UWAGA!

Smród "wywącha", będzie kara

 Elbląg, Dron sprawdzi kto, czym pali
Dron sprawdzi kto, czym pali (fot. Anna Dembińska, arch. portEl)

Do walki z "kopciuchami", czyli mieszkańcami, którzy palą w piecu szkodliwymi dla zdrowia odpadami wystartował dron. Wyposażony w czujniki badające jakość powietrze jest bezlitośnie dokładny. Jeśli namierzy smród, strażnicy miejscy winnego ukarzą mandatem. - Elblążanie podeszli do tej inicjatywy bardzo pozytywnie, klaszczą nam i cieszą się, że można wychwycić te osoby, które palą śmieciami - mówi Sławomir Grzywiński, operator drona i strażnik.

-  Elblążanie oddychają czystym powietrzem - zapewnia prezydent Elbląga Witold Wróblewski. - To efekt naszych działań informacyjnych, edukacyjnych, wymiany pieców na ekologiczne, kontroli, które prowadzą do wyeliminowania trucicieli.
       Do 20 marca 2019 r. Straż Miejska w Elblągu przeprowadziła 271 kontroli w miejscach, gdzie zachodziło podejrzenie spalania śmieci. W trakcie kontroli stwierdzono 66 wykroczeń, nałożono mandaty karne na łączną sumę 13 150 zł.  W 205 przypadkach zastosowano pouczenia, sporządzono dwie notatki do postępowania wyjaśniającego przed sądem. 
       W styczniu br. do akcji wystartował dron. Urządzenie zakupiono z miejskich środków, za ok. 40 tys. zł. Ma nowoczesne detektory do badania jakości powietrza, kiedy wykryje, że w konkretnym miejscu spalane jest szkodliwe paliwo interwencję może podjąć Straż Miejska. Przy analizie pobranych próbek pomoc zaoferowały laboratoria Elbląskiego Parku Technologicznego. Na podstawie danych dostarczonych przez drona powstanie mapa zagrożeń smogowych na terenie miasta.
       - Dron był dobrym pomysłem, bo na opornych trucicieli nie ma innego, skutecznego sposobu - mówi prezydent Witold Wróblewski.
       To nowatorskie rozwiązanie znalazło już uznanie na szczeblu rządowym.
       - Pełnomocnik rządu ds. czystego powietrza oraz pełnomocnik ministra infrastruktury ds. bezzałogowych statków powietrznych powołali zespół Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów - mówi Tomasz Świniarski, kierownik Referatu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM w Elblągu. - Ma on do końca kwietnia wypracować jednolitą metodykę pomiarów czystości powietrza. Takie pomiary są realizowane tylko w dwóch miastach w Polsce - w Elblągu i Katowicach. Ekspertem w tym zespole jest pracownik EPT.
       W Elblągu dron lata tylko w ciągu dnia (z czasem będą wykonywane także loty nocne), a jego operatorami są dwaj strażnicy miejscy, którzy ukończyli specjalny kurs.
       - Gdy przyjeżdżamy z dronem to ludzie nam klaszczą i cieszą się, że można teraz wychwycić tych, którzy spalają śmieci - twierdzi Sławomir Grzywiński, operator drona i strażnik.
       W trosce o czyste powietrze trwa w Elblągu wymiana pieców starszej generacji. Urząd Miejski zachęca zainteresowanych do składania wniosków i ubiegania się o dofinansowanie.
       Wymiana pieców
       - Z roku na rok zainteresowanie jest coraz większe - przekonuje prezydent Witold Wróblewski. - W 2017 r. wymieniono 96 pieców, w 2018 r. - 116, a w 2019 r. - 4.  Dzięki temu 10 105 m kw. powierzchni lokalowych jest ogrzewanych ekologicznie. W tym roku miasto przeznaczy na wymianę pieców 300 tys. zł, czyli dwa razy tyle, co w 2017. Czekamy na wnioski elblążan - zachęca prezydent.
      
A

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • zapraszamy z tym dronem na ul. Kwiatową
 • Zapraszamy na ul. Gdyńską do mebelków
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  0
  Psiakość(2019-03-20)
 • hahaha średni mandat 200 zł, a tona dobrego węgla 900 zł. Póki nie będzie taniego paliwa póty będą kopciuchy i palenie byle czym bo to byle co jest darmowe. No i chyba więcej ludzi będzie przechodzić na piece z EPECu w następnym roku bo w Elblągu straszliwie podrożeje ciepło z tej instytucji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  1
  hamulcowy(2019-03-20)
 • Na Malborska kolo Spolem
 • ZAPRASZAMY DO MILEJEWA TAM CO DRUGI PALI ODPADAMI ZE STOLARNI...
 • RobertKoliński Dobrze, że dron pracuje a służby miejskie kontrolują trucicieli, ale jest to trochę walka z wiatrakami. Zapomina się tu o najważniejszym - przecież odpady z elbląskich stolarni nie teleportują się magicznie do piwnic i pieców mieszkańców, docierają one tam za przyzwoleniem elbląskich przedsiębiorców tej branży i to tam należałoby w pierwszej kolejności szukać przyczyn i możliwości zwalczania tego procederu. Zgoda miasta na zatruwanie powietrza poprzez używanie środków pirotechnicznych np. w okolicach Sylwestra (to co najmniej kilkanaście ton substancji rakotwórczych wyemitowanych do atmosfery w przeciągu zaledwie kilku dni) również do wzrostu poziomu zanieczyszczeń w Elblągu się przyczynia, władzom miejskim uprzejmie przypominam;
 • Polnej proszę też nie omijać, budynek między dawną telekomunikacją, a ul. Grunwaldzką.
 • Zapraszamy na obszary Gronowa Elbląskiego, tam dopiero nie przesadzę chyba z 80% gospodarstw domowych powinna być ukarana mandatem za zatruwanie powietrza. Dron by się spłacił w kilka dni.
 • Przepraszam bardzo a centralne to niby za darmo??? Ja za swoje mieszkanie okolo 76m2 rocznie płace około 3 tys zł. Miesiecznie kwota jest nizsza. Wiec moze by tak odkładać na wegiel co miesiac a nie budzić sie o zakupie bo mróz przyszedł.
 • Super! Szkoda trochę, że pod koniec sezonu grzewczego ale znajdą się na pewno TRUCICIELE!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  3
  kara sroga(2019-03-20)
 • Gronowo Elbląskie chyba we wszystkim przoduje!
 • no i oszołom się też pojawił
Reklama