UWAGA!

O zrównoważony rozwój Zalewu Wiślanego

 Elbląg, Zalew Wiślany, zdjęcie z konkursu Fotka miesiąca,
Zalew Wiślany, zdjęcie z konkursu Fotka miesiąca, fot. Anna Zborowska

O stosowanie zasady zrównoważonego rozwoju przy opracowywaniu planów ochrony środowiska dla Zalewu Wiślanego zaapelowali przedstawiciele 31 miast nadmorskich w Polsce oraz gminy i organizacje nadzalewowe.

22 kwietnia to ostatni dzień konsultacji społecznych nad projektem planu ochrony sieci Natura 2000 na Zalewie Wiślanym. W tym dniu samorządy i organizacje nadzalewowe wysłały do Urzędu Morskiego w Gdyni i Instytutu Morskiego w Gdańsku swoje uwagi. – Dokument zawiera około 50 wniosków i uwag, które w trakcie konsultacji i prac nad dokumentami zostały dostrzeżone przez środowiska naszego regionu – mówi Jerzy Wcisła, dyr. Biura Regionalnego w Elblągu Urzędu Marszałkowskiego naszego województwa, który zorganizował tą wspólną akcję.
       Nad dokumentem pracowali przedstawiciele m.in. Braniewa, Elbląga (powiatu, miasta i gminy), Fromborka, Krynicy Morskiej, Sztutowa, Tolkmicka oraz Komunalnego Związku Gmin Nadzalewowych i Lokalnej Organizacji Turystycznej Kraina Zalewu Wiślanego.
       – Wnioski są różne, od szczegółowych po bardzo ogólne. W zasadzie nie różnimy się w podejściu do wizji rozwoju Zalewu Wiślanego. Oprócz konkretnych wniosków zaapelowaliśmy, by w tworzeniu planu ochrony przyrody uwzględniano zasadę zrównoważonego rozwoju. Ta konstytucyjna zasada ma na celu godzenie potrzeb środowiska z potrzebami mieszkającej w strefie chronionej społeczności. Głos przedstawicieli samorządów nadzalewowych musi w takich sprawach być uwzględniony – dodaje Jerzy Wcisła.
       Warto pamiętać, że plany ochrony sieci Natura 2000 tworzy się na 20 lat, ale owe plany to nie Biblia, można je zmieniać. Nasze wnioski, nawet jeśli nie wszystkie zostaną uwzględnione otwierają drogę do negocjacji w przyszłości.
       Z inicjatywy Jerzego Wcisła, 10 kwietnia podobne stanowisko podjął Związek Miast i Gmin Morskich. – Związek nie zgłaszał konkretnych uwag, ale zaapelował o stosowanie zasady zrównoważonego rozwoju i nie przyjmowanie zapisów nieadekwatnych do wartości chronionych, a mogących blokować rozwój społeczny terenów nadmorskich. Wyszliśmy z inicjatywą dotyczącą Zalewu Wiślanego i Zatoki Gdańskiej, ale na wniosek delegatów innych miast rozszerzyliśmy go na 17 nadmorskich obszarów Natura 2000 – informuje Jerzy Wcisła.
       Jerzy Wcisła dodaje, że była to prawdopodobnie ostatnie spotkanie w ramach Związku Miast i Gmin Morskich w obecnej kadencji. Kadencji, która wielokrotnie zajmowała się sprawami ważnymi dla Elbląga. Związek m.in. poparł – w 2011 roku – ideę budowy kanału przez Mierzeję. Popierał też elbląskie wnioski dot. strategii dla Morza Bałtyckiego i apele o rewitalizację Wisły – ważne z perspektywy rozwoju elbląskiego portu. Aktywnie uczestniczył w I Sejmiku Żeglugi Śródlądowej i konferencji dotyczącej współpracy portów w Gdańsku, Elblągu i Kaliningradzie – zorganizowanych w Elblągu przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Na wniosek J. Wcisła Związek przyjął patronat nad Żeglarskim Pucharem Bałtyku Południowego, inicjatywy, którego celem jest m.in. przyciągniecie żeglarzy z innych regionów na Pętlę Żuławską i Zalew Wiślany.
      
Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Biuro Regionalne w Elblągu

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama