UWAGA!

Szwedzki ślad?

Jest nadzieja, że być może w Szwecji znajdą się ślady, które pomogą ustalić, czy czaszka znaleziona w katedrze we Fromborku należy do Mikołaja Kopernika. - W bibliotece Uniwersytetu w Uppsali znajduje się największy na świecie zbiór rękopisów astronoma - wyjaśnia śledząca tę sprawę dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu Maria Kasprzycka.

Na ich kartach mogły zachować się fragmenty tkanek Kopernika. Jeśli zostaną odnalezione, posłużą badaczom jako materiał porównawczy z próbkami DNA ze szczątków z Fromborka.
     To jeden z pomysłów na potwierdzenie, czy rzeczywiście w katedrze pochowany został Mikołaj Kopernik. Rekonstrukcja twarzy, wykonana przez specjalistów kryminalistyki z Komendy Głównej Policji na podstawie czaszki, jest uderzająco podobna do znanych portretów astronoma. Ale nie daje 100-procentowej pewności sceptycznym naukowcom.
     Prof. Jerzy Gąssowski z Akademii Humanistycznej w Pułtusku nie ustaje w poszukiwaniach szczątków wuja Kopernika - biskupa warmińskiego Łukasza Watzenrode. Dowód można by też uzyskać znajdując krewnych astronoma - tych zmarłych lub żyjących.
     Badania rękopisów Mikołaja Kopernika w Uppsali dopiero się rozpoczęły. Kiedy i czy w ogóle przyniosą efekt, trudno dziś przewidzieć.
     
Mira Stankiewicz - Telewizja Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama