UWAGA!

Pasją zarażali młodych

 
Elbląg, O sztuce dyskutowali ci, którzy na sztuce się znają
O sztuce dyskutowali ci, którzy na sztuce się znają (fot. AD)

O inspiracji, zachwycie, o pasji, na którą nigdy nie jest za późno, o pokonywaniu trudności w dążeniu do twórczego spełnienia mówili dziś (14 stycznia) młodym elbląscy artyści i znawcy sztuki. Okazją do spotkania była konferencja zorganizowana przez Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących.

Konferencja pn. „Artyści o sztuce” odbyła się w gościnnych murach Biblioteki Elbląskiej, a przygotowali ją wspólnymi siłami pedagodzy i uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego i Liceum Ekonomicznego. Szczególnie aktywni okazali się ci z klasy humanistyczno-medialnej (pod okiem Marzeny Kosińskiej) oraz o kierunku technik organizacji reklamy.
       - Przełamujemy stereotyp ucznia, który idzie do szkoły po to tylko, by się nauczyć do egzaminów maturalnych, skończyć naukę i uciec do domu, do komputera, by siedzieć na Facebooku albo do pubu na piwo – przekonywał dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących Jerzy Kawiecki. – Okazuje się, że młodzi mają też inne zainteresowania, które warto rozwijać.
       A te zainteresowania to na przykład sztuka. Są bowiem wśród uczniów zjednoczonych sił ekonomistów i uczniów ogólniaka artyści. Przy okazji konferencji można było obejrzeć prace Marty Derbin i Moniki Tomaszewskiej z V LO oraz uczniów klasy o profilu organizacja reklamy.
       A posłuchać - artystów z doświadczeniem. Ksiądz Grzegorz Wąsowski, pedagog w Liceum Plastycznym w Gronowie Górnym mówił o tym, jak na przestrzeni wieków artyści zachwycali się pięknem ludzkiej duszy zamkniętej w pięknym ciele. Przedstawił słuchaczom m.in. Dawida dłuta Michała Anioła czy Mona Lisę Leonarda da Vinci.
       Maria Wojtasiak, umysł ścisły, absolwentka politechniki, a z pasji malarka mówiła o czasie, który uczy pogody. Pogody ducha, jak wyjaśniła młodym. Sama zaczęła rozwijać swoją malarską pasję dopiero na emeryturze więc zachęcała uczniów do szybszego rozpoznania talentu i twórczej pracy.
      

 


       Waldemar Cichoń, uznany artysta-rzeźbiarz odsłonił natomiast swój warsztat. Mówił o pokonywaniu trudności i artystycznej prowokacji.
       Była też dyskusja na temat miejsca i roli sztuki w przestrzeni publicznej, w której głos zabrali: Leszek Sarnowski, Małgorzata Sandecka, Maria Wojtasiak, Krystyna Brinkiewicz, Waldemar Cichoń, Jarosław Denisiuk i Grzegorz Wąsowski.
       Można też było zobaczyć dzieła Waldemara Cichonia oraz prace malarskie Marii Wojtasiak.
      

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Tylko nie bądzcie jednostronni. To co interesuje jednych nie musi drugich i nie oznacza to ze obie propozycje sa złe czy dobre, wybór. Szkoły maja skostniały program, lepiej rozwijać pasje samemu przy współpracy z doswiadczonymi, niezaleznymi artystami z sukcesami z dorobkiem niż zwyczajnych belfrów co teoretyzuja i podsuwają bezpieczne propozycje. .. można pić piwo i tworzyc a pozniej reklamowac się na facebooku hehe wolnosc! free art
 • mowa trawa. sztuka nie istnieja dla znawcow, tylko w spoleczenstwie, z ktorego wyrasta.
 • Półpaścem? Ato kanalie ! Do ukarania !
 • Waldemar Cichoń oraz Maria Wojtasiak, być może artystami można nazwać. Jaki udział w tworzeniu Sztuki (przez duże S) mają pozostali? Artystą to był Jim Morrison, Michał Anioł, Beksiński a nawet Król Popu. Czy to aby nie stwierdzenie na wyrost? Przepraszam za moje dywagacje, ale nazwanie kogoś Artystą to poważne stwierdzenie. Być może oni są animatorami sztuki, twórcami jakiś dzieł, lecz czy na miarę artyzmu?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  tego nie wiem.(2013-01-15)
 • Mam haslo promocyjne dotyczce kulkury w Elblagu. "Elblag miasto w ktorym o sztuce sie mowi a nie tworzy". I z tym mozemy udac sie w swiat bo jest cos co napewno "Nas" wyroznia. Chetnie bym sie zjawil ale w tym czasie cos tworzylem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Pan Mim(2013-01-15)
 • Galeria jest ciekawa ale te metalowe złomy imitujace rzeżby zasmiecajace miasto są okropne i naciagane do rangi 'sztuki' no ale kto pracuje z wladza to robi co chce, siła wyższa; ) to na siłe podtrzymywana ideologia Kwiata.
 • co to za towarzystwo pasibrzuchów ?? byście się poruszali - jak debatujecie o sztuce to chodźcie. .wyjdzie na zdrowie. .WAM
 • drugie zdjęcie obrazuje jak się domyślam MŁODYCH zarażanych sztuką. .. gratuluję dobrego samopoczucia.
 • Wszędzie i do wszystkiego trzeba ludzi z pasją, dobrze że tacy są i odnoszą sukcesy !!!
 • To smutne, ze w tym rozklekotanym, sznurkiem wiazanym kraju nie promuja inzynierow czy menadzerow.
 • Hmmm. .. sznuję bardzo ks. Wąsowskiego który ma ogromną wiedzę jednak wystarczy zwrócić uwagę na to ile osób z tego liceum dostało się na ASP no i czy wmawianie w tym wieku młodzieży że są artystami jest zdrowe??? Artystą się zostaje a nie jest. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  artysta(2013-01-16)
 • A ile osób z tej komisji ukończyło studia na kierunkach artystycznych(wszyscy)? Rozumienie sztuki powinno się wiązać ze znajomością historii sztuki i rozumieniu języka wypowiedzi. .. Nie wystarczy udawać wiedzy oraz rozumienia nurtów w sztuce trzeba jeszcze je znać. .. .aby zrozumieć! Leonardo da Vinci był "rzemieślnikiem" który wykonywał swe prace na zlecenie-jednak geniuszem niedoścignionym przez wiele epok które nastawały po nim.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  uczeń(2013-01-16)
Reklama