UWAGA!

Poznaj ekonomię wrażliwą społecznie

Czy można prowadzić biznes i jednocześnie rozwiązywać ważne społecznie problemy? Jaka jest przyszłość spółdzielni socjalnych w Polsce i czy takie firmy mogą liczyć na szczególne wsparcie finansowe? Na te i na wiele innych pytań odpowiedzą uczestnicy spotkań w ramach Warmińsko-Mazurskich Dni z Ekonomią Społeczną.

Już jutro (17 maja) w Olsztynie odbędzie się spotkanie przedstawicieli firm, samorządów oraz instytucji pomocy społecznej i rynku pracy. Dyskusja dotknie problemu efektywnej aktywizacji osób biernych zawodowo oraz wspierania dzięki temu lokalnego rozwoju, a także szans rozwoju ekonomii społecznej na Warmii i Mazurach. Podczas seminarium zostaną zaprezentowane dobre praktyki m.in. spółdzielni socjalnych zakładanych przy współpracy z jednostkami samorządu z kraju i zagranicy.
       W sobotę na olsztyńskiej starówce mieszkańcy regionu będą mogli wziąć udział w Targach Ekonomii Społecznej, podczas których zapoznają się z ofertą i produktami firm. Wydarzeniu towarzyszyć będzie XV Festyn Integracyjny „Jesteśmy razem” organizowany przez Warmińsko-Mazurski Sejmik Osób Niepełnosprawnych.
       W całym regionie wiele podmiotów ekonomi społecznej, czyli m.in. spółdzielni socjalnych, zakładów aktywności zawodowej, klubów integracji społecznej, a także warsztatów terapii zajęciowej i organizacji pozarządowych, zaprosi mieszkańców do swoich siedzib i tam pokarze swoją codzienną działalność. Wszytko w ramach akcji „Otwarte drzwi w podmiotach ekonomii społecznej”.
       Organizatorem Warmińsko-Mazurskich Dni z Ekonomią Społeczną jest samorząd województwa warmińsko-mazurskiego we współpracy z Ośrodkami Wspierania Ekonomii Społecznej w Olsztynie i w Elblągu, Warmińsko-Mazurskim Sejmikiem Osób Niepełnosprawnych oraz Federacją Organizacji Socjalnych.
      
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Będą karać swoją działalność czy raczej pokazywać co robią? Brakuje mi jakiegoś odnośnika do tego typu organizacji w Elblągu. Mało kto z zainteresowanych beneficjentów takich instytucji dojedzie do Olsztyna. Lakoniczny tekst, bardzo niedbale napisany. Temat istotny z punktu widzenia lokalnej społeczności.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Isia W.(2013-05-16)
  • Termin ekonomia społeczna kojarzy mi się z leczeniem choroby przez znachora. Jest jednym z tych sposobów co ma uleczyć, ale do końca nie wiadomo co. Jeżeli w obrębie organizacji działających na rzecz ludzi niesprawnych, ekonomia społeczna ma swoje niezaprzeczalne osiągnięcia, choćby integruje i daje poczucie przydatności, to w innych przedsięwzięciach jest znacznie gorzej. Bo żadna organizacja nie wypełni luki w rynku pracy. Daje tylko namiastkę tego, co powinno zapewnić państwo. Na palcach jednej ręki, można policzyć prawdziwe spółdzielnie społeczne, prawdziwie udane wdrożone programy integracyjne. Ale nie w tym problem, problem jest w tym, że to nie jest lekarstwo na tyle mocne i trwałe, że pozwala optymistycznie patrzeć w przyszłość. A największym zagrożeniem dla samego programu są zbyt ufni w program ludzie z tzw. góry. Tak to bywa, że program oddolny zawsze prowadzą, nadzorują ludzie z wyżyn. To oni prowadzą dyskusje, seminaria i wiedzą najlepiej jak i co robić, nie zawsze jest to prawda, a liczne przykłady nieudanych i upadłych spółdzielni to potwierdzają.
Reklama