UWAGA!

Radni drążą w Górze Chrobrego

 
Elbląg, Radni drążą w Górze Chrobrego
(fot. MS, archiwum portEl.pl)

Komisja rewizyjna Rady Miejskiej bada sprawę przyznania przez prezydenta dotacji Elbląskiemu Stowarzyszeniu Miłośników Sportów Zimowych. Organizacja, która powstała dwa miesiące przed konkursem, otrzymała z budżetu miasta 200 tysięcy złotych. Dzisiaj radni przepytywali członków komisji, która oceniała konkursowe oferty.

Sprawa przyznania dotacji budzi kontrowersje z kilku względów. Po pierwsze, stowarzyszenie powstało w marcu 2017 roku, dwa miesiące przed rozstrzygnięciem konkursu. Po drugie, nigdy wcześniej w historii Elbląga żadna organizacja pozarządowa nie otrzymała tak dużej kwoty z budżetu miasta na tego typu działania. Po trzecie, stowarzyszenie dostało dokładnie taką kwotę, o jaką wnioskowało (200 tys. zł), a inne organizacje startujące w tym konkursie otrzymały mniejsze kwoty od wnioskowanych. Po czwarte, we władzach stowarzyszenia zasiadają osoby związane z działalnością Przedsiębiorstwa Góra Chrobrego, które dzierżawi stok od miasta i które od dłuższego czasu sygnalizuje władzom Elbląga, że chce zrezygnować ze swojej działalności, wychodząc nawet z propozycją odsprzedania całej infrastruktury stoku miastu. I po piąte, dziwnym trafem termin zgłaszania ofert w konkursie został przesunięty, gdy okazało się, że w pierwszym terminie nie wpłynęła oferta od Elbląskiego Stowarzyszenia Miłośników Sportów Zimowych. Na ten ostatni wątek dzisiaj zwrócił uwagę radny Paweł Kowszyński.
       - Konkurs został ogłoszony 13 kwietnia, termin składania wniosków wyznaczono na 4 maja. Do tego terminu oferty złożyło 5 organizacji. Otwarcie miało się odbyć 8 maja. Tymczasem 9 maja na stronie Urzędu Miejskiego pojawiło się ponownie ogłoszenie o konkursie z nowym terminem składania wniosków – do 15 maja. 12 maja do urzędu wpłynęła szósta oferta – od Elbląskiego Stowarzyszenia Miłośników Sportów Zimowych, która zdobyła 100 procent wnioskowanych środków. Czy 8 maja doszło do otwarcia ofert? Kto i na jakiej podstawie przedłużył termin? – pytał członków komisji Paweł Kowszyński.
       - Mieliśmy prośby od dwóch organizacji o przedłużenie terminu. Pan prezydent podjął decyzję o przedłużeniu, po czym okazało się, że jedna z tych organizacji przysłała ofertę, druga nie – wyjaśniał Andrzej Budzelewski, jeden z członków komisji, który jest na co dzień kierownikiem referatu sportu w Urzędzie Miejskim. Po tej odpowiedzi Paweł Fedorczyk, przewodniczący komisji rewizyjnej, zobowiązał komisję konkursową do przedstawienia dokumentów dotyczących zmiany terminu przyjmowania ofert.
       - 133 tysiące złotych z dotacji mają być przeznaczone na zakup karnetów dla mieszkańców. A jak zimy nie będzie, to co się stanie z tymi pieniędzmi? Powinny być wydane do końca grudnia, zgodnie z umową – pytał radny Rafał Traks, który dopytywał się też, czy komisja ofertowa wiedziała o powiązaniach osobowych między stowarzyszeniem a przedsiębiorstwem Góra Chrobrego. - W ogóle ten konkurs, nawet zgodny z prawem, jest dowodem na przekazywanie publicznych pieniędzy na prywatną działalność, bo większa część zasila w efekcie budżet przedsiębiorstwa Góra Chrobrego. 
       - Dotychczas stowarzyszenie otrzymało 100 tysięcy złotych. Druga część dotacji nie została jeszcze przekazana, bo my też widzimy, co dzieje się za oknem – tłumaczył Andrzej Budzelewski. - Z karnetów ma skorzystać 7 tysięcy elblążan, będą one wykupione do końca grudnia przez stowarzyszenie i przekazywane do wykorzystania także po nowym roku, jeśli się okaże, że naśnieżenie stoku w grudniu z przyczyn pogodowych nie będzie możliwe.
       Komisja rewizyjna chciała także wiedzieć, jakie są zapisy umowy między miastem a Przedsiębiorstwem Góra Chrobrego (chodzi o zapisy m.in. dotyczące podnajmu sprzętu czy stoku), kiedy do ratusza wpłynął wniosek o rejestrację Elbląskiego Stowarzyszenia Sportów Zimowych, kto i z jakich przyczyn nie otrzymał dotacji na upowszechnianie sportu w latach 2015-2016. Te wszystkie dokumenty urzędnicy mają dostarczyć do komisji rewizyjnej w przyszłym tygodniu. Na grudniową sesję Rady Miejskiej ma być gotowy protokół komisji rewizyjnej w tej sprawie wraz z wnioskami.
       - Nie mamy uprawnień śledczych. Przygotowujemy dokument, który trafi pod obrady radnych. I to Rada Miejska zdecyduje, czy nasze wnioski zostaną przekazane do Centralnego Biura Antykorupcyjnego czy nie – mówi Paweł Fedorczyk, przewodniczący komisji rewizyjnej.
       Przypomnijmy, że CBA już raz zajmowało się tą sprawą po anonimowym donosie. Po wyjaśnieniach otrzymanych z ratusza postępowanie zostało zawieszone. -  Wyjaśnienia Urzędu Miejskiego w tej sprawie uznaliśmy za wystarczające. Dalsze postępowanie w tej sprawie nie będzie prowadzone, chyba że pojawią się nowe okoliczności - poinformował nas we wrześniu Piotr Kaczorek z Wydziału Komunikacji Społecznej CBA.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Jest afera, jest zabawa. Komisja śledcza po elbląsku. Swoją drogą portel bardzo rzadko opisuje jakieś afery a największą była ta z mieszkaniami w ZBK i cisza jak po śmierci organisty.
 • to przy okazji niech podrążą hangar dla Jachtklubu
 • .. .dopiero teraz?!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22
  2
  PCdriver(2017-12-01)
 • a co śniegu dowiozą? jakoś opady białego puchu sa słabe. .. .a narty są. .. .
 • Ja chciałbym dostać wykaz na co pieniadze zostały przeznaczone co do złotówki, sniegu nie ma to co na sali cwiczy sie jazde na nartach?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  3
  Buler(2017-12-01)
 • To polecą stołki pod tyłkami urzędników. Sporty zimowe ? W Elblągu ? Brak warunków atmosferycznych by stok nasniezać co jest widoczne od kilku lat, brak perspektyw by to przynosiło zyski od kilku lat, brak jakichkolwiek podstaw by 200 000 zł zostało spożytkowane w taki sposób by inwestycja zaowocowała normalnym korzystaniem ze stoku gdzie normalne korzystanie ( czytaj- podczas warunków zimowych) nie jest możliwe w naszym regionie ze względów pogodowych czyli brak minusowych temperatur na okres tak długi by po nasnieżeniu odzyskać to co w naśnieżanie poszło i jeszcze zarobić. Ale 200 000 przytulono, fakturki się znalazły na to by wykazac wydatkowanie, kieszenie się napchały i siedziec cicho sza by się nie wydało. A tu chu. .. ! Wydało się i teraz dumają jak wydumać by kasy nie oddać, a uwiarygodnić koniecznosc konieczną pozyskania koniecznych środków.
 • Miasto powinno być zaintersowane prpagowanien takich przedsięwzięć. Jak najbardziej powinno pomagać takim incjatywom jak możliwość jazdy na nartach w Elblągu. Najlepiej wszystko zniszczyć i zamknąć. W tym niektórzy decydenci są najlepsi. Nie każdego stać żeby pojechać w góry i tam zjeżdżać na nartach. Dużo dzieci w szkołach dzięki temu nauczyło się jeździć na nartach. Proszę nie niszczyć tego co z wielkim trudem powstało.
 • Od początku twierdziłem, że sprawa śmierdzi. Przypominam w Elblągu jest mnóstwo klubów i sekcji sportowych w których młodzież i dzieci trenują wyłącznie dzięki fascynatom, którzy sami wożą młodych sportowców na zawody. Za tzw swoje kupują sprzęt, zapraszają sławy sportu. Poświęcają zdrowie i kasę. A tu pojawia się zdisio kombatant i kasuje szmal za który kilka sekcji przetrwało by kilka sezonów. Patrz, łyżwiaże, lekkoatleci, judocy, zapaśnicy, karatecy, koszykarze, siatkarze itd, itp a kasę dostaje wirtualny zdzisio. ŻENADA!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  33
  4
  Słowa(2017-12-01)
 • Z tego co mi powiedziano to pierszeństwo na zapisy mają 60+
 • Gościu równie mądre było by wydanie kasy na zbudowanie kosmodromu na tej górce. Prywaciarz ma kasę niech inwestuje. Zajęli jeden z najlepszych punktów w okolicy i zamiast przysparzać miastu kasy z podatków, próbują doić miasto z kasy.
 • Są kluby sporty całosezonowe, które bez względu na warunki atmosferyczne mągą działać rozwijać kształcić. To one powinny dostać maksymalne wsparcia, a nie ochłapy.
 • Jeżeli okaże się że to znowu członki z Partii Obiecanek to mam nadzieję że będzie to gwóźdź do trumny dla nich w naszym mieście.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  5
  Słowa(2017-12-01)
Reklama