraty stanu duchownego. W mojej świeckiej głowie nie mieści się, że człowiek z taką kartoteką może głosić Słowo Boże i udzielać komunii. Na samą myśl o tym robi mi się niedobrze. To, że święcenia kapłańskie nigdy nie tracą swojej ważności nie oznacza obowiązku dożywotniego sprawowania jakiejkolwiek funkcji w kościele.
       Od udzielenia przez księdza biskupa tych, delikatnie mówiąc bardzo niefortunnych wypowiedzi, minęło ponad dziesięć lat. Przez ten czas wiele się w kościele katolickim na świecie zmieniło w podejściu do problemu pedofilii wśród księży. Wielkie afery pedofilskie w Australii, Stanach Zjednoczonych czy Irlandii sprawiły, że poważnie nadszarpnięte zostało zaufanie do instytucji kościoła. Jeszcze trzydzieści lat temu Irlandia znana była z bardzo rygorystycznego podejścia do przestrzegania reguł wiary. Na tle tamtejszego kościoła, nasz polski mógł się przeciętnemu Irlandczykowi wydawać bardzo, za przeproszeniem, luzacki. Dziś mamy w Irlandii legalną aborcję, małżeństwa jednopłciowe oraz prawie puste świątynie. Przekonanie niektórych hierarchów w Polsce, że nasz kościół jest opoką chrześcijaństwa na świecie i wierni będą ślepo przy nim trwać bez względu na wszystko, może okazać się w świetle doświadczeń zielonej wyspy nadto optymistyczne. Odkąd sieć Internetu zastąpiła sieć ambon i mamy do czynienia ze swobodnym przepływem informacji, sprawowanie rządu dusz stało się znacznie trudniejsze.
       Na szczęście w Polsce, chociaż z oporami i dużym opóźnieniem, zmienia się podejście do nadużyć seksualnych w kościele katolickim. Rutynowe w takich wypadkach zamiatanie sprawy pod dywan jest coraz trudniejsze. Głównie za sprawa ofiar, które coraz śmielej wychodzą z ukrycia i domagają się ukarania winnych gwałtów i molestowania. Zmienia się także podejście księży i takie kuriozalne stwierdzenia, jak to arcybiskupa Michalika sprzed pięciu lat, że to „dzieci wciągają drugiego człowieka” do pedofilii, nie miałoby dziś szans na zaistnienie w przestrzeni publicznej. Nie do przecenienia jest rola papieża Franciszka, który w przeciwieństwie do swoich poprzedników, wydaje się rozumieć powagę sytuacji i zaczyna podejmować konkretne kroki w walce z tym obrzydliwym zjawiskiem. Jeśli tylko nie spełnią się modlitwy naszych niektórych duchownych o szybkie przejście biskupa Rzymu do domu Ojca, to jest przynajmniej nadzieja na to, że żaden biskup nie pozwoli już sobie więcej na pobłażanie wobec pedofilów wśród podległych mu księży. Jakżeż chciałoby się usłyszeć za papieżem, także od polskich hierarchów, zamiast pokrętnych tłumaczeń, proste mea culpa. Bo to, że „księża, którzy krzywdzą dzieci, to narzędzia szatana” wiemy sami.
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Strach puszczać dzieci na religię.
 • Wszyscy księża i ludzie katoliccy potrzebują żywego Boga który mówi do nich przez swoje Słowo, kościół tylko manipuluje i głosi fałszywą Ewangelię. Zbawienie mamy z ŁASKI PRZEZ WIARĘ W JEZUSA NIE Z UCZYNKÓW, ABY SIĘ KTO NIE CHLUBIŁ. KK i cała religia to narzędzie systemu do manipulowania ludźmi. Sakramenty obrzędy tradycje nie zbawią człowieka, a to co głosi kościół to fałsz i ułuda jak tacy którzy uprawiają sex z prostytutkami są chciwi pedofilia mogą głosić Ewangelię to wszystko dla kasy w kościele nie ma Ducha Świętego, bo On nie przyznaje się do tego. Kościół to ludzie nie budynki, a Chrystus jest głową tego kościoła. Dz. Ap. 17:23-26 "23 Przechodząc bowiem i oglądając wasze świętości jedną po drugiej, znalazłem też ołtarz z napisem: "Nieznanemu Bogu"11.Ja wam głoszę to, co czcicie, nie znając. 24 Bóg, który stworzył świat i wszystko na nim, On, który jest Panem nieba i ziemi, nie mieszka w świątyniach zbudowanych ręką ludzką 25 i nie odbiera posługi z rąk ludzkich, jak gdyby czegoś potrzebował, bo sam daje wszystkim życie i oddech, i wszystko. 26 On z jednego [człowieka] wyprowadził cały rodzaj ludzki, aby zamieszkiwał całą powierzchnię ziemi. Określił właściwie czasy i granice ich zamieszkania,
 • „Albowiem łaską zbawieni jesteście przez wiarę, i to nie z was: Boży to dar; nie z uczynków, aby się kto nie chlubił. ” (Efez 2:8,9; BW) Czytajcie Słowo Boże pojednajcie się z Chrystusem odejście od tej religijnej ściemy, a zajaśnieje wam Chrystus który jest drogą prawda i życiem.
 • Aresiak1,chyba przedatkowales. ..
 • Crimen sollicitationis Ludu Polan powstań z kolan!
 • Teraz DOPIERO wszyscy zostaniecie osadzeni (osądzeni) pedofile ! Ty za samo ukrywanie prawdy powinieneś 20 lat dostać. Za ukrywanie przestępstwa i mataczenie . Kto robi takie rzeczy dziecia nigdy nie powinien być księdzem w żadnej parafi a ty go przeniosłeś .... Chore, jak większość z was!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  40
  3
  Sprawiedliwośći...(2019-02-25)
 • I w związku z taką postawą, brakiem odpowiedzialności ze strony kościoła, i dalszym gadanie bzdur, że nie ma żadnego problemu... Ludzie, zwłaszcza młodzi odchodzą od kościoła... Wcale się temu nie dziwię... Strach dziecko w obrębie kościoła same zostawić. Przez lata zapracowali sabie na to. Nie mówię że wszyscy... Ale jedno zgniłe jabłko popsuło całą skrzynkę.....
 • Jak zwykle najszybciej zabierają głos, ateiści i osoby o wątpliwej moralności. Na szczęście jesteśmy na to już przygotowani. Musimy wspólnie bronić Kościoła przed atakami moralizujących judaszy.
 • I ,na cóż te wszystkie wywody wasze ,skoro rozwiązanie jest proste,a biskup twierdzi,że księdzem jest się na całe życie . Innymi słowy sprzęt jest im zbędny w głoszeniu słowa Bożego. Zatem masowa sterylizacja księży powinna być traktowana przez sam kościół nie jako pokuta ,a wybawienie od grzechu. Amen!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  27
  5
  Ktośzpółnocy(2019-02-25)
 • widze że nieźle ryra w beret - co bierzesz ?
 • Nie puszczaj też na wf i sekcje sportowe....
 • Proszę bardzo, czerwony wolodja bierze się za krytyke kościoła, czerwony pająku przecież ty Kościół omijasz z daleka, przestań ujadac bo Cię łańcuch zadusi...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  22
  kreciol(2019-02-25)
Reklama