UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Szwedzki ślad?

Jest nadzieja, że być może w Szwecji znajdą się ślady, które pomogą ustalić, czy czaszka znaleziona w katedrze we Fromborku należy do Mikołaja Kopernika. - W bibliotece Uniwersytetu w Uppsali znajduje się największy na świecie zbiór rękopisów astronoma - wyjaśnia śledząca tę sprawę dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu Maria Kasprzycka.

Na ich kartach mogły zachować się fragmenty tkanek Kopernika. Jeśli zostaną odnalezione, posłużą badaczom jako materiał porównawczy z próbkami DNA ze szczątków z Fromborka.
     To jeden z pomysłów na potwierdzenie, czy rzeczywiście w katedrze pochowany został Mikołaj Kopernik. Rekonstrukcja twarzy, wykonana przez specjalistów kryminalistyki z Komendy Głównej Policji na podstawie czaszki, jest uderzająco podobna do znanych portretów astronoma. Ale nie daje 100-procentowej pewności sceptycznym naukowcom.
     Prof. Jerzy Gąssowski z Akademii Humanistycznej w Pułtusku nie ustaje w poszukiwaniach szczątków wuja Kopernika - biskupa warmińskiego Łukasza Watzenrode. Dowód można by też uzyskać znajdując krewnych astronoma - tych zmarłych lub żyjących.
     Badania rękopisów Mikołaja Kopernika w Uppsali dopiero się rozpoczęły. Kiedy i czy w ogóle przyniosą efekt, trudno dziś przewidzieć.
     
Mira Stankiewicz - Telewizja Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama