UWAGA!

Rozmów o przyszłości szpitali ciąg dalszy

 Elbląg, Rozmów o przyszłości szpitali ciąg dalszy
fot. nadesłana

Za nami kolejne posiedzenia powołanego przez prezydenta Witolda Wróblewskiego zespołu ds. optymalizacji funkcjonowania miejskich szpitali. W tym tygodniu zespół spotkał się dwukrotnie w celu wyboru kierunku przekształcenia szpitali miejskich, omówienia optymalnego rozwiązania dotyczącego dyslokacji oddziałów obu szpitali oraz spraw kadrowych wynikających z połączenia placówek.

W obu spotkaniach uczestniczyła Jolanta Sobierańska-Grenda, niezależny radca prawny, która opracowała ekspertyzę propozycji połączenia obu miejskich szpitali. Wyraziła ona swoje poparcie w zakresie konsolidacji dwóch szpitali, gdyż nie jest racjonalnym utrzymywanie dwóch podmiotów leczniczych, ze względu na pogarszającą się sytuację finansową jednego ze szpitali. Omówiła również przepisy prawne, dotyczące łączenia szpitali oraz obowiązki, jakie narzuca projekt nowej ustawy o działalności leczniczej dot. pokrycia wyniku ujemnego SPZOZ przez organ sprawujący nadzór.
       Podczas dyskusji Przewodniczący zespołu Artur Zieliński apelował do członków o przyjęcie stanowiska w sprawie konsolidacji, na bazie przygotowanego przez dyrektorów szpitali materiału. Przytoczył również pozytywną opinię w tej sprawie Dyrektora NFZ w Olsztynie. Argumentem przemawiającym za połączenie placówek jest szansa na pozyskanie środków finansowych na planowane inwestycje, które pozwolą na dostosowanie obiektów do standardów określonych przez Ministerstwo. Środki te są zabezpieczone dla trzech elbląskich szpitali w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych BIS Elbląg.
       W rozmowach na temat dyslokacji oddziałów uwzględnione zostały uwagi członków zespołu, które zgłaszali do przekazanych podczas pierwszego posiedzenia materiałów. Najwięcej dyskusji w tej kwestii budzi przyszłe funkcjonowanie oddziału położniczo – ginekologicznego ze względu na trwałość projektu, dzięki któremu zmodernizowany został oddział w Szpitalu przy ul. Żeromskiego.
       Podczas spotkań omawiane były również sprawy pracownicze. Potwierdzono, że w przypadku połączenia obu szpitali nie będzie zwolnień pracowników. Zatrudnienie w zakresie „białego personelu” nie ulegnie zmianie. Wśród kadry pozamedycznej natomiast zmniejszenie etatów odbywać się będzie jedynie poprzez przechodzenie na emerytury (9 osób) lub wygaszanie umów na czas określony (6 osób).
       Kolejne posiedzenie zespołu odbędzie się w następnym tygodniu. Członkowie zawnioskowali, aby uczestniczył w nim dyrektor NFZ w Olsztynie w celu omówienia kwestii dot. przyszłego finansowania i kontraktowania usług w naszych szpitalach oraz przedstawiciel instytucji zarządzającej środkami unijnymi w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
      
Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Może jednak przy tej okazji uda się podnieść jakość usług oraz zwiększyć ich ilość dla mieszkańców Elbląga. Sama sprawa zmniejszenia obciążeń finansowych bez rozpatrzenia potrzeb społeczności miasta jest nie warta funta kłaków. .. . Potrzeby są wyjątkowo wielkie w, ,niskopłatnych, ,chorobach płuc i zakażnych oraz profilaktyki zdrowia dzieci i młodzieży. Do tej pory międlono bez efektu sprawę geriatrii. .. .co przy widocznym na, ,mieście i w przychodniach, ,wielu lub tylko starszych ludzi musi budzić zastanowienie nad dotychczasowymi działaniami. No i stan środowiska, a przede wszystkim parametry powietrza w Elblągu budzą poważne zastrzeżenia. Czy Urząd Miasta posiada jakikolwiek rzetelne informacje o stanie zdrowia Elblążan, czy tylko odczytuje z internetu produkcje olsztyńskich placówek? A tak na prawdę nie jest ważna ilość murów, etatów i dyrektorów, ale efekty pracy placówek. Fałszywe są z gruntu oceny ilości procedur wykonywanych lecz dobrostan zdrowia ludzi. Nie sztuka leczyć tylko chorych lecz dbać o niską zachorowalność. To tak dla zaostrzenia widzenia problemu wszystkim uczestnikom dyskusji, rozmów, dezyderatów, pomysłów i decydentom.
Reklama