UWAGA!

Prezydent: Miasto nie oszczędza na nauczycielach

 Elbląg, W konferencji z prezydentem Witoldem Wróblewskim wziął udział m.in. senator Jerzy Wcisła
W konferencji z prezydentem Witoldem Wróblewskim wziął udział m.in. senator Jerzy Wcisła (fot. Anna Dembińska)

- Wypowiedzi premiera o tym, że samorządy oszczędzają na oświacie, są nieprawdziwe – powiedział dzisiaj na konferencji prasowej Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. Miasto tylko w tym roku dołoży do oświaty prawie 100 milionów złotych. - Subwencja z budżetu państwa nie pokrywa nawet wynagrodzeń dla nauczycieli – dodał prezydent.

– One dostają od nas subwencję budżetową i na przykład nie wypłacają dodatku motywacyjnego, funkcyjnego albo za trudne warunki pracy – mówił kilka dni temu premier Mateusz Morawiecki, zarzucając samorządom, że oszczędzają na nauczycielach. Na te słowa zareagował Związek Miast Polskich, który w piśmie do premiera podkreślał, że samorządy dokładają 45 groszy do każdej złotówki wydanej z budżetu państwa na oświatę. „Subwencja nie wystarcza nawet na wynagrodzenia, a przecież są także inne koszty prowadzenia szkół” - napisał ZMP.
       Dzisiaj na ten temat głos na konferencji prasowej zabrał prezydent Witold Wróblewski, który na przykładzie Elbląga pokazał, ile samorządy dokładają do oświaty.
       - Od 2015 roku subwencja oświatowa niewiele się zmieniła, dopiero w tym roku wzrośnie ze 129 mln zł do 137 mln zł, a wydatki miasta na oświatę wzrosły w tym czasie z 215 mln do 261 mln złotych. Dynamika wzrostu wydatków samorządu jest o wiele wyższa – mówił Witold Wróblewski. - Rząd dał w ubiegłym roku podwyżki nauczycielom od 1 kwietnia, co skutkowało zwiększeniem wydatków o 4,5 mln złotych. W tym roku będzie to już 10,5 mln złotych. Tych środków finansowych, mimo moich wniosków w tej sprawie do pani minister, nie dostaniemy od rządu. To kolejna kwota, która nie ma pokrycia w subwencji – wyliczał prezydent.
      
       Subwencja nie wystarcza nawet na wynagrodzenia
      
Tylko na wynagrodzenia dla nauczycieli i pracowników oświaty Elbląg wydaje rocznie 161 mln złotych, tymczasem subwencja oświatowa wynosi 137 mln zł. - Subwencja nie pokrywa więc nawet wynagrodzeń, a to przecież nie jedyne wydatki – mówił prezydent, dodając że od 2007 roku miasto dokładało do oświaty rocznie 35 mln złotych, w 2019 roku będzie to już prawie 99 mln złotych. - I to w sytuacji, gdy liczba uczniów maleje – dodał.
       Prezydent wymieniał też przykłady różnych działań, które podjęło miasto, by zniwelować negatywne skutki zmian w oświacie i rozwijać edukację. 3,5 miliony złotych wydano na program dobrowolnych odejść nauczycieli i pracowników oświaty (skorzystało z niego 102 nauczycieli i 53 pracowników niepedagogicznych), przeprowadzono część szkół z jednych obiektów do drugich, miasto pozyskało też 35 mln złotych na rozwój szkolnictwa zawodowego i szkolnictwa ogólnokształcącego.
       - Dziwi mnie, że premier przekazuje informacje nieprawdziwe, jakoby samorządy oszczędzały na oświacie. To kompletne nieporozumienie i nieprawda – stwierdził Witold Wróblewski.
       Z interpelacją w sprawie subwencji dla samorządów do ministra edukacji wystąpił senator Jerzy Wcisła.
       - Obawiam się, w obecnej sytuacji – gdy następuje kulminacja protestów nauczycielskich – jeżeli rząd podejmie jakieś zobowiązania wobec nauczycieli, to znowu podejmie je na koszt samorządów. Tymczasem tylko w 2017 roku, jak podaje Związek Miast Polskich, samorządy w całym kraju dopłaciły do oświaty prawie 15 miliardów złotych! Elbląg dopłacił 44 procent, Pasłęk - 44, Bartoszyce – 36 proc. powiat elbląski – 38 – mówił senator Jerzy Wcisła. - Jeżeli negocjuje się z nauczycielami i ogłasza się, że nie ma 9 miliardów złotych w budżecie państwa, a jednocześnie przyjmuje się zobowiązania wartości 42 mld złotych wynikających z programu „Piątka Kaczyńskiego” i to bez zmiany budżetu państwa, to kto w Polsce uwierzy rządowi, że nie ma pieniędzy? Dlatego nie dziwię się nauczycielom, że protestują.
      
       Co ze strajkiem?
      
Tymczasem w elbląskich szkołach, tak jak w całym kraju, trwa referendum w sprawie strajku, który na 8 kwietnia zapowiada Związek Nauczycielstwa Polskiego. - Dziś, jutro i pojutrze w szkołach będzie prowadzone referendum. Nasi dyrektorzy na bieżąco będą nas informować o sytuacji. Na dzisiaj nie wiemy jeszcze, w której szkole będzie strajk, jaką formę przyjmie, ilu nauczycieli będzie strajkować. Jeszcze czekamy – stwierdził dopytywany przez dziennikarzy wiceprezydent Edward Pietrulewicz.
       Czy miasto jest przygotowane na strajk nauczycieli? - Poczekajmy, gdy będziemy mieli pełną wiedzę – stwierdził Witold Wróblewski.
       - Docierają do nas różne głosy, w różnych szkołach różnie to wygląda. Dopiero po referendum będziemy wiedzieć, ilu nauczycieli mamy do dyspozycji. Czy będzie tak, jak planują niektóre samorządy, zatrudniać na przykład emerytowanych nauczycieli na umowę-zlecenie. Nie wiem jeszcze, jak sytuacja się rozwinie – dodał Edward Pietrulewicz.
      
RG

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Nauczyciele to pretensjonalne towarzystwo, które co roku teroryzuje całe społeczeństwo. Czas z tym SKOŃCZYĆ! Jak się nie podoba do hipermarketu.
 • Będzie dla miasta kasa z aktów własności od ludzi gdzie miała być zniżka 90 % a będzie 60%. I pewnie to pójdzie dla nauczycieli z naszej kieszeni.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  31
  22
  Załamany(2019-03-18)
 • Panie Wróblewski buduje pan kotły? Kto będzie w 2020 r. produkował ciepło na ogrzanie miasta? Mieszkańcy wywiozą pana na taczkach.
 • Jest demokracja w Polsce? Nigdy jej nie było, policja idzie na zwolnienie lekarskie i podpisują z nimi porozumienie na wieloletni wzrost uposażenia.
 • Panie Wcisła schowaj się pan do swojego gabinetu. Co przez tyle lat zrobił pan dla miasta i jego mieszkańców?
 • Cóż to ? Tym jedynym pańską ręką daje i nie oszczędza ?
 • za 18 godzin w tygodniu, czyli ledwie 2 godziny ponad 2 dni to i tak za dużo zarabiają, do tego poziom nauczania bardzo słaby, w 3 najlepszych liceów w tym zacofanym województwie nie ma żadnego liceum z Elbląga, o czym to świadczy? jakie podwyżki? za co? Elbląg to edukacyjna pustynia
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  44
  51
  Obiektywny obiekt(2019-03-18)
 • Szkoła to miejsce gdzie nauczyciele mają mieć pracę. O uczniach już dawno temu zapomniano. Wielu nauczycieli powinno zmienić pracę bo swoim chamstwem i złośliwością dają zły przykład dzieciom. Potem rosną typowe cebulaki. Nie wszyscy nauczyciele, ale chyba tego tłumaczyć nie trzeba.
 • Weźcie się do uczciwej pracy obłudnicy (nauczyciele). Tylko głupcy wierzą w te brednie o waszym "ciężkim losie". Ten wasz "przywódca" to łgarz. Nieustannie szantażujecie (na zmianę z pielęgniarkami, lekarzami i innymi nierobami) społeczeństwo i drzecie wiecznie nienasycone gęby. .. Podobno jesteście gruntownie wykształceni - rynek pracy czeka na takich ludzi. .. możliwości są ogromne - tylko trzeba trochę uczciwie popracować. .. .;-)
 • I zatkało kakao pisowcom. Liczą się fakty a nie populizm.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  32
  nieelblążanin(2019-03-18)
 • Obyś cudze dzieci uczył. ..
 • jak już się do żadnej pracy nie nadaje to idzie do szkoły, tam na jedzenie zarobi,
Reklama